Kevin McCarthy (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy amerykańskiego polityka. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu.
Kevin McCarthy
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 stycznia 1965
Bakersfield, Kalifornia
Lider większości w Izbie Reprezentantów
Okres od 1 sierpnia 2014
do 3 stycznia 2019
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Eric Cantor
Następca Steny Hoyer
Whip większości w Izbie Reprezentantów
Okres od 3 stycznia 2011
do 1 sierpnia 2014
Poprzednik Jim Clyburn
Następca Steve Scalise
Członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z 23. okręgu wyborczego w Kalifornii
Okres od 3 stycznia 2013
Poprzednik Lois Capps
Członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z 22. okręgu wyborczego w Kalifornii
Okres od 3 stycznia 2007
do 3 stycznia 2013
Poprzednik Bill Thomas
Następca Devin Nunes

Kevin Owen McCarthy (ur. 26 stycznia 1965) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej. W latach 2014–2019 lider republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów. Wcześniej przez ponad trzy lata był republikańskim whipem.

W latach 2002-2006 McCarthy był członkiem California State Assembly (niższej izby stanowego parlamentu). Zanotował tam szybki awans i w 2004 roku był już przywódcą republikańskiej mniejszości.

W 2006 roku został wybrany do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z 22. okręgu wyborczego Kalifornii. Okręg ten - położony w centralnej części stanu, jest zdominowany przez republikanów. W kolejnych latach McCarthy wygrywał zatem wybory bez najmniejszych problemów. Po ponownym wytyczeniu granic okręgów (ang. redistricting), które zawsze ma miejsce pod koniec dekady, zmienił się numer okręgu - odtąd jest to 23. dystrykt Kalifornii.

Po przejęciu przez republikanów kontroli nad Izbą Reprezentantów po wyborach w 2010 roku, McCarthy został przez swoich partyjnych kolegów wybrany na republikańskiego whipa, osobę nr 3 w hierarchii republikanów w Izbie Reprezentantów (po spikerze i liderze większości). Po niespodziewanej porażce Erica Cantora w prawyborach w 2014 roku, McCarthy został nowym liderem republikańskiej większości. W 2015 roku swoją rezygnację ogłosił spiker (marszałek) Izby Reprezentantów John Boehner. McCarthy był faworytem do zajęcia jego miejsca, lecz niespodziewanie wycofał się z wyścigu o fotel spikera tłumacząc, że nie jest w stanie zjednoczyć Republikanów na tyle, by zostać wybrany na ten urząd.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]