Kimagure Orange Road

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kimagure Orange Road
きまぐれオレンジ☆ロード
(Kimagure Orenji Rōdo)
Gatunek komedia romantyczna, shōnen, science-fiction
Telewizyjny serial anime
Reżyser Osamu Kobayashi
Studio Pierrot
Stacja telewizyjna Nippon Television
Premierowa emisja 6 kwietnia 19877 marca 1988
Liczba odcinków 48
Manga
Autor Izumi Matsumoto
Wydawca Shueisha
Odbiorcy shōnen
Drukowana w Shōnen Jump
Wydawana 19841987
Liczba tomów 18
Filmy
  • I want to return to that day
  • Shin Kimagure Orange Road: Summer's Beginning

Kimagure Orange Road (jap. きまぐれオレンジ☆ロード Kimagure Orenji Rōdo?), zwykle określany skrótem KOR – popularna komedia romantyczna z elementami fantastycznymi. Ukazała się jako manga, następnie została zaadaptowana na anime w drugiej połowie lat 80.

Stworzona przez Izumi Matsumoto seria publikowana była w magazynie Shōnen Jump wydawnictwa Shueisha. Została zaadaptowana na serial anime dla Nippon Television przez Studio Pierrot[1]. Reżyserem serialu został weteran Osamu Kobayashi. Projekty graficzne stworzyła Akemi Takada, zaś adaptacją scenariuszy zajął się Kenji Terada. W połowie lat 90. miała także miejsce nowelizacja serii.

Historia[edytuj]

Seria opowiada o perypetiach trójki nastolatków, połączonych w dziwnym trójkącie miłosnym. Głównym bohaterem jest Kyōsuke Kasuga, nastoletni psychotronik posiadający zdolność telekinezy i (sporadycznie) prekognicji. Jego niezwykłe umiejętności doprowadzają często do komicznych sytuacji. Obiektem uczucia Kasugi jest jego koleżanka ze szkoły (oraz dorywczej pracy), mieszkająca samotnie Madoka Ayukawa – dziewczyna o tajemniczej przeszłości i dość nieciekawej opinii. Sam Kyōsuke zaś jest obiektem bardzo żarliwych uczuć ze strony Hikaru Hiyamy, młodszej o rok koleżanki ze szkoły i najlepszej przyjaciółki Madoki.

Historia rozpoczyna się w momencie, gdy Kasuga wraz z rodziną (ojcem i siostrami-bliźniaczkami) kolejny raz zmuszony jest przeprowadzić się w nowe miejsce (przyczyną częstych przeprowadzek są niezwykłe moce rodzeństwa). W nowym mieście Kasuga poznaje Madokę, lecz przez splot okoliczności związuje się z jej przyjaciółką, co prowadzi do dużej ilości kłopotów, głównie uczuciowych, zwłaszcza, że dziewczyna nie jest obojętna, lecz nie chce niszczyć związku przyjaciółki.

Adaptacje[edytuj]

Seria KOR powstała pierwotnie jako manga. Wyszło w sumie 18 tomów.

Na adaptację telewizyjną składało się 48 regularnych odcinków serialu[2] oraz dodatkowo pilot (z inną obsadą głosową).

Powstało także 8 odcinków[3] OVA oraz dwa pełnometrażowe filmy kinowe – jeden – I want to return to that day – będący niejako epilogiem serii TV[4], drugi – Summer's Beginning – przedstawiający losy bohaterów „kilka lat później”[5].

Powstały także adaptacje w postaci słuchowiska radiowego, a w połowie lat 90. autor oryginalnej mangi oraz scenarzysta stworzyli trzy powieści[6] osadzone w tych samych realiach, co drugi film kinowy, będący adaptacją pierwszej z nich.

