Kefar Truman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kfar Truman)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kefar Truman
כפר טרומן
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Centralny
Wysokość 58 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

618
Nr kierunkowy +972 3
Kod pocztowy 73150
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Kefar Truman
Kefar Truman
Ziemia31°58′47″N 34°55′20″E/31,979722 34,922222
Portal Portal Izrael

Kefar Truman (hebr. כפר טרומן) – moszaw położony w samorządzie regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży na północ od miasta Lod i na południowy wschód od międzynarodowego portu lotniczego im. Ben-Guriona, w otoczeniu moszawów Bet Arif, Bet Nechemja i Chadid oraz miejscowości Szoham. Na wschód od moszawu znajduje się baza logistyczna Towala Sił Obronnych Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie była tutaj arabska wioska Beit Nabala, której mieszkańcy uciekli podczas Wojny o Niepodległość w 1948[1].

Współczesny moszaw został założony w 1949 przez zdemobilizowanych żołnierzy oddziałów Palmach. Osada początkowo nazywała się Bene Harel. Była to bardzo mała osada rolnicza i w 1950 przedstawiciele Agencji Żydowskiej zaproponowali mieszkańcom wsi zmianę jej nazwy na Kefar Truman, na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych Harry S. Trumana. W zamian Agencja zobowiązała się udzielić pomocy przy rozbudowie infrastruktury, takiej jak drogi, elektryczność i wodociągi. Mieszkańcy zgodzili się, i dodatkowo sąsiedniemu lasowi nadano imię córki amerykańskiego prezydenta, Margaret Truman. Na uroczystości nadania nowej nazwy moszawowi nie było żadnego przedstawiciela Stanów Zjednoczonych lub rodziny Trumanów[2].

W latach 1949-1967 moszaw leżał w niezwykle ważnym strategicznie punkcie, pomiędzy międzynarodowym lotniskiem Lod a granicą z Jordanią. Była to popularna droga arabskich bandytów, złodziei i terrorystów, którzy przenikali na terytorium Izraela. W Kefar Truman dochodziło do licznych przypadków kradzieży bydła i owiec oraz szeregu aktów sabotażu. W wyniku tego, wielu mieszkańców wyprowadzało się stąd by mieszkać w spokojniejszych okolicach kraju. Między innymi w 1953 osiedliła się tutaj grupa imigrantów z Jugosławii, jednak już po roku wyprowadzili się. W 1956 w moszawie podjęto akcję budowy domów dla bezrobotnych, ponieważ w owym czasie było bardzo duże bezrobocie w Izraelu. Ścięto wówczas wiele okolicznych drzew, ale pozyskano w ten sposób nowych mieszkańców moszawu. Bezpieczeństwo poprawiło się dopiero po Wojnie sześciodniowej 1967 roku[2].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie. Produkcją i sprzedażą produktów rolniczych zajmuje się między innymi spółka Stern E.U. Food Products Ltd.. Eksport świeżych papryk, pomidorów i przypraw ziołowych prowadzi spółka Adafresh Ltd.[3].

Znajduje się tutaj także firma Urban Aeronautics, która konstruuje małe helikoptery, wykorzystywane przy pracach na napowietrznych liniach energetycznych, akcjach ratowniczych w dużych miastach i do nadzorowania ruchu ulicznego na autostradach[4]. W branży budowlanej działa firma Equipment Roes Ltd.[5]. Natomiast firma Aerophone Ltd. produkuje sprzęt komunikacyjny dla potrzeb wojska i lotnictwa cywilnego[6].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na południe od moszawu przebiega autostrada nr 1 ISR-HW1 blue.PNG (Tel Awiw-Jerozolima), nie ma jednak bezpośredniego wjazdu na nią. Przy moszawie przebiega droga nr 453 ISR-HW453.png, którą jadąc w kierunku zachodnim dojeżdża się do skrzyżowania z drogami ekspresowymi nr 40 ISR-HW40.png (Kefar Sawa-Ketura) i nr 46 ISR-HW46.png (Ben Gurion Airport-Tirat Jehuda), natomiast jadąc w kierunku wschodnim dojeżdża się do bazy wojskowej Towala i drogi nr 444 ISR-HW444.png przy moszawie Bet Nechemja.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PalestineRemembered.com: Welcome To Bayt Nabala (ang.). [dostęp 6 października 2008].
  2. a b ItaiSela: Kfar Truman, Israel (ang.). [dostęp 6 października 2008].
  3. Adafresh Ltd.: Adafresh Ltd. (ang.). [dostęp 6 października 2008].
  4. Helicopter History Site: Israeli internal-rotor helicopter loves a tight squeeze (ang.). [dostęp 6 października 2008].
  5. Equipment Roes Ltd.: Equipment Roes Ltd. (hebr.). [dostęp 6 października 2008].
  6. Aerophone Ltd.: Aerophone Ltd. (hebr.). [dostęp 6 października 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]