Kiczera (Beskid Mały)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kiczera
Ilustracja
Na szczycie Kiczery
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały

Wysokość

827 m n.p.m.

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kiczera”
Ziemia49°47′30″N 19°14′57″E/49,791667 19,249167

Kiczera (827 m) – szczyt w Beskidzie Małym. Znajduje się w Grupie Kocierza, w grzbiecie, który poprzez Żar (761 m) opada do Jeziora Międzybrodzkiego. Południowe stoki tego grzbietu opadają do doliny potoku Isepnica, północne do doliny potoku Wielka Puszcza, południowo-wschodnie do Przełęczy Isepnickiej (698 m) oddzielającej Kiczerę od Cisowej Grapy (810 m)[1].

Szczyt Kiczery jest porośnięty lasem, ale stoki poniżej szczytu są bezleśne. Dawniej były to hale pasterskie i łąki. Obecnie z powodu nieopłacalności ekonomicznej nie są już użytkowane rolniczo i stopniowo zarastają lasem, nadal jednak rozciągają się stąd rozlegle panoramy widokowe. Z polany na północnej stronie szczytu rozciąga się panorama widokowa obejmująca dolinę Wielkiej Puszczy, wznoszący się nad nią grzbiet Bukowskiego Gronia, Złotej Góry, Przełęcz Targanicką i Wielką Bukową. Ponad nimi i po prawej stronie widoczne są: Jawornica, Łamana Skała, Potrójna, Leskowiec. Z tyłu widok na Pogórze Śląskie z miastami Kęty i Andrychów. Jeszcze bardziej rozległy jest widok z polany na zachodnich stokach. Na pierwszym planie widoczny jest wielki zbiornik wodny szczytowo-pompowej elektrowni Porąbka-Żar, za nim wznoszące się po zachodniej stronie Soły szczyty Beskidu Małego, po ich lewej stronie Beskid Śląski i Beskid Żywiecki, a w dole Jezioro Żywieckie, Jezioro Czanieckie i Kęty[2].

Przez Kiczerę prowadzi czerwony szlak turystyczny. Omija on sam szczyt, trawersując go nieco poniżej po południowej stronie. Stokami południowymi prowadzi szlak zielony (w większości asfaltową szosą)[1]. Na szczycie Kiczery i na grzbiecie łączącym ją z Żarem znajdują się duże betonowe słupki pomiarowe elektrowni Żar-Porąbka[2]. Tuż po północnej stronie szczytu, na polanie opadającej do doliny Wielkiej Puszczy wykonano miejsce biwakowe z grillem.

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Zapora PorąbkaŻar – Kiczera – Przełęcz IsepnickaCisowa GrapaWielka Cisowa GrapaPrzysłop CisowyKocierzPrzełęcz SzerokaBeskidBłasiakówkaPrzełęcz Kocierska. Czas przejścia: 4.05 h, ↓ 3.30 h
szlak turystyczny zielony Międzybrodzie Żywieckie – Kiczera – zbiornik elektrowni Porąbka- Żar. Czas przejścia: 1.55 h, ↓ 1.25 h

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  2. a b Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
Panorama widokowa z polany na zachodnich stokach Kiczery
Panorama widokowa z polany na zachodnich stokach Kiczery