Kijewskaja (stacja metra na linii Kolcewaja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kijewskaja
Киевская
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Data otwarcia 14 marca 1954
Głębokość stacji 53.0 m
Linia Kolcewaja
Kolcewaja
Poprzednia stacja Krasnopriesnienskaja (Краснопресненская)
zgodnie z ruchem wskazówek zegara
Następna stacja Park Kultury (Парк культуры)
przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Kijewskaja
Kijewskaja
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Kijewskaja
Kijewskaja
Ziemia55°44′35,88″N 37°33′55,54″E/55,743300 37,565428
Portal Portal Transport szynowy

Kijewskaja (ros. Киевская) – stacja moskiewskiego metra linii okrężnej (kod 077), otwarta na odcinku domykającym okrąg linii. Od 1972 roku na stacji istnieje możliwość przejścia na stację Kijewskaja linii Arbacko-Pokrowskiej i na stację o tej samej nazwie linii Filowskiej. Nazwa pochodzi od dworca Kijowskiego, stacja położona w rejonie Dorogomiłowo w zachodnim okręgu administracyjnym Moskwy (jako jedyna stacja tej linii położona poza centralnym okręgiem). Wyjścia prowadzą na ulicę Kijewskaja, plac Europy i dworzec Kijowski.

Wystrój i podział[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest trzykomorowa, jednopoziomowa, posiada jeden peron. Motywem przewodnim jest historia Ukrainy i przyjaźń między narodami ukraińskim i rosyjskim. Projekt stacji ukraińskich architektów został wybrany w otwartym konkursie. Centralna część stacji posiada łuki ozdobione ornamentami, które są typowe dla ukraińskiej architektury XVII wieku. 18 pylonów ozdobiono małymi mozaikami ukazującymi relacje między nacjami. Ściany nad torami pokryto jasnym marmurem. Ściany na końcach stacji posiadały płaskie reliefy z podobiznami Lenina i Stalina, zmienione obecnie na mozaikę ukazującą tylko Lenina, wokół której są cytaty z sowieckiego hymnu. Stację oświetlają ozdobne, złote żyrandole.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Stacja jest jedną z najbardziej ozdobionych stacji w całym systemie metra przez co sama w sobie stanowi atrakcję turystyczną
  • Aż na 5 mozaikach można zobaczyć podobizny Stalina m.in. "Październik 1917 roku" (Октябрь 1917 года), "Przyjaźń rosyjskich i ukraińskich rolników" (Дружба русских и украинских колхозников)
  • Mozaika "Walka o Sowiecką Władzę na Ukrainie" (Борьба за Советскую власть на Украине) ukazuje partyzanta z radiotelefonem, który wielu pasażerów myli z telefonem komórkowym i pokrywą ze skrzyni na telefon myloną z laptopem
  • W 2006 roku architekci francuscy zaprojektowali jedno z wejść na stację w stylu metra paryskiego z okresu 1900-1910.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]