Kijewskaja (stacja metra na linii Filowskaja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kijewskaja
Киевская
Zdjęcie Kijewskaja
Państwo  Rosja
Data otwarcia 20 marca 1937
Głębokość stacji 8.7 m
Filowskaja
(Smolenskaja - Kijewskaja)
Poprzednia stacja Studenczeskaja (Студенческая)

Wystawocznaja (Выставочная)

Następna stacja Smolenskaja (Смоленская)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Kijewskaja
Kijewskaja
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Kijewskaja
Kijewskaja
Ziemia55°44′35,88″N 37°33′55,54″E/55,743300 37,565428
Portal Portal Transport szynowy

Kijewskaja (ros. Киевская - Kijówska) – stacja moskiewskiego metra linii Filowskiej (kod 057). Na stacji istnieje możliwość przejścia na stację Kijewskaja linii Arbacko-Pokrowskiej i na stację o tej samej nazwie linii okrężnej. Nazwa stacji pochodzi od dworca Kijowskiego, a położona jest w rejonie Dorogomiłowo w zachodnim okręgu administracyjnym Moskwy. Wyjścia prowadzą na ulice Kijewskaja, Brjanskaja, Bereżkowskaja Nabereżnaja, Bolszaja Dorogomiłowskaja i dworzec Kijowski.

Historia[edytuj]

Stacja skonstruowana podczas drugiego etapu budowy metra w Moskwie na niewielkiej głębokości. W celu połączenia ze stacji Smolenskaja wybudowano most nad rzeką Moskwą, będący pierwszą taką konstrukcją w ZSRR. Zamknięta w 1953 z powodu otwarcia bliźniaczej stacji Kijewskaja na większej głębokości. Po 5 latach stację ponownie otwarto jako fragment nowej linii, za stacją wychodzącą na powierzchnię.

Konstrukcja i wystrój[edytuj]

Stacja jest jednokomorowa z jednym peronem. Kolumny pokryto niebieskim i żółtym marmurem. Podłogi wyłożono szarym i różowy granitem w kształcie ukraińskiego ornamentu. Ściany nad torami obłożono jasnymi, glazurowanymi płytkami ceramicznymi, a poniżej krawędzi peronu różowym granitem.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]