Kery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kerostazja – Ważenie Ker – losów śmierci – przez Hermesa, 1894, z: Wilhelm Heinrich Roscher „Ausführliches Lexikon der griechischen und römischen Mythologie”, B.G. Teubner, Lipsk, 1894, Tom II, s. 1141–1142, ilustracja 1, na podstawie: Alexander Stuart Murray „History of Greek sculpture”, Tom 2, s. 28.
„Poena” detal jednej z dwóch Poen z obrazu przedstawiającego zemstę czarownicy Medei z około r. 400 przed Chrystusem, Poeny lub inaczej Poiny, od greckiego Ποινή, były duchami kary.

W mitologii greckiej kery (gr. κῆρες kē̂res, l.poj. κήρ Kḗr) to personifikacje śmierci, zwłaszcza gwałtownej, ale w rozumieniu innym niż Thanatos, który miał być personifikacją śmierci jako bóstwa w ogóle, bo o ile Tanatos był jeden, to Grecy wierzyli, że każdy człowiek ma swoją własną Kerę[1]. Homer i Hezjod przedstawiali Kery jako okrutne i złośliwe boginie śmierci gwałtownej, zrządzonej przez Przeznaczenie – krążące po polu bitwy, porywające rannych, walczące o trupy[2][1]. Córki Nyks[2] i Erebu (bądź samej Nyks)[3]. Kery wbijały swe pazury w umierającego, aby wypić krew[4]. Pomagały Eryniom i demonowi Eurynomosowi [5].

Były przedstawiane jako drapieżne ptaki[potrzebny przypis]. Każdy z ludzi miał swą Kerę, która była dlań wyznacznikiem losu – rodzaju życia i rodzaju śmierci[1]; niektórzy mogli wybierać pomiędzy dwiema kerami[6][7].

Apollonios z Rodos nazwał Kery „szybkimi psami Hadesu, które z mgły, w której się bytują, rzucają się na żywych”[8]

Utożsamiane też z Eryniami, karzącymi boginiami zemsty za zbrodnie[1].

Dyskutowana jest pojedyncza albo mnoga ilość Ker, albo odmienny sens ich dwukrotnego wymienienia w „Teogonii”[9][10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d „Mała encyklopedia kultury antycznej A-Z”, redakcja Zdzisław Piszczek, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1966, s. 434.
 2. a b „Słownik kultury antycznej: Grecja·Rzym”, redakcja Lidia Winniczuk, wydanie VI, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1991, s. 226.
 3. W: „Teogonja Hezjoda” w przekładzie Kazimierza Kaszewskiego, druk Wacław Maślankiewicz, Warszawa, 1904, znajdujemy:

  „Noc zrodziła, choć z nikim do snu się nie kładła,
   Hesperydy, co wedle; morza zachodniego
   Złotych jabłek i drzew owocodajnych strzegą; –
   Mojry i Kiery ostro karzące swawolę
   A śmiertelnym od rodu dobrą lub złą dolę
   Przynoszą: więc Atropos, Lachezys i Kloto,”

  .
 4. „Czarne Kery, zgrzytając białymi zębami, z okropnymi, przekrwionymi, nienasyconymi oczami, kłóciły się o to, kto weźmie tych, którzy polegli w bitwach i starciach zbrojnych. Wszystkie pragnęły wypić czarną krew. Kiedy złapały wojownika, który padł martwy lub ranny, zatapiały swoje wielkie szpony w jego ciele, a jego dusza wędrowała do Hadesu i mroźnego Tartaru. Po wypiciu jego krwi rzucały za siebie jego zwłoki i biegły pośród zgiełku i rzezi, by rzucić się na nową zdobycz” opis w: „Ἀπὶς ἀράλεους”, tzn. Tarcza Heraklesa, autorstwo utworu niepewne, ale przypisywane jest Hezjodowi, wersy 248 – 263).
 5. Jan Parandowski "Mitologia : Wierzenia i podania Greków i Rzymian", PULS Publications LTD, Londyn, 1992, str. 149: "Tam właśnie, pod zamkiem Hadesa, jest ów złowrogi Tartar, miejsce najsroższych kaźni dla zbrodniarzy. Straż trzymają Erynie, trzy potworne siostry.[...] Pomagają im w tym kery, istoty piekielne. Wiecznie spragnione krwi [...] Stąd również wychodzi na świat demon Eurynomos, który pożera ciała umarłych, póki nie zostaną z nich nagie szkielety.".
 6. „Εγκυκλοπαίδεια Νέα Δομή.”, Τεγόπουλος – Μανιατέας, Ateny, 1996, tom 17, s. 87.
 7. W „Iliadzie” Homera, w tłumaczeniu Kazimiery Jeżewskiej, Prószyński i Ska, Warszawa, 1999; IX, 410-416, znajdujemy na tę możliwość przykład Achillesa:

  „Nieraz mi matka mówiła, Tetyda o stopach srebrzystych,
  Że dwie prowadzą mnie Kery dwiema drogami do śmierci;
  Jeśli pod grodem trojańskim zostanę, by dalej tam walczyć –
  Nie ma stąd dla mnie powrotu –, lecz stawę wieczną uzyskam.
  Jeśli do domu powrócę, do mojej ziemi kochanej,
  Sławy nie zyskam, lecz w zamian życie szczęśliwe i długie
  Los mi przeznaczy [...]

  .
 8. „...μέλπε δὲ Κῆρας θυμοβόρους, Ἀίδαο θοὰς κύνας, αἳ περὶ πᾶσαν ἠέρα δινεύουσαι ἐπὶ ζωοῖσιν ἄγονται.” – Απολλώνιος ο Ρόδιος, „Αργοναυτικά”, 1665.
 9. Jak zauważa Pierre Grimal w: „Słownik mitologii greckiej i rzymskiej”, Ossolineum, Wrocław, 2008, s. 183: „Jaką taką genealogię uzyskały kery w Hezjodowej Teogonii. Ukazują się tam jako „córki Nocy”, ale w tym samym ustępie dalej, poeta wymienia jedną kerę, siostrę Tanatosa i Morosa – Śmierci i Zgonu”, i wiele ker, sióstr Mojr (albo Parek). Jest to bez wątpienia wtręt lub może sprzeczność spowodowana charakterem popularnego i niejasnego pojęcia, która raz jest odrębnym bóstwem, a raz potęgą immanentną jednostce. Chociaż ustęp ten jest późniejszy od całości, w którą go włączono, to jednak pewne, że pojęcie kery mogło przyjąć wartość kolektywną.”.
 10. W polskim tłumaczeniu Kazimierza Kaszewskiego rzecz nieuwypuklona, więc spójrzmy o które fragmenty oryginału chodzi:

  Νὺξ δ᾽ ἔτεκεν στυγερόν τε Μόρον καὶ Κῆρα μέλαιναν·
   καὶ Θάνατον, τέκε δ᾽ Ὕπνον, ἔτικτε δὲ φῦλον Ὀνείρων·
    – οὔ τινι κοιμηθεῖσα θεὰ τέκε Νὺξ ἐρεβεννή, –
   δεύτερον αὖ Μῶμον καὶ Ὀιζὺν ἀλγινόεσσαν

   Ἑσπερίδας θ, ᾗς μῆλα πέρην κλυτοῦ Ὠκεανοῖο
   χρύσεα καλ μέλουσι φέροντά τε δένδρεα καρπόν.
   καὶ Μοίρας καὶ Κῆρας ἐγείνατο νηλεοποίνους,
   [Κλωθώ τε Λάχεσίν τε καὶ Ἄτροπον, αἵτε βροτοῖσι
   γεινομένοισι διδοῦσιν ἔχειν γαθόν τε κακόν τε,]
   αἵτ᾽ ἀνδρῶν τε θεῶν τε παραιβασίας ἐφέπουσιν·
   οὐδέ ποτε λήγουσι θεαὶ δεινοῖο χόλοιο,
   πρίν γ᾽ ἀπὸ τῷ δώωσι κακὴν ὄπιν, ὅς τις ἁμάρτῃ.”

  Ησίοδος „Θεογονία”, tzn. Hezjod „Teogonia”, wersy oryginału 211-222.