Kefar Netter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kfar Netter)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kefar Netter
כפר נטר
Państwo  Izrael
Dystrykt Centralny
Wysokość 27 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

818
Nr kierunkowy +972 3
Kod pocztowy 40593
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Kefar Netter
Kefar Netter
Ziemia32°16′17″N 34°52′13″E/32,271389 34,870278
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Kefar Netter (hebr. כפר נטר) – moszaw położony w samorządzie regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży na równinie Szaron w odległości 1 km na wschód od miasta Netanja, w otoczeniu moszawów Udim, Bet Jehoszua oraz miasteczka Ewen Jehuda.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1936-39 członkowie żydowskiej organizacji syjonistycznej zakupili w tej okolicy 12 akrów ziemi od arabskich rolników. Był to teren mocno pofałdowany i poprzecinany licznymi głębokimi wąwozami (wadi), uniemożliwiającymi prowadzenie prac rolniczych przy pomocy traktora. Nie mogąc utworzyć nowej osady rolniczej, żydowscy osadnicy podjęli działania aby zapobiec dalszemu jałowieniu gruntów i postępowi nadmorskich wydm. W tym celu przeprowadzono akcję sadzenia eukaliptusów, tamaryszków i akacji[1].

Następnie podjęto decyzję o zagospodarowaniu tych terenów. W dwóch namiotach zamieszkało wówczas kilku byłych studentów szkoły rolniczej Mikwe Jisra’el. Cierpieli oni z powodu niedostatku wody i jedzenia[1].

27 lipca 1939 nastąpiło oficjalne założenie moszawu, który był typową obronną osadą rolniczą, z palisadą i wieżą wartowniczą. W trzech drewnianych szopach i dziesięciu namiotach zamieszkało 25 młodych osadników. Nowy moszaw nazwano na cześć Charles’a Nettera, jednego z założycieli szkoły Mikwe Jisra’el[1].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, uprawach w szklarniach oraz hodowli krów i kóz.

W tutejszym parku przemysłowym działa kilkanaście spółek hi-tech, między innymi międzynarodowa korporacja Zoran Corporation, która dostarcza rozwiązania cyfrowe dla rosnących potrzeb rynku cyfrowej rozrywki i grafiki[2]. Swoją główną siedzibę ma tutaj także międzynarodowa spółka BATM Advanced Communications Ltd., która dostarcza najnowsze rozwiązania internetowe[3].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez moszaw przebiega droga nr 5611 ISR-HW5611.png, którą jadąc na południe dojeżdża się do moszawu Bet Jehoszua, natomiast jadąc na północny zachód dojeżdża się do strefy przemysłowej Netanji, a następnie do węzła drogowego z autostradą nr 2 ISR-HWB2.png (Tel AwiwHajfa). Dwie drogi lokalne prowadzą do położonego na wschodzie miasteczka Ewen Jehuda, przy którym przebiega droga ekspresowa nr 4 ISR-HW4Red.png (Netiw ha-AsaraKefar Rosz ha-Nikra).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kfar-Netter (ang.). W: Speedy Look [on-line]. [dostęp 2 listopada 2008].
  2. Zoran Corporation (ang.). W: Zoran Corporation [on-line]. [dostęp 2 listopada 2008].
  3. BATM Advanced Communications Ltd. (ang.). W: BATM Advanced Communications Ltd. [on-line]. [dostęp 2 listopada 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]