Postacie[edytuj]

Bohaterowie główni[edytuj]

Kyōsuke Kasuga (jap. 春日恭介 Kasuga Kyōsuke?, głos: Tōru Furuya)
Kyōsuke to główny bohater męski w miłosnym trójkącie. Zarówno on, jak i jego młodsze siostry-bliźniaczki posiadają niecodzienne moce psychiczne. Bojąc się problemów, gdy ktoś odkrywał ich moce rodzina Kasugów przeprowadzała się – jedna z takich przeprowadzek sprowadza ich do miasta, w którym rozgrywa się akcja serii. Moce chłopaka manifestują się nie zawsze świadomie i obejmują między innymi telekinezę, teleportację, psychotroniczny wpływ na urządzenia mechaniczne oraz autohipnozę. Bez udziału woli zdarzają mu się także „obsunięcia w czasie” – niekontrolowane podróże czasowe. Potrafi także wzmacniać swoje zmysły, oraz, rzadziej, umiejętności fizyczne (jeden z takich przypadków sprawia, że wpada w oko Hikaru Hiyamie).
Kyōsuke jest chłopakiem z natury poczciwym, ale także bardzo niezdecydowanym i niepewnym siebie. Nie potrafiąc się sprzeciwić, wikła się w związek z Hikaru, doprowadzając do miłosnego trójkąta, a następnie brnie w dalsze kłopoty, nie mogąc zdecydować się na rozstanie, ale nie rezygnując ze swojej miłości do Madoki.
Madoka Ayukawa (jap. 鮎川まどか Ayukawa Madoka?, głos: Hiromi Tsuru)
Madoka oparta na archetypie kapryśnej dziewczyny z przeszłością przedstawiona jest jako postać wyjątkowo „dorosła” w zachowaniu i podglądach, mimo swojego młodego wieku.
Przy pierwszym spotkaniu z Kyōsuke sprawia wrażenie uroczej nastolatki, aby okazać się prawdziwą szkolną „królową śniegu” – otoczonym zła sławą łobuzem, który bije chłopaków, pali papierosy i ma rzekomo związki z młodocianymi gangsterami. Znana jest pod ksywą „Madoka the Pick”, która w języku angielskim odnosi się zarówno do kostki gitarowej, której dziewczyna używa jako shurikenu, oraz do „śmietanki” w znaczeniu „czegoś z najwyższej półki” (co w przypadku Kyōsuke wydaje się przekładać raczej na porzekadło „za wysokie progi”). Pomimo złej sławy jest doskonałą uczennicą, osiągającą najwyższe wyniki w nauce. Dorywczo pracuje także w Cafe ABCB; do tej pracy wciąga z czasem Kasugę.
Rodzicami Madoki są znani muzycy większość czasu koncertujący poza Japonią, więc dziewczyna mieszka tylko ze starszą siostrą, a po ślubie tamtej – samotnie. W trakcie rozwoju akcji Madoka stopniowo zmienia się po wpływem chłopaka – łagodnieje i nabiera bardziej cywilizowanego usposobienia do świata i ludzi.
Według autora, Izumi Matsumoto, postać Madoki została stworzona w oparciu o autentyczne kobiety aktorkę Phoebe Cates oraz japońską piosenkarkę imieniem Akina Nakamori[7].
Hikaru Hiyama (jap. 檜山ひかる Hiyama Hikaru?, głos: Eriko Hara)
Hikaru początkowo przedstawiana jest jako dziewczyna opryskliwa, niesympatyczna i posiadająca niewyparzony język. Jej postawa zmienia się diametralnie, kiedy związuje się z Kyōsuke, okazując się osobą bardzo sympatyczną i pełną życia. Chłopaka określa zawsze angielskim słowem „Darling”. Jest dwa lata młodsza od pozostałej dwójki głównych bohaterów i w niektórych zachowaniach ujawnia się jej niedojrzałość. Od kilku lat przyjaźni się z Madoką.

Postacie drugoplanowe[edytuj]

Manami Kasuga (jap. 春日まなみ Kasuga Manami?, głos: Michie Tomizawa)
Spokojniejsza z bliźniaczek Kasuga – Manami jest domatorką, chociaż zdarzają jej się chwile prawdziwego szaleństwa. Jej zdolności obejmują teleportację i telekinezę. Unika używania mocy o ile nie jest to niezbędne.
Kurumi Kasuga (jap. 春日くるみ Kasuga Kurumi?, głos: Chieko Honda)
Młodsza bliźniaczka Manami, Kurumi jest postacią energiczną i narwaną. Często tworzy własne powiedzonka, co doprowadza do nieporozumień. Najczęściej z całego rodzeństwa korzysta z mocy, zwykle nie myśląc o konsekwencjach. Przebiegnięcie przez nią biegu na 100 metrów w 3 sekundy było powodem przyśpieszonej wyprowadzki rodziny z poprzedniego miejsca zamieszkania. Posiada także zdolność teleportacji i telekinezy, oraz hipnozy, której ofiarą zwykle pada starszy brat.
Takashi Kasuga (jap. 春日隆 Kasuga Takashi?, głos: Kei Tomiyama)
Ojciec rodzeństwa, pracuje jako fotograf i nie posiada żadnych mocy psychotronicznych.
Akemi Kasuga
Matka rodzeństwa, zmarła po wydaniu na świat bliźniaczek. To właśnie po niej Kyōsuke i jego siostry odziedziczyli swoje niezwykłe zdolności.
Master (jap. マスター Masutā?, głos: Yūsaku Yara)
Właściciel Cafe ABCB położonego przy Orange Road; szef Madokai. Jest jedną z niewielu osób zdających sobie sprawę z uczuć, jakie wiążą Madokę z Kyōsuke i stara się łagodzić ich wzajemne, często burzliwe relacje.
Seiji Komatsu (jap. (小松整司 Komatsu Seiji?, głos: Keiichi Nanba) oraz Kazuya Hatta (jap. 八田一也 Hatta Kazuya?, głos: Naoki Tatsuta)
Dwaj narwani i nieco zboczeni kumple Kyōsuke ze szkoły. Lubią widzieć się w roli chłopaków bliźniaczek, które wykorzystują ich z braku lepszej alternatywy. Kazuya Hatta nie powinien być mylony z młodszym kuzynem Kyōsuke – Kazuyą Kasugą.
Kazuya Kasuga (jap. 春日一弥 Kasuga Kazuya?, głos: Chika Sakamoto)
Młodszy kuzyn Kyōsukego, Kazuya wygląda jak wcześniejsza wersja głównego bohatera. Kilkukrotnie jest brany za jego syna. Posługuje się głównie mocą telepatii wyjątkowo – telekinezy. Kyōsuke i Kazuya potrafią także zamienić się ciałami, co kilkukrotnie w ciągu serii ma miejsce.
Akane Kasuga (jap. 春日あかね Kasuga Akane?, głos: Naoko Matsui)
Starsza siostra Kazuyi, w wieku Kyōsukego. Jest chłopczycą i zarówno Komatsu jak i Hatta trochę się jej boją. Jej mocą jest tworzenie iluzji, dzięki którym zwykle ukazuje się ludziom jako zupełnie inna osoba. Są one prawdopodobnie mieszanką hipnozy i telepatii.
Yūsaku Hino (jap. 火野勇作 Hino Yūsaku?, głos: Masami Kikuchi)
Yūsaku pojawia się początkowo jako rywal Kyōsuke w walce o uczucia Hikaru. Jest jej przyjacielem od wczesnego dzieciństwa. Gdy zapytał ją, czy za niego wyjdzie, jej żartobliwa odpowiedź, że musi być silniejszy sprawiła, że zaczął ćwiczyć karate. Kyōsukego postrzega jako kobieciarza i rywala. Ponieważ zbyt często się denerwuje w obecności Hikaru, nie jest w stanie wyznać jej swoich uczuć.
Ushiko i Umao (jap. 牛子 and 馬男 Ushiko i Umao?, głosy: Katsumi Suzuki i Chisato Nakajima)
Ushiko i Umao to para młodych małżonków, pojawiająca się jako powracający gag w serii TV. Zazwyczaj powtarzają sobie romantyczne wyznania w najbardziej niespodziewanych sytuacjach. Po japońsku ich imiona są odniesieniami odpowiednio do krowy i konia.
Jingoro (jap. ジンゴロ Jingoro?, głos: Kenichi Ogata)
Jingoro jest kotem Kasugów, który pojawia się także tylko w serii TV. Bardzo często pada ofiarą telekinetycznych mocy bliźniaczek, co jest przyczyną jego częstych prób ucieczki z domu. Jego imię jest hołdem dla rzeźbiarza z epoki EdoHidari Jingorō, autora słynnej rzeźby Śpiący kot w Nikkō Tōshō-gū

Bibliografia[edytuj]

  • Clements, J., McCarthy, H. (2001). The Anime Encyclopedia, Stone Bridge Press. ​ISBN 1-880656-64-7​.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

Recenzja anime Kimagure Orange Road (seria TV) na stronie tanuki.pl