Khoratosuchus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Khoratosuchus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd krokodylomorfy
(bez rangi) Neosuchia
Rodzaj Khoratosuchus
Lauprasert et al., 2009
Gatunki
  • K. jintasakuli Lauprasert et al., 2009

Khoratosuchusrodzaj krokodylomorfa z grupy Neosuchia żyjącego we wczesnej kredzie na obecnych terenach Azji. Został opisany w 2009 roku przez Laupraserta i współpracowników w oparciu o niekompletną czaszkę (NNRU-A 1803) pochodzącą z datowanych na apt lub alb osadów formacji Khok Kruat w Tajlandii. Mierzy ona 191 mm długości, jednak ocenienie całkowitej długości okazu jest trudne, gdyż nie zachowały się kości przedszczękowe ani fragmenty szczękowych. Khoratosuchus miał prawdopodobnie długi i smukły pysk, podniebienie wtórne położone stosunkowo z tyłu czaszki i otoczone kośćmi skrzydłowymi. Zęby znajdujące się w kościach szczękowych były homodontyczne. Według analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez Laupraserta i współpracowników Khoratosuchus znajduje się na kladogramie w nierozwikłanej politomii wraz z Atoposauridae, Goniopholididae, Rugosuchus, Bernissartia, Eusuchia oraz formami długopyskimi, takimi jak Thalattosuchia i Pholidosauridae. Khoratosuchus przypomina chińskie i europejskie Neosuchia, co sugeruje bliskie pokrewieństwo pomiędzy wczesnokredowymi przedstawicielami Neosuchia z Chin, Europy i Azji Południowo-Wschodniej[1].

Nazwa Khoratosuchus pochodzi od Khorat, nieformalnej nazwy prowincji Nakhon Ratchasima, w której odkryto holotyp, oraz greckiego słowa souchos, oznaczającego krokodyla. Nazwa gatunkowa jintasakuli honoruje P. Jintasakula, który odnalazł holotyp i udostępnił skamieniałość do badań. Khoratosuchus jest czwartym – po Sunosuchus thailandicus, Goniopholis phuwiangensis i Siamosuchus phuphokensis – przedstawicielem Crocodyliformes, którego szczątki odkryto na terenie grupy Khorat[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b K. Lauprasert, G. Cuny, K. Thirakhupt, V. Suteethorn: Khoratosuchus jintasakuli gen. et sp. nov., an advanced neosuchian crocodyliform from the Early Cretaceous (Aptian-Albian) of NE Thailand. W: E. Buffetaut, G. Cuny, J. Le Loeuff, V. Suteethorn (red.): Late Palaeozoic and Mesozoic Ecosystems in SE Asia. The Geological Society, London, Special Publications, 315, 2009, s. 175–187. DOI: 10.1144/SP315.13. ISBN 978-1-86239-275-5. (ang.)