Kikutnice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kikutnica
Kikutnice
Pycnogonida[1]
Latreille, 1810
Ammothea verenae
Ammothea verenae
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada Pycnogonida

Kikutnice (Pycnogonida) – gromada niewielkich morskich stawonogów, zwanych z uwagi na wygląd popularnie "pająkami morskimi" (ang.: Sea Spider).

W przeciwieństwie do pozostałych szczękoczułkowców, kikutnice nie zawsze mają 4 pary nóg krocznych. Liczba odnóży waha się od 8 do 12 zależnie od gatunku. Nogi te są niezwykle długie, jeśli porówna się je do rozmiarów głowotułowia. Największy gatunek kikutnic ma ciało długości 6 cm, ale jego nogi osiągają długość aż 24 cm. Przeciętni przedstawiciele tej gromady mają jednak głowotułów długości od 2 mm do 1,5 cm[2].

Niewielki głowotułów nie mieści wszystkich organów wewnętrznych, których uchyłki znajdują się w biodrach. Tam znajdują się zakończenia układu pokarmowego, gonad i niektórych gruczołów. Odwłok jest szczątkowy.

Kikutnice posiadają ryjek oraz parę wysmukłych szczękoczułek, którymi pomagają sobie przy zdobywaniu pokarmu – rozmaitych jamochłonów, mszywiołów, mięczaków i innych małych morskich bezkręgowców. Niektóre gatunki prowadzą pasożytniczy tryb życia. Kikutnice spotyka się we wszystkich strefach mórz i oceanów - w głębszych częściach południowego Bałtyku występuje kikutnica czerwona (Nymphon rubrum)[3]. Przedstawicieli tej gromady znajdywano nawet na głębokości 6800 metrów[2].

Systematyka[edytuj]

Opisano dotychczas ok. 1150 współcześnie żyjących gatunków kikutnic, które grupuje się w 11 rodzin zaliczanych do rzędu Pantopoda Gerstäcker, 1863:

Gatunki wymarłe zgrupowano w rzędach:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Pycnogonida, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1984. ISBN 83-214-0428-6.
  3. Ludwik Żmudziński: Świat zwierzęcy Bałtyku. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1990, s. 52. ISBN 8302023744.