Kew (Londyn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Panorama parku w Kew
Kościół św. Anny w Kew

Kew – dzielnica Londynu znajdująca się w borough Richmond upon Thames.

Pierwsza pisana wzmianka nazwy Kew, pochodząca z brytyjskich archiwów, znajduje się w rejestrze gruntów z okresu panowania Henryka VII, gdzie zapis miał formę Kayhough. W kolejnych miejscach zapis jest zmieniany na Kayhowe, Kayhoo, Keyhowe, Keye, Kayo oraz Kewe. Ponieważ miejsce jest położone przy wodzie (rzeka Tamiza), etymologii można szukać w angielskim słowie key (nisko położona wyspa, rafa) lub quay (nabrzeże)[1].

W dzielnicy znajduje się ogród botaniczny Kew Gardens wpisany na listę listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także siedziba Archiwów Narodowych (do 2003 roku znana pod nazwą Public Record Office)[2].

W pierwszą niedzielę każdego miesiąca od kwietnia do grudnia, przy ogrodach jest organizowany tzw. Kew Village. W centrum dzielnicy pojawia się kilkadziesiąt stoisk handlowych, na których prywatni sprzedawcy sprzedają lokalną żywność[3].

W 1903 roku nad Tamizą został zbudowany most Kew Brigde łączący południową część Kew Gardens z północną dzielnicą Brentford. W północno-wschodniej części dzielnicy ma swój początek autostrada M4.

Przypisy

  1. Daniel Lysons: Kew. Name. (ang.). Institute of Historical Research. University of London. [dostęp 2013-03-25].
  2. Freedom of Information Act 2000: publication scheme (ang.). nationalarchives.gov.uk. [dostęp 2013-03-25].
  3. Kew village Market (ang.). kewvillagemarket.org. [dostęp 2013-03-25].