Kfar Chabad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kfar Chabad
כפר חב"ד
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 40 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności

5 100
Nr kierunkowy +972 3
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Kfar Chabad
Kfar Chabad
Ziemia31°59′19″N 34°51′07″E/31,988611 34,851944
Portal Portal Izrael

Kfar Chabad (hebr.: כפר חב"ד; pol. Wioska Chabadu) - wieś położona w samorządzie regionu Emek Lod, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj]

Jest to wioska chasydzkiej grupy Chabad-Lubawicz, położona na południowy zachód od międzynarodowego portu lotniczego im. Ben-Guriona. W wiosce znajduje się siedziba władz administracyjnych Samorządu Regionu Emek Lod.

Historia[edytuj]

Pierwotnie była tutaj arabska wioska Tzafarija, której mieszkańcy uciekli podczas Wojny o Niepodległość w 1948.

Współczesną osadę założył w 1949 roku rabin Joseph Isaac Schneersohn. Pierwszymi mieszkańcami byli w większości żydowscy imigranci z ZSRR, uciekający przed terrorem stalinowskim.

Edukacja i nauka[edytuj]

W Kfar Chabad znajduje się główny ośrodek edukacyjny w Izraelu chasydzkiej grupy Chabad-Lubawicz. Celem jej założenia była idea przeciwdziałania tendencjom asymilacji i zeświecczenia społeczeństwa izraelskiego. Uczelnia jest znana jako ważny ośrodek edukacji zawodowej i technicznej. Składa się ona z kilku domów akademickich, w których oddzielnie uczą się chłopcy i dziewczęta. W szkole obowiązuje rygorystyczna dyscyplina, połączona z profesjonalną nauką zawodową i intensywną nauką religijną. Nauka chłopców koncentruje się na mechanice, stolarstwie i rolnictwie, natomiast dziewczynek w kierunku edukacji (Beit Rifka Religious College for Women)[1].

Transport[edytuj]

Stacja kolejowa w Kfar Habad

W północno-wschodniej części wioski znajduje się stacja kolejowa Kfar Chabad. Pociągi z Kfar Chabad jadą do Binjamina-Giwat Ada, Netanji, Tel Awiwu, Lod, Rechowot i Aszkelonu.

W bezpośrednim sąsiedztwie wioski (na północ) przebiega autostrada nr 1, nie ma jednak bezpośredniego wjazdu na nią. Przez centrum Kfar Chabadu przebiega droga nr 4402, którą jadąc na północ dojeżdża się do moszawu Zafrija, a na południe do drogi ekspresowej nr 44.

Przypisy

  1. Edward Hoffman: Despite All Odds: The Story of Lubavitch. Nowy Jork: Simon and Schuster, 1991, s. 154-155.

Linki zewnętrzne[edytuj]