Kim Dzong Nam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kim Dzong Nam
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 maja 1971
Pjongjang

Data i miejsce śmierci

13 lutego 2017
Kuala Lumpur

Przynależność polityczna

Partia Pracy Korei

Kim Dzong Nam (ur. 10 maja 1971 w Pjongjangu, zm. 13 lutego 2017 w Kuala Lumpur[1]) – najstarszy syn Kim Dzong Ila, zmarłego w 2011 przywódcy Korei Północnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kim Dzong Nam urodził się w Pjongjangu. Jego matką była Sŏng Hye Rim[2], pierwsza kobieta, z którą Kim Dzong Il miał potomstwo. Z powodu utrzymywania przez ojca swojego związku z Sŏng w tajemnicy przed Kim Ir Senem, Kim Dzong Nam został wysłany do siostry matki, która nauczała go w domu.

W latach 1982–1985 Nam uczył się w Szkole Francuskiej we francuskiej ambasadzie w Moskwie w ZSRR. Mieszkał w tym czasie w kompleksie rezydencji dyplomatycznych, mając do dyspozycji dwóch ochroniarzy. W czasie nauki w Moskwie używał pseudonimu „Ri Ch'ŏl”. Następnie studiował informatykę w Szwajcarii.

W 1988 r. został przewodniczącym Narodowego Komitetu Komputerowego, a w 1995 r. mianowano go generałem i szefem wywiadu[2]. W 1998 r. objął kluczową posadę w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, co promowało go jako przyszłego lidera. Stanął także na czele Komitetu Informatycznego KRLD, którego celem był rozwój technologii informatycznych. W styczniu 2001 r. towarzyszył ojcu w podróży do Szanghaju, gdzie miały miejsce rozmowy koreańsko-chińskie na temat przemysłu IT.

Wielokrotnie bywał w Makau, uczęszczał do kasyn, luksusowych hoteli i barów, korzystając z pieniędzy przysyłanych przez ojca[2]. W maju 2001 roku Kim Dzong Nam został aresztowany w porcie lotniczym Narita, w Japonii, w towarzystwie dwóch kobiet i 4-letniego chłopca, którego zidentyfikowano jako jego syna. Podróżował, posługując się dominikańskim paszportem i pod chińskim imieniem Pang Xiong („gruby miś”). Po kilkudniowym zatrzymaniu został deportowany do Chin. Tłumacząc swoją podróż, Nam stwierdził, że jechał do Tokyo Disney Resort[3]. Incydent ten spowodował odwołanie planowanej wizyty Kim Dzong Ila w Chinach. Według japońskiej prasy Nam odbył już wcześniej trzy tajne wizyty do Japonii, spędzając większość czasu w barach i „łaźniach” z prostytutkami. Po incydencie w Japonii pozycja Nama jako następcy ojca drastycznie spadła na korzyść młodszego przyrodniego brata, Kim Dzong Czola.

Po zajściu został wygnany z kraju, wykluczony z sukcesji i pozostał w Chinach. Prawdopodobnie zdarzenie nie było przyczyną wykluczenia z sukcesji, a ostatnim z wielu czynników, które o tym zdecydowały[4]. W lutym 2007 w chińskiej prasie pojawiły się doniesienia, iż Kim Dzong Nam od trzech lat żył incognito w Makau[5]. W Makau Nam miał willę na drogim osiedlu dla chińskich biznesmenów[4], w której mieszkał z żoną i dwójką dzieci, oraz mieszkanie w centrum; był także posiadaczem rezydencji w Pekinie[2]. Aż do śmierci Kim Dzong Il zapewniał przebywającemu w Chinach synowi utrzymanie, wstrzymał je dopiero jego następca, Kim Dzong Un. W następnych latach znajdował się prawdopodobnie pod ochroną i na utrzymaniu Chin[4]. W latach 2010–2011 trzy razy dokonywano nieudanych zamachów na jego życie.

W 2012 r. wydano książkę Nama pt. „Mój ojciec, Kim Dżong Il, i ja”[2]; w nielicznych wywiadach opowiadał się za ewolucyjną demokratyzacją Korei Północnej. Jednocześnie odżegnywał się od posiadania ambicji politycznych[4]. W tym samym roku miał miejsce nieudany zamach na jego życie zlecony przez władze północnokoreańskie[6].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

13 lutego 2017 r. został zamordowany w Kuala Lumpur[1] przez dwie kobiety (Indonezyjkę i Wietnamkę), które na lotnisku prysnęły mu w twarz[6] trucizną VX[7]. Władze Korei Północnej obciążyły odpowiedzialnością za śmierć Kima rząd Malezji. Północnokoreańskie oskarżenia i sam fakt organizacji zamachu przez północnokoreańską ambasadę[6] spowodował kryzys w stosunkach dwustronnych[7], w tym m.in. odwołanie malezyjskiego ambasadora w Pjongjangu[6]. Indonezyjce Siti Aisyah i Wietnamce Đoàn Thị Hương postawiono zarzut zabójstwa[8].

Drzewo genealogiczne[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Song-ryeong
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Ung-u
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Bo-hyon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Hyong Jik
 
Kang Pan Sŏk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Dzong Suk
 
Kim Ir Sen
 
Kim Sŏng Ae
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Yŏng Suk
 
 
Sŏng Hye Rim
 
Kim Dzong Il
 
Ko Yŏng Hŭi
 
Kim Ok
 
Kim Kyŏng Hŭi
 
Jang Sŏng T’aek
 
Kim Kyŏng Jin
 
Kim P’yŏng Il
 
Kim Yŏng Il
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Sŏl Song
 
Kim Dzong Nam
 
Kim Dzong Czol
 
Kim Dzong Un
 
Ri Sŏl Ju
 
Kim Jo Dzong
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Han-sol
 
 
 
 
 
 
 
Kim Dzu Ae

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Nie żyje przyrodni brat Kim Dzong Una. Kim Jong Nam został zamordowany w Malezji. dziennikpolski24.pl. [dostęp 2017-02-12]. (pol.).
  2. a b c d e Maria Kruczkowska, Roman Imielski, Przyrodni brat dyktatora Korei Północnej otruty na lotnisku w Malezji, wyborcza.pl, 14 lutego 2017 [dostęp 2017-02-15].
  3. Japan expels N Korean leader’s ‘son’. news.bbc.co.uk, 2001-05-04. [dostęp 2015-08-18]. (ang.).
  4. a b c d Robert Stefanicki, Dlaczego zginął Kim Dżong Nam, przyrodni brat dyktatora Korei Północnej. Czy mógł być konkurentem do tronu?, wyborcza.pl, 15 lutego 2017 [dostęp 2017-02-16].
  5. Kim Jong-Il’s Oldest Son Wanders Abroad Kim Jong-Nam Barred from Entering North Korea. theseoultimes.com, 2007-01-30. [dostęp 2015-08-18]. (ang.).
  6. a b c d Maria Kruczkowska, Robert Stefanicki, Malezyjska policja typuje kolejnych podejrzanych stojących za zamachem na Kim Dżong Nama, wyborcza.pl, 22 lutego 2017 [dostęp 2017-02-23].
  7. a b Korea Północna bierze w niewolę Malezyjczyków, „Onet Wiadomości”, 13 marca 2017 [dostęp 2017-03-15] (pol.).
  8. Będzie im grozić śmierć. Dwie kobiety oskarżone o zabójstwo Kim Dzong Nama. tvn24.pl. [dostęp 2017-03-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]