Khoratosuchus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Khoratosuchus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd krokodylomorfy
(bez rangi) Neosuchia
Rodzaj Khoratosuchus
Lauprasert et al., 2009
Gatunki
  • K. jintasakuli Lauprasert et al., 2009

Khoratosuchusrodzaj krokodylomorfa z grupy Neosuchia żyjącego we wczesnej kredzie na obecnych terenach Azji. Został opisany w 2009 roku przez Laupraserta i współpracowników w oparciu o niekompletną czaszkę (NNRU-A 1803) pochodzącą z datowanych na apt lub alb osadów formacji Khok Kruat w Tajlandii. Mierzy ona 191 mm długości, jednak ocenienie całkowitej długości okazu jest trudne, gdyż nie zachowały się kości przedszczękowe ani fragmenty szczękowych. Khoratosuchus miał prawdopodobnie długi i smukły pysk, podniebienie wtórne położone stosunkowo z tyłu czaszki i otoczone kośćmi skrzydłowymi. Zęby znajdujące się w kościach szczękowych były homodontyczne. Według analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez Laupraserta i współpracowników Khoratosuchus znajduje się na kladogramie w nierozwikłanej politomii wraz z Atoposauridae, Goniopholididae, Rugosuchus, Bernissartia, Eusuchia oraz formami długopyskimi, takimi jak Thalattosuchia i Pholidosauridae. Khoratosuchus przypomina chińskie i europejskie Neosuchia, co sugeruje bliskie pokrewieństwo pomiędzy wczesnokredowymi przedstawicielami Neosuchia z Chin, Europy i Azji Południowo-Wschodniej[1].

Nazwa Khoratosuchus pochodzi od Khorat, nieformalnej nazwy prowincji Nakhon Ratchasima, w której odkryto holotyp, oraz greckiego słowa souchos, oznaczającego krokodyla. Nazwa gatunkowa jintasakuli honoruje P. Jintasakula, który odnalazł holotyp i udostępnił skamieniałość do badań. Khoratosuchus jest czwartym – po Sunosuchus thailandicus, Goniopholis phuwiangensis i Siamosuchus phuphokensis – przedstawicielem Crocodyliformes, którego szczątki odkryto na terenie grupy Khorat[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b K. Lauprasert, G. Cuny, K. Thirakhupt, V. Suteethorn: Khoratosuchus jintasakuli gen. et sp. nov., an advanced neosuchian crocodyliform from the Early Cretaceous (Aptian-Albian) of NE Thailand. W: E. Buffetaut, G. Cuny, J. Le Loeuff, V. Suteethorn (red.): Late Palaeozoic and Mesozoic Ecosystems in SE Asia. The Geological Society, London, Special Publications, 315, 2009, s. 175–187. DOI: 10.1144/SP315.13. ISBN 978-1-86239-275-5. (ang.)