Kiko (księżna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kiko Kawashima
川島 紀子 Kawashima Kiko
Ilustracja
Księżna Kiko w czasie wizyty w Meksyku (2014)
Data i miejsce urodzenia 11 września 1966
prefektura Shizuoka
Narodowość japońska
Alma Mater Gakushūin
Rodzice Tatsuhiko Kawashima, Kazuyo Sugimoto
Małżeństwo Akishino
Dzieci Mako, Kako, Hisahito
Japonia
Herb Japonii

To jest artykuł z cyklu:
Japońska rodzina cesarska

W skład rodziny cesarskiej wchodzi ponadto rodzeństwo obecnego emerytowanego cesarza (poniżej wymienieni męscy potomkowie).

Liczba w nawiasach oznacza kolejność w sukcesji do tronu cesarskiego.

Córka emerytowanego cesarza i siostra obecnego cesarza – Sayako – straciła przywileje członka rodziny cesarskiej, poślubiając urzędnika spoza tego rodu.

Księżna Kiko (jap. 秋篠宮紀子親王妃 Akishino-no-miya Kiko-shinnōhi, ur. 11 września 1966) jako Kiko Kawashima (jap. 川島 紀子 Kawashima Kiko) – żona księcia Akishino, następcy tronu, członek rodziny cesarskiej poprzez małżeństwo. Jest córką profesora uniwersytetu. Została drugą osobą spoza arystokracji, która dołączyła do rodziny cesarskiej; pierwszą była obecna cesarzowa w 1959 roku.

Kiko Kawashima urodziła się 11 września 1966 roku w prefekturze Shizuoka w Japonii. Jest najstarszym dzieckiem i jedyną córką Tatsuhiko Kawashimy, profesora ekonomii na Uniwersytecie Gakushuin i jego żony, Kazuko. Wczesne dzieciństwo spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie jej ojciec wykładał na Uniwersytecie Pensylwanii. Uczęszczała do szkoły podstawowej w Wiedniu. Przyszła księżna doskonale opanowała języki angielski i niemiecki. W 1989 roku otrzymała dyplom na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Gakushuin. Kontynuowała studia i w 1995 roku ukończyła pierwszą część doktoratu. Księżna jest znana z szacunku i głębokiego zrozumienia dla ludzi głuchych. Doskonale zna język migowy.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Książę Akishino oświadczył się Kiko Kawashimie 26 czerwca 1986 roku, gdy oboje studiowali na Gakushūin, jednakże para nie ogłosiła swoich zamiarów przez następne trzy lata. Zaręczyny zostały oficjalnie zatwierdzone przez dziesięcioosobową Radę Dworu Cesarskiego 12 września 1989 roku. Ślub odbył się 29 czerwca 1990 roku w Pałacu Cesarskim. Wcześniej książę otrzymał pozwolenie Rady Ekonomicznej Dworu Cesarskiego na ustanowienie nowej gałęzi rodu cesarskiego. W dzień ślubu cesarz nadał mu tytuł Akishino no miya (książę Akishino). Od momentu ślubu Kiko Kawashima stała się Jej Cesarską Wysokością Księżną Akishino, mniej formalnie określaną jako księżna Kiko.

Zaręczyny i ślub księcia Akishino z Kiko Kawashimą były bezprecedensowe z kilku powodów. Po pierwsze, pan młody wciąż studiował na Gakushūin i zawarł związek małżeński przed swoim starszym bratem, księciem Naruhito. Po drugie, księżna była pierwszą kobietą z klasy średniej w rodzinie cesarskiej. Mimo że cesarzowa Michiko nie pochodziła z arystokracji, jej rodzina była bardzo bogata; ojciec był prezesem wielkiej firmy młynarskiej. I w końcu: zaręczyny i małżeństwo były określane jako wynik miłości.

Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Od 1997 roku książę i księżna Akishino zamieszkują z dziećmi w rezydencji Akasaka w Moto-Akasaka, w tokijskiej dzielnicy Minato. Para ma dwie córki i syna.

Córki

Syn

Kiko Kawashima w dniu swojego ślubu, 1990 r.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]