Przejdź do zawartości

Kerema

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kerema
Państwo

 Papua-Nowa Gwinea

Prowincja

Gulf

Populacja (2013)
• liczba ludności


6547

Położenie na mapie Papui-Nowej Gwinei
Mapa konturowa Papui-Nowej Gwinei, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kerema”
Ziemia7°58′S 145°46′E/-7,966667 145,766667

Kerema – miasto w Papui-Nowej Gwinei, stolica prowincji Gulf. Populacja miasta wynosi 6547 mieszkańców (2013)[1]. Miasto jest otoczone przez liczne rzeki, przez co rozwinięty jest przemysł rybny.

Większość mieszkańców mówi własnym językiem toaripi. Tradycje oraz kultura mieszkańców Kerema są inne niż w pozostałej części kraju. Obecnie powoli zanikają z powodu chrystianizacji około 80% ludności miasta, a także przyjmowania zewnętrznych wzorców. W mieście funkcjonuje port lotniczy Kerema.

Pierwszym białym człowiekiem, który odkrył miasto, był szkocki misjonarz James Chalmers, który przybył do miasta w 1885 roku. Z tego powodu początki jego istnienia są datowane właśnie na rok 1885.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka miasta opiera się głównie na uprawie sago oraz orzechów buai w otaczającej miasto dżungli. Odkrycie sporych złóż ropy naftowej w okolicy spowodowało gwałtowny wzrost zamożności miasta jak i całej prowincji Gulf. Szacuje się, że już wkrótce głównym źródłem dochodów miasta będą właśnie zyski z eksploatacji ropy. Rozwinięte jest także rybołówstwo, a także przemysł jego przetwórstwa. Część mieszkańców zajmuje się transportem sago oraz orzechów buai, które są następnie sprzedawane w stolicy kraju, Port Moresby. Szacuje się, że aż 80% sprzedawanego sago na targach i rynkach w stolicy pochodzi właśnie z okolic Kerema.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Papua New Guinea: largest cities and towns and statistics of their population. [w:] World Gazetteer [on-line]. [dostęp 2018-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-28)]. (ang.).