Kevin Aiston

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kevin Aiston
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 maja 1969
Londyn, Wielka Brytania
Zawód prezenter telewizyjny i radiowy, aktor
Strona internetowa
Kevin Aiston
Ilustracja
Kevin Aiston na Grelowisku w Siedlcach
Członek Zarządu OSP Członek Zarządu OSP
Jednostki OSP Radzymin
Odznaczenia
Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

Kevin Aiston (ur. 25 maja 1969 w dzielnicy Chelsea w Londynie, Wielka Brytania) – prezenter telewizyjny i radiowy, osobowość telewizyjna, wystąpił między innymi w talk-show Europa da się lubić, nadawanym przez TVP2.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Kevin Aiston od czwartego roku życia wychowywał się w domach dziecka. W wieku siedemnastu lat wstąpił do Royal Navy. Z zawodu jest technikiem chemikiem. W Anglii pracował również dorywczo jako fotoreporter dla BBC London.

W 1991 roku przyjechał do Polski z zamiarem zwiedzenia kraju, postanowił tu jednak osiąść na stałe. Początkowo pracował jako nauczyciel języka angielskiego, później wraz z przyjacielem, Brianem Goode otworzył biuro tłumaczeń o nazwie The English Office.

Kariera w mediach[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku wygrał casting do programu Europa da się lubić, w którym występował do końca jego emisji i któremu zawdzięcza swoją popularność. Przez trzy lata pracował w Radiu Dla Ciebie i w Programie III Polskiego Radia, gdzie prowadził codzienny program Kevin sam w Polsce. W TVP2 prowadził Euroquiz wraz z Maciejem Dowborem. Jest stałym gościem programu Pytanie na śniadanie nadawanego przez TVP2.

Zagrał Andy’ego w serialu Święta wojna, strażaka Sama w serialu Na dobre i na złe i Richarda Peacocka w serialu Codzienna 2 m. 3. Od kilku lat występuje też jako artysta kabaretowy. Zajmuje się też działalnością charytatywną, zwłaszcza skierowaną do dzieci z domów dziecka, gdyż sam również wychowywał się bez rodziców. M. in. nagrał wspólnie z Lerkiem, Nowatorem i Martą Wiśniewską kolędę dla Caritasu. W 2005 roku ukazał się jego kalendarz pomyślany jako pomoc do nauki języka angielskiego. W 2007 roku wydano jego podręcznik Angielski z Kevinem.

W 2004 roku, wraz ze Steffenem Möllerem, otrzymał (po zdobyciu 118 tys. głosów) Telekamerę „Tele Tygodnia” w kategorii Osobowość w rozrywce[1].

W latach 2009–2010 występował w Ziarnie w TVP1. Od 2009 roku prowadzi przeciwpożarowe rozmowy prewencyjne z dziećmi w przedszkolach w całej Polsce. Od września 2011 roku prowadzi na antenie telewizji TVR swój autorski program Strażak z OSP.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest dowódcą sekcji i Członkiem Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie, a także Członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża, ratownikiem KSRG i krwiodawcą. Należy także do Stowarzyszenia Komendantów i Dowódców w Waszyngtonie. Był Ambasadorem Kompanii Przeciwpożarowej Ogólnokrajowej w Wielkiej Brytanii w latach 2008–2010.

Jest żonaty z Polką. Ma pięć córek, są to Chelsea (adoptowana, ur. w 1990 roku, w Wielkiej Brytanii), Chantelle (ur. w 1991 w Wielkiej Brytanii) i Chelsea Zuzanna (ur. w 2005 w Polsce), Julia (ur. w 2012 w Polsce) oraz Nina Maria (ur. 2014 w Polsce). W Polsce przebywa jako rezydent, pozostając obywatelem Wielkiej Brytanii. Na ramieniu ma wytatuowane godło Polski.

Jest kibicem drużyny piłkarskiej Chelsea F.C.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Telekamery Tele Tygodnia 2004 – Laureaci (pol.). telekamery.pl. [dostęp 2017-06-05].
  2. Na podstawie zdjęcia (źródło: OSP Radzymin).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]