Kilkenny (piwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Etykieta Kilkenny
Browar St. Francis Abbey

Kilkenny – marka irlandzkiego piwa, warzonego w stylu czerwonego ale (Irish Red Ale) w hrabstwie Kilkenny przez browar St. Francis Abbey Brewery[1]. Browar ten jest najstarszym działającym browarem w Irlandii[2] i znajduje się w przebudowanym klasztorze z XII wieku, a od 1965 r. wchodzi w skład koncernu St. James’s Gate Brewery, a tym samym jest częścią jeszcze większego międzynarodowego koncernu alkoholowego Diageo. Od lipca 2011 roku Kilkenny dystrybuowane jest w Polsce przez Grupę Żywiec.

Nazwa[edytuj]

Kiedy w 1965 r. Guinness przejmował browar St. Francis Abbey Brewery pozyskał również prawa do receptury oraz marki tradycyjnego piwa Smithwick's warzonego od 1710 r. Piwo to było również eksportowane za granicę w wersji z nieco większą zawartością alkoholu. Guinness już w momencie przejęcia browaru zdecydował się na zmianę nazwy na Kilkenny argumentując, że wymowa słowa Smithwick's w niektórych regionach ma konotacje obsceniczne, co z kolei wpływa na mniejszą sprzedaż piwa. Obecnie obie marki funkcjonują równolegle. Poza Irlandią i Wielką Brytanią piwo Kilkenny dostępne jest w takich krajach jak: Australia, Austria, Bahrajn, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Indie, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Liban, Luksemburg, Łotwa, Malezja, Malta, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Rosja, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tajlandia, Ukraina, Węgry, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Charakterystyka[edytuj]

Kilkenny to najstarsze irlandzkie piwo typu ale, o objętości alkoholu 4,3% i zawartości ekstraktu 9,86%. Jego oryginalny bursztynowo-czerwony kolor to zasługa specjalnej odmiany palonego słodu jęczmiennego, którego używa się do produkcji tego piwa. Pozostałe składniki Kilkenny to: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże. Gęsta i kremowa piana Kilkenny jest – podobnie jak w przypadku Guinnessa – efektem azotowania piwa.

Ciekawostki[edytuj]

  • Optymalna temperatura serwowania Kilkenny to 9 st. Celsjusza.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. David Kenning, Robert Jackson: Piwa świata. Londyn: Parragon Books Ltd., 2006, s. 201. ISBN 1-40546-847-5.
  2. Kilkenny na stronach Diageo