Kim Dzong Nam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kim Dzong Nam
Data i miejsce urodzenia 10 maja 1971
Pjongjang
Przynależność polityczna Partia Pracy Korei
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Kim.

Kim Dzong Nam (ur. 10 maja 1971 w Pjongjangu) – najstarszy syn Kim Dzong Ila, zmarłego w 2011 przywódcy Korei Północnej.

Młodość i edukacja[edytuj]

Kim Dzong Nam urodził się w Pjongjangu. Jego matką była Sŏng Hye Rim, pierwsza kobieta, z którą Kim Dzong Il miał potomstwo. Z powodu utrzymywania przez ojca swojego związku z Sŏng w tajemnicy przed Kim Ir Senem, Kim Dzong Nam został wysłany do siostry matki, która nauczała go w domu.

W latach 1982-1985 Kim uczył się w Szkole Francuskiej we francuskiej ambasadzie w Moskwie w ZSRR. Mieszkał w tym czasie w kompleksie rezydencji dyplomatycznych, mając do dyspozycji dwóch ochroniarzy. W czasie nauki w Moskwie używał pseudonimu „Ri Ch'ŏl”. Następnie studiował informatykę w Szwajcarii.

Kariera[edytuj]

W 1998 Kim objął kluczową posadę w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, co promowało go jako przyszłego lidera. Stanął także na czele Komitetu Informatycznego KRLD, którego celem był rozwój technologii informatycznych. W styczniu 2001 towarzyszył ojcu w podróży do Szanghaju, gdzie miały miejsce rozmowy koreańsko-chińskie na temat przemysłu IT.

Wizyta w Japonii 2001[edytuj]

W maju 2001 Kim Dzong Nam został aresztowany w porcie lotniczym Narita w Tokio w towarzystwie dwóch kobiet i 4-letniego chłopca, zidentyfikowanego jako jego syna. Podróżował posługując się dominikańskim paszportem i pod chińskim imieniem Pang Xiong („gruby miś”). Po kilkudniowym zatrzymaniu, został deportowany do Chin. Tłumacząc swoją podróż, Kim stwierdził, że jechał do Tokyo Disney Resort[1]. Incydent ten spowodował odwołanie planowanej wizyty Kim Dzong Ila w Chinach z powodu zażenowania w obu państwach.

Według japońskiej prasy Kim odbył już wcześniej trzy tajne wizyty do Japonii, spędzając większość czasu w barach i łaźniach z prostytutkami w tokijskiej dzielnicy Yoshiwara.

Życie poza Koreą[edytuj]

Po incydencie w Japonii pozycja Kima jako następcy ojca drastycznie spadła na korzyść młodszego przyrodniego brata, Kim Dzong Czola. Kim Dzong Nam po deportacji do Chin pozostał w tym kraju.

W lutym 2007 w chińskiej prasie pojawiły się doniesienia, iż Kim Dzong Nam od trzech lat żyje incognito w Makau, dawnej portugalskiej kolonii[2].


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Hyŏng Jik
 
Kang Pan Sŏk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Dzong Suk
 
Kim Ir Sen
 
Kim Sŏng Ae
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Yŏng Suk
 
 
Sŏng Hye Rim
 
Kim Dzong Il
 
Ko Yŏng Hŭi
 
Kim Ok
 
Kim Kyŏng Hŭi
 
Jang Sŏng T'aek
 
Kim Kyŏng Jin
 
Kim P'yŏng Il
 
Kim Yŏng Il
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Sŏl Song
 
Kim Dzong Nam
 
Kim Dzong Czol
 
Kim Dzong Un
 
Ri Sŏl Ju
 
Kim Yo-jong
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kim Han Sol

Przypisy

  1. Japan expels N Korean leader's 'son' (ang.). news.bbc.co.uk, 2001-05-04. [dostęp 2015-08-18].
  2. Kim Jong-Il’s Oldest Son Wanders Abroad Kim Jong-Nam Barred from Entering North Korea (ang.). theseoultimes.com, 2007-01-30. [dostęp 2015-08-18].

Linki zewnętrzne[edytuj]