Kerema

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kerema
Państwo  Papua-Nowa Gwinea
Prowincja Gulf
Populacja (2013)
• liczba ludności

6547
Położenie na mapie Papui-Nowej Gwinei
Mapa lokalizacyjna Papui-Nowej Gwinei
Kerema
Kerema
Ziemia7°58′S 145°46′E/-7,966667 145,766667
Ten artykuł dotyczy miasta w Papui-Nowej Gwinei. Zobacz też: Kerema (Pühalepa).

Kerema – miasto w Papui-Nowej Gwinei, stolica prowincji Gulf. Populacja miasta wynosi 6547 mieszkańców (2013). Miasto jest otoczone przez liczne rzeki, przez co rozwinięty jest przemysł rybny.

Większość mieszkańców mówi własnym językiem, Thorapi. Tradycje oraz kultura mieszkańców Kerema są inne niż w pozostałej części kraju. Obecnie powoli zanikają z powodu chrystianizacji około 80% ludności miasta, a także przyjmowania zewnętrznych wzorców.

Pierwszym białym człowiekiem, który odkrył miasto, był szkocki misjonarz James Chalmers, który przybył do miasta w 1885 roku. Z tego powodu początki jego istnienia są datowane właśnie na rok 1885.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka miasta opiera się głównie na uprawie sago oraz orzechów buai w otaczającej miasto dżungli. Odkrycie sporych złóż ropy naftowej w okolicy spowodowało gwałtowny wzrost zamożności miasta jak i całej prowincji Gulf. Szacuje się, że już wkrótce głównym źródłem dochodów miasta będą właśnie zyski z eksploatacji ropy. Rozwinięte jest także rybołówstwo, a także przemysł jego przetwórstwa. Część mieszkańców zajmuje się transportem sago oraz orzechów buai, które są następnie sprzedawane w stolicy kraju, Port Moresby. Szacuje się, że aż 80% sprzedawanego sago na targach i rynkach w stolicy pochodzi właśnie z okolic Kerema.