Kill Probability

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kill Probability lub też Probability of Kill (Prawdopodobieństwo zniszczenia) – pojęcie znajdujące zastosowanie w m.in. w przedstawieniu za pomocą pojęć zero-jedynkowych rezultatów działania podjętego w celu zniszczenia celu. W większości działań militarnych, jedynym zadaniem jest fizyczna eliminacja celu, co najczęściej oznacza jego zniszczenie. Probability of Kill (Pk) jest statystyczną miarą prawdopodobieństwa że cel zostanie obezwładniony. W przypadku głowicy, Pk uzależnione jest od charakterystyki celu, zwłaszcza od jego wrażliwości na efekt działania głowicy (np. fala uderzeniowa, odłamki, etc.) oraz od odległości pomiędzy głowica a celem.

Pk może być definiowane warunkowo - przykładowo, można mówić o Pk jeśli odłamek trafi cel. W takim przypadku, Pk będzie wypadkową dwóch zmiennych:

gdzie:

  • t - trafienie
  • Pt - prawdopodobieństwo trafienia odłamku głowicy w cel

W praktyce, sytuacja ta może mieć więcej zmiennych dla określenia Pk. Dla przykładu, cel musi być wykryty i zlokalizowany, pocisk przenoszący mającą zniszczyć cel głowicę odpalony i dostarczony do celu, a tam głowica musi być prawidłowo zdetonowana. Każdy z tych czynników wnosi dodatkowy element określający prawdopodobieństwo zniszczenia celu (Pk)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Joseph Hall, Principles of Naval Weapons Systems