Mighty Morphin Power Rangers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kimberly Hart)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mighty Morphin Power Rangers
Mighty Morphin Power Rangers
Gatunek serialu akcji
fantasy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Liczba odcinków 145 + 10 znanych jako miniseria Mighty Morphin Alien Rangers
Liczba serii 3 sezony + film
Spis odcinków
Produkcja
Reżyseria Shuki Levy
Jerry P. Jacobs
Scenariusz Shuki Levy
Stewart St. John
Muzyka Ilan Rosenberg
Zdjęcia Kenneth Burgomaster
Czas trwania odcinka 21 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Jetix
Polsat
Polsat 2
Format obrazu 4:3
Format dźwięku stereo
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Lata emisji 1993-1996
Pierwsza emisja 1993
Data premiery Ziemia 28 sierpnia 1993
Polska jesień 1997
Chronologia
Kontynuacja Power Rangers Zeo

Mighty Morphin Power Rangers – pierwsza seria serialu Power Rangers (właściwie podzielona na trzy części – sezony[1]). Bazuje ona na japońskich seriach: Kyōryū Sentai Zyuranger, Gosei Sentai Dairanger i Ninja Sentai Kakuranger i liczy łącznie 155 odcinków. Po raz pierwszy została wyemitowana w latach 1993-1996.

Jej akcja toczy się w fikcyjnym mieście Angel Grove.

Zdjęcia plenerowe to: Los Angeles, Valencia, Culver City, Sydney i Simi Valley.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Seria 1[edytuj | edytuj kod]

Gdy astronauci wylądowali na Księżycu, znaleźli „kosmiczny kubeł (pudło)”, następstwem otwarcia którego było uwolnienie złej wiedźmy Rity Repulsy (w polskiej wersji – Rita Odraza) oraz jej bandy zamkniętej tam przed dziesięcioma tysiącami lat przez Zordona. Rita natychmiast powzięła plan zniszczenia pobliskiej planety, którą była Ziemia, i tym samym zemszczenia się na Zordonie, który osiedlił się w górach Angel Grove wraz z androidem Alfą 5. Aby zabezpieczyć Ziemię przed zamiarami Rity, Zordon wybrał piątkę nastolatków – Jasona Lee Scotta, Zachary'ego Taylora (zwanego Zackiem), Billy'ego Cranstona, Trini Kwan, Kimberly Hart – i uczynił ich Power Rangers (Wojownikami Mocy) dając im również niezniszczalne bronie i potężne roboty – Dinozordy, które po połączeniu tworzyły Megazorda.

Po kilku miesiącach Rita rzuciła zły czar na Tommy'ego Olivera, nowego ucznia Liceum Angel Grove, tworząc z niego złego Zielonego Wojownika i przekazała mu Miecz Ciemności – potężny oręż o ogromnej złej mocy. Tommy (jako zły zielony Wojownik) dostał się do Centrum Dowodzenia, uszkodził Alfę 5, zniszczył urządzenia sterujące i zakłócił połączenie Zordona z Ziemią, a przy zaćmieniu Słońca wraz ze Złotym i Scorpiną poważnie uszkodzili Megazorda. Na dodatek Rita obudziła legendarnego Smokozorda przekazując Zielonemu Wojownikowi władzę nad nim. W końcu jednak Alfa 5 przywrócił połączenie z Zordonem, a dzięki zniszczeniu Miecza Ciemności przez Jasona, Rita straciła kontrolę nad Tommym. Ten po otrzeźwieniu ze złego zaklęcia przyłączył się do Wojowników.

Po pewnym czasie Rita zaczęła pozbawiać Tommy'ego jego zielonej mocy. Stracił ją w końcu i na krótko odłączył się od Wojowników. Kiedy jednak Wojownicy znaleźli się w ciężkiej sytuacji, Zordon częściowo przywrócił Tommy'emu Moc Zielonego Wojownika.

Na koniec serii Rita wezwała Lokara, który wysłał Wojowników na Wyspę Iluzji. Po przezwyciężeniu swoich lęków wojownicy wrócili na Ziemię i zniszczyli Lokara przy pomocy Ultrazorda.

Seria 2[edytuj | edytuj kod]

Już w pierwszym odcinku pojawił się nowy przeciwnik – Lord Zedd, władca Rity, który wygonił ją z jej pałacu i przejął kontrolę nad atakiem na Ziemię. Zniszczył on Dinozordy Rangersów oraz zniewolił Tyranozaura i Smokozorda, jednak Zordon wyposażył Wojowników w nowe Grzmotozordy, o wiele silniejsze od poprzednich, które również miały możliwość połączenia w jeszcze silniejszego GrzmotoMegazorda.

Wkrótce Lord Zedd ostatecznie wyeliminował moc Zielonego Wojownika. Tommy na pewien czas wyjeżdża z miasta. Kiedy wraca, zostaje porwany przez Alfę i Zordona, następnie zostaje przemieniony w Białego Wojownika – nowego przywódcę Power Rangers. Zordon daje mu władzę nad Tygrysozordem.

Trójka Wojowników (Jason, Zack i Trini) udała się na konferencję pokoju do Szwajcarii. Przekazali więc swoje moce Rocky'emu DeSantosowi, Adamowi Parkowi i Aishy Campbell, nowym uczniom liceum. Na Księżyc wraca Rita i dzięki eliksirowi miłosnemu omamia Lorda Zedda i wychodzi za niego za mąż. Od tej pory zawsze pojawiali się razem.

Seria 3[edytuj | edytuj kod]

Na Księżyc przybywa Rito Revolto, brat Rity, który już w pierwszym starciu z Wojownikami zniszczył Grzmotozordy i Tygrysozorda. Wtedy Zordon wysłał wojowników do Ninjora, starożytnego wojownika, który ofiarował im moce ninja i nauczył ninjutsu. W międzyczasie Lord Zedd zapragnął mieć pod swoją władzą Ninjazordy, które kiedyś broniły Ziemi. Jednak Rangersi odebrali mu je i umieścili z dala od zasięgu Lorda Zedda. Później Wojownicy otrzymali jeszcze potężniejsze Shogunzordy. Pod koniec serii Kimberly, mając już dość bycia Wojowniczką, oddała moc australijskiej przyjaciółce – Katherine Hillard nazywanek Kat. Potem na Księżyc przybywa ojciec Rity, Mistrz Zła, który, używając kryształu Zeo o wielkiej mocy, przejmuje kontrolę nad zordami i wysyła na ziemię potężnego potwora – Globora Błękitnego. Jednak wojownicy odłączają od Mistrza Zła kryształ i niszczą go, odzyskując kontrolę nad zordami, po czym rozprawiają się z Globorem. Ostatnim – i na początku udanym – planem była zamiana wojowników w dzieci.

Imię i nazwisko aktora Imię i nazwisko Tytuł Status
Austin St. John Jason Lee Scott Czerwony Wojownik Był przywódcą, lecz w jednym z odcinków został zastąpiony przez Białego Wojownika, Tommy'ego.
Steve Cardenas Rocky DeSantos
Walter Emmanuel Jones Zachary „Zack” Taylor Czarny Wojownik
Johnny Yong Bosch Adam Park
David Yost Billy Cranston Niebieski Wojownik
Thùy Trang Trini Kwan Żółta Wojowniczka
Karan Ashley Aisha Campbell
Amy Jo Johnson Kimberly Hart Różowa Wojowniczka
Catherine Sutherland Katherine Kat Hilard
Jason David Frank Thomas „Tommy” Oliver Zielony Wojownik
Jason David Frank Thomas „Tommy” Oliver Biały Wojownik Przywódca

Ninjor – to on stworzył monety Ninja Mocy i dał Power Rangers nową moc. Często pomagał Rangerom pokonać potwory. Pod koniec serii został uwięziony przez Mistrza Zła, jednak wojownicy pomogli mu się uwolnić. Powrócił wraz z Ninjazordami (prócz Jastrzębiozorda). Potem wrócił do swej kryjówki

Rangersi z Dzikiego Zachodu – to drużyna złożona z praprapradziadków Rangersów. Mieli podobne imiona do ich potomków i ubierali się w tak samo dobrane kolorystycznie ubrania. Wszyscy z wyjątkiem Kimberly, która wpadła do Dziury Czasowej, pochodzili z 1880 roku, z czasów Dzikiego Zachodu. Kiedy Z-Kitowcy oraz Złoty i potwór Needlenose zaatakowali ówczesne Angel Grove, Kimberly udała się do Centrum Dowodzenia (jeszcze wtedy było w połowie drewniane) i otrzymała od Zordona monety mocy (które miały być użyte dopiero za około 110 lat) i przekazała je poznanym wcześniej przodkom Rangersów. Byli to:

 • Rocco – przodek Rocky'ego
 • Alicia – przodek Aishy
 • William – przodek Billy'ego
 • Abraham – przodek Adama

Różnili się od klasycznych tym, że mieli buty na obcasach, białe frędzle na rękawach i nogawkach oraz białe chusty pod szyją. Biały Nieznajomy (przodek Tommy'ego) nie mógł oczywiście otrzymać mocy, ponieważ wtedy posiadaczka Zielonej Monety Mocy - Rita była zamknięta w kosmicznym śmietniku a Biała Moneta Mocy jeszcze nie istniała.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1/2[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Telewizji Polsat TELEFILM ŁÓDŹ
Tekst:

Czytał

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: STUDIO TELEFILM
Udział wzięli:

W Polsce tę serię można było oglądać w wersji lektorskiej w telewizji Polsat (wszystkie odcinki), Polsat 2 (112 odcinków) oraz Jetix (54 odcinki, wersja ocenzurowana wzorem emisji w Wielkiej Brytanii). Premiera w Polsce miała miejsce jesienią 1997 roku w Polsacie. Później był kilkakrotnie powtarzany. Ostatni raz serial był emitowany od września 2003 do 18 lutego 2004 do 111. odcinka.

Wrogowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

 • Rita Odraza (Rita Repulsa) – zła wiedźma, która chce zniszczyć Ziemię.
 • Złoty (Goldar) – jest jednym z czterech potworów, którzy zostali zamknięci w pudle przez Zordona, ma miecz i dobrze walczy, w drugim sezonie Lord Zedd przywraca mu skrzydła.
 • Lord Zedd – władca Rity Repulsy, ma zorda Wężowca.
 • Płetwiarz (Finster) – jest jednym z czterech potworów, którzy zostali zamknięci w pudle przez Zordona, robił potwory dla Rity.
 • Przykurcz (Squatt) – jest jednym z czterech potworów, którzy zostali zamknięci w pudle przez Zordona.
 • Baboo – jest jednym z czterech potworów, którzy zostali zamknięci w pudle przez Zordona.
 • Mistrz Zła (Master Vile) – ojciec Rity Repulsy, zamienił Power Rangers w dzieci.
 • Rito Revolto – brat Rity Repulsy, zniszczył Grzmotozordy i Tygrysozorda.
 • Scorpina – jedna z żołnierzy Rity.
 • Kitowcy (Putty Patrolers) – żołnierze Rity, ulepieni z gliny.
 • Super Kitowcy – ulepszeni Kitowcy, silniejsi od zwykłych Kitowców i uzbrojeni w miecze i kule.
 • Z-Kitowcy – żołnierze Lorda Zedda, stworzeni przez zaklęcie.
 • Dziesięćsiły (Tenga Warriors) – żołnierze Rito Revolto o wyglądzie ptaków, znacznie silniejsze, niż Kitowcy.
 • Hydrowieprz.
 • Lokar – tajemniczy stwór, posiada tylko głowę, uwięził Wojowników na Wyspie Iluzji, został zniszczony przez Ultrazorda.
 • Tommy Oliver/Zły Zielony Wojownik – początkowo służył Ricie, ale ostatecznie, po złamaniu zaklęcia cesarzowej zła, dołączył do Power Rangers.

Zordy[edytuj | edytuj kod]

 • Cyclopsis – zord Złotego, jest uzbrojony w dwa miecze i mnóstwo dział i wyrzutni, został zniszczony przez Ultrazorda.
 • Wężowiec – zord Lorda Zedda, jest bardzo wielki (10 razy większy od zordów) i jest zdolny zniszczyć planetę.
 • Smokozord – początkowo zord złego Tommy'ego Olivera, którego umysłem zawładnęła Rita.

Inni[edytuj | edytuj kod]

 • Wizard of Deception.
 • Ghost of Darkness.
 • Mondo Magik.
 • Zły Billy.
 • Rangersi Mutanci.
 • Mroczni Punk Rangersi.
 • Źli Rangersi Twin Mana.
 • Witchblade.
 • Profesor Długinos.
 • Wojownicy Szkielety.

Dregon i jego załoga[edytuj | edytuj kod]

 • Hrabia Dregon.
 • Nefaria.
 • Buźka.
 • Gork.
 • Fact.
 • Cyklopter.
 • Wartownik Plagi.
 • Patrol Plagi.
 • Cogworts.
 • Baza pająka – baza – zord hrabiego.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Nr w serii Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
000 00 Puszka Pandory (pilot) Day of the Dumpster (pilot)
001 01 Puszka Pandory/Przebudzenie (wersja VCD) Day of the Dumpster
002 02 Lęk wysokości/Wysoka piątka (wersja VCD) High Five
003 03 Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego/Praca zespołowa (wersja VCD) Teamwork
004 04 Zadanie Specjalne A Pressing Engagement
005 05 Muzyka Gnoma Different Drum
006 06 Wielka Uczta Food Fight
007 07 Starsze siostry Big Sisters
008 08 Zamiana miejsc Switching Places
009 09 Wielooki I, Eye Guy
010 10 Podniebne asy Foul Play in the Sky
011 11 Komu dzwoni dzwon For Whom the Bell Trolls
012 12 Wszystkiego najlepszego, Zack Happy Birthday Zack
013 13 Niewesołe miasteczko No Clowning Around
014 14 Ropucha, która nigdy nie zostanie królewną Power Ranger Punks
015 15 Umówiłem się z nią na… czwartą Peace, Love, and Woe
016 16 Niewidzialny wynalazek Dark Warrior
017 17 Zieleń kolorem zła Green With Evil
018 18
019 19
020 20
021 21 Zieleń kolorem dobra, część 5
022 22 Kłopoty z Szoko-Żółwiem The Trouble With Shellshock
023 23 Inwazja pająka Itsy Bitsy Spider
024 24 Krwiożercze Kwiaty The Spit Flower
025 25 Maskarada Life’s a Masquerade
026 26 Walka zespołowa Gung Ho!
027 27 Wyspa Iluzji Island of Illusion
028 28
029 29 Fortuna kołem się toczy Wheel of Misfortune
030 30 Zwierciadło zniszczenia The Rockstar
031 31 Pechowy dzień Kimberly Calamity Kimberly
032 32 Narodziny gwiazdy A Star in Born
033 33 Wielkie zawody The Yolk’s on Tou!
034 34 Zielony płomień The Green Candle
035 35
036 36 Cała moc jest w tobie Birds of a Feather
037 37 Klub ekologiczny Clean-up Club
038 38 Lustrzane odbicie The Bad Reflection on You
039 39 Dzień klęski Doomsday
040 40
041 41 Świnia z niespodzianką A Pig Surprise
042 42 Rybi potwór Something Fishy
043 43 Wielkie trofeum Lions & Blizzards
044 44 Ziarno zła Rita’s Seed of Evil
045 45 Pchła olbrzymka To Flea or not to Flee
046 46 Rządy Meduzy Reign of the Jellyfish
047 47 Koszmarny Kryształ Crystal of Nightmares
048 48 Podstępna Modliszka Plague of the Mantis
049 49 Powrót Starego Przyjaciela Return of an Old Friend
050 50
051 51 Pszczoła zrzęda Grumblee Bee
052 52 Co dwie głowy, to nie jedna Two Heads Are Better Than One
053 53 Magiczne sztuczki Fowl Play
054 54 Nieubłagany Szołbiznes Trick or Treat
055 55 Druga szansa Second Chance
056 56 Przyjaciele On Finds and Needles
057 57 Wejście Jaszczura Enter the Lizzinator
058 58 Mecz sezonu Football Season
059 59 Transmutacja Mighty Morphin’ Mutants
060 60 Ostryga w potrawce An Oyster Stew
SERIA DRUGA
061 01 Rewolta The Mutiny
062 02
063 03
064 04 The Wanna–be Ranger
065 05 Kit w mózgu Putty on the Brain
066 06 Kwiat fatum Bloom of Doom
067 07 Zielony sen The Green Dream
068 08 Złodziej mocy The Power Stealer
069 09 Najazd chrząszcza The Beetle Invasion
070 10 Witamy na Wyspie Wenus Welcome to Venus Island
071 11 Piosenka Guitardo The Song Of Guitardo
072 12 Zielony żaden więcej Green no More
073 13
074 14 Zaginiony zielony Missing Green
075 15 Orchestral Maneuvers in the Park
076 16 Piękna i bestia Beauty and the Beast
077 17 Białe światło White Light
078 18
079 19 Dwa w jednym Two for One
080 20 Wrogowie przyciągają Opposites Attract
081 21 Tłuc potwory Zedda Zedd’s Monster Mash
082 22 Spotkanie ninja The Ninja Encounter
083 23
084 24
085 25 Potwór o wielkich rozmiarach A Monster on Global Proportions
086 26 Fale Zedda Zedd Waves
087 27 Transfer mocy The