Kiernoz Wielki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kiernoz Wielki
Ilustracja
Wschodni brzeg jeziora, widok z lasu na południe od Kurek
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Równina Olsztynka

Wysokość lustra

125,6 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,85 km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


3 m
15,5 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Łyna

Rzeki wypływające

Marózka

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Nidzica
Mapa konturowa gminy Nidzica, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kiernoz Wielki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kiernoz Wielki”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kiernoz Wielki”
Położenie na mapie powiatu nidzickiego
Mapa konturowa powiatu nidzickiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kiernoz Wielki”
Ziemia53°31′40,1″N 20°28′31,5″E/53,527806 20,475417

Kiernoz Wielki (niem. Grosser Kernos See) – jezioro w Polsce, położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Nidzica, na Równinie Olsztynka[1].

Jezioro o kształcie wydłużonym, o nieregularnej, urozmaiconej linii brzegowej. Na południowym krańcu jeziora znajdują się dwie zatoki. Pierwsza z nich o kształcie owalnym odchodzi od głównego plosa w kierunku zachodnim, a druga wydłużona w kierunku południowym znajduje się na południowo-wschodnich krańcach jeziora. Tam też wpada Łyna, łącząca swe wody poprzez Kiernoz Mały.

Jest to jezioro o średnio przejrzystej wodzie i o zróżnicowanej linii brzegowej, która miejscami jest pagórkowata, przeważnie porośnięta lasem. Od strony północnej jeziora rozciągają się pola uprawne i łąki. Na wschodnim brzegu znajduje się polana po dawnym polu namiotowym, wykorzystywana jako teren pod obozy harcerskie.

Dno i ławica przybrzeżna jest przeważnie zamulona, tylko miejscami piaszczysta. Ławicę przybrzeżną porastają oczerety.

W jeziorze występują następujące gatunki ryb: szczupak, lin, okoń, wzdręga, leszcz, karp, płoć, węgorz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Paruzel. Jeziora Kiernoz Wielki i Mały. „Wiadomości Wędkarskie”. 12/2006. s. 78-79.