Kidō Senshi Gundam AGE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mobile Suit Gundam AGE
Gundam age.svg
機動戦士ガンダムAGE
(Kidō Senshi Gandamu AGE)
Gatunek wojskowa fantastyka naukowa, dramat, mecha
Telewizyjny serial anime
Reżyser Susumu Yamaguchi
Scenariusz Akihiro Hino
Studio Sunrise
Stacja telewizyjna Japonia MBS, TBS
Premierowa emisja 9 października 201123 września 2012
Liczba odcinków 50
Manga
Mobile Suit Gundam AGE: Story of the Beginning
Autor Hiroshi Nakanishi
Artysta Hiroshi Nakanishi
Wydawca Shōgakukan
Odbiorcy Shōnen
Drukowana w Shūkan Shōnen Sunday
Wydawana 5 października 201112 października 2012
Liczba tomów (2 rozdziały)
Manga
Mobile Suit Gundam AGE: First Evolution
Autor Hiyon Katsuragi
Artysta Hiyon Katsuragi
Wydawca Kadokawa Shoten
Odbiorcy Shōnen
Drukowana w Gundam Ace
Wydawana 26 października 2011
Manga
Mobile Suit Gundam AGE: Second Evolution
Autor Hiyon Katsuragi
Artysta Hiyon Katsuragi
Wydawca Kadokawa Shoten
Odbiorcy Shōnen
Drukowana w Gundam Ace
Wydawana 10 grudnia 2011
Manga
Mobile Suit Gundam AGE: Treasure Star
Autor Masanori Yoshida
Wydawca Shōgakukan
Odbiorcy Shōnen
Drukowana w CoroCoro Comic
Wydawana październik 2011maj 2012

Kidō Senshi Gundam AGE (jap. 機動戦士ガンダムAGE Kidō Senshi Gandamu Eiji, Mobile Suit Gundam AGE)japońskie anime science-fiction. Jest dwunastym serialem Gundam wyprodukowanym przez studio Sunrise. Emitowany jest od 9 października 2011 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja Gundam AGE rozgrywa się w czasoprzestrzeni AG (Advanced Generation, Zaawansowana Generacja). Głównym tematem jest wojna Ziemi ze zbuntowaną grupą separatystyczną Vagan, która pragnie utworzenia swojego własnego państwa na Marsie i wyzwolenia tej planety spod kontroli Ziemi. Historia podzielona jest na trzy akty, w każdym pojawia się inny główny bohater. Protagoniści są członkami rodziny Asuno.

W 101 AG Vagan (dotychczas znany jako Nieznany Wróg) atakuje kolonię Angel. Ten desperacki atak stanowi początek stuletniej wojny Ziemi z Marsem.

Pierwsza część serialu rozgrywa się w roku 115 AG. Głównym bohaterem jest czternastoletni Flit Asuno, który urodził się w dzień wybuchu wojny. Kiedy miał 7 lat Nieznany Wróg atakuje kolonię Ovan. Podczas ataku, umierająca matka przekazuje Flitowi urządzenie zwane AGE Device. Przez 7 lat Flit studiował inżynierię i robotykę na kolonii Nora. W końcu rozpracowuje AGE Device i w konsekwencji w 115 AG podczas ataku ludzi z Marsa tworzy Gundama AGE-1. Chłopak pomaga armii ziemskiej uratować mieszkańców kolonii, dołącza do załogi statku "Diva" i postanawia walczyć z Nieznanym Wrogiem. Flota ziemska pomyślnie atakuje tajną fortecę marsjańską i odkrywa, że Nieznanym Wrogiem są ludzie, którzy brali udział w źle przeprowadzonej kolonizacji Marsa i którzy założyli niezależne państwo Vagan.

Druga część serialu rozgrywa się w latach 140-151 AG. Tym razem głównym bohaterem jest syn Flita – Asemu. 25 lat po rozprawie z Nieznanym Wrogiem, Ziemia była bliska kolejnej wojnie z Vagan. Ludzie z Marsa nie chcieli iść na żadną ugodę. W dzień swoich 17 urodzin Asemu dostaje od ojca AGE Device. Po obronie kolonii zakończonej sukcesem, Asemu dołącza do wojska jako pilot Gundama AGE-1 a także jego następcy – Gundama AGE-2. Wojska ziemskie pod dowództwem Flita pomyślnie broniły się przed Vagan. Walka Asemu, jako karty atutowej statku "Diva" trwała przeszło 11 lat. W 151 AG mając 28 lat Asemu znika razem z Gundamem AGE-2. Mimo to AGE Device pozostał u Flita. Asemu powraca dopiero po 13 latach, jednak jako członek bandy piratów walczących z Vagan.

Trzecia część serialu rozgrywa się w roku 164 AG. Protagonistą jest teraz Kio Asuno – syn Asemu i wnuk Flita. Uśpieni agenci Vagan dokonują infiltracji Ziemi. Flit tworzy właśnie nowego mobila – Gundama AGE-3, którego wraz z AGE Devicem przekazuje wnukowi. Kio dołącza do załogi "Divy" i kontynuuje walkę ojca z Vagan. Po przybyciu do kosmosu Flit i Kio napotykają na piratów Bisidian, których liderem jest Kapitan Popiół. Odkrywają, że to nikt inny jak Asemu, który potem pomaga im w wojnie pilotując przerobionego Gundama AGE-2. Ojciec Kio wyjawia załodze o istnieniu wojskowej bazy danych EXA, która może pomóc jej obrońcom wygrać wojnę. Niestety, Kio i Gundam AGE-3 zostają uprowadzeni przez Vagan. Asemu i piraci ruszają im na pomoc, jednak mobil zostaje praktycznie zniszczony. Kio otrzymuje od dziadka czwartego już Gundama w serialu – Gundama AGE-FX.

Rodzina Asuno[edytuj | edytuj kod]

Gundamy AGE[edytuj | edytuj kod]

Każdy z czterech Gundamów AGE był wzorowany na Gundamach z czasoprzestrzeni UC.

  • AGE-1 Gundam AGE-1 Normalny – stworzony w roku 115 AG przez Flita Asuno z pomocą żołnierzy Federacji, także przez niego pilotowany. Był głównym orężem Federacji Ziemskiej podczas wojny z Nieznanym Wrogiem. Swoją nazwę otrzymał od legendarnej maszyny, która kiedyś obroniła Ziemię. Zbudowany na podstawie szkiców w AGE Device, posiada kilka wariantów. W przeciwieństwie do wyprodukowanych w 114 AG mobili, AGE-1 posiada o wiele lepszą i wytrzymalszą osłonę. Główny komponent energetyczny oraz kokpit znajduje się na torsie robota. Podczas pierwszego ataku Vagan w 140 AG, "Jedynka" była chwilowo pilotowana przez Asemu. AGE-1 był wzorowany na pierwszym Gundamie w historii – RX-78-2 Gundam.
  • AGE-2 Gundam AGE-2 Normalny – stworzony w 141 AG przez Flita Asuno i Federację, pilotem maszyny jest Asemu Asuno. Główna broń Federacji przeciw Vagan w latach 141-151 AG. Zbudowany na podstawie swojego poprzednika, posiada kilka wariantów. Najbardziej charakterystyczną cechą "Dwójki" jest jej zdolność do przemiany w samolot zwany G-Striderem. Główny komponent energetyczny oraz kokpit znajdują się na torsie robota. AGE-2 znika wraz z Asemu w 151 AG. Powraca w 164 AG przemalowany i w lekko przerobionej postaci zwanej Black Hound. AGE-2 jest nawiązaniem do MSZ-006 Zeta Gundam – pierwszego Gundama z możliwością przemiany.
  • AGE-3 Gundam AGE-3 Normalny – stworzony w 164 AG całkowicie przez Flita Asuno, pilotem robota jest Kio Asuno. Najsilniejszy robot Federacji w roku 164 AG. Zbudowany na podstawie AGE-2, ma kilka wersji. Najbardziej charakterystyczną cechą "Trójki" jest zdolność podziału na dwa segmenty – Core Fightera i G-Ceptera. Główny komponent energetyczny wraz z kokpitem znajduje się na torsie robota (konkretnie w Core Fighterze). Robot został porwany wraz z Kio i zniszczony przez Vagan. AGE-3 jest nawiązaniem do MSZ-010 Gundama ZZ – pierwszego Gundama z możliwością podziału na części.
  • AGE-FX Gundam AGE-FX – stworzony w 164 AG przez Federację, AGE-FX jest czwartym i najsilniejszym Gundamem w serialu. Pilotem robota jest Kio Asuno, który otrzymał go po stracie AGE-3. "Czwórka" podobnie jak poprzednik posiada Core Fightera, który pełni tylko funkcje kokpitu oraz plecaka, na którym umieszczone są 4 ostrza, które mogą działać zdalnie lub bez kontroli pilota. Jest to pierwszy robot tego typu. AGE-FX jest nawiązaniem do RX-93 ν Gundama, który również posiadał broń tego typu.

Vagan[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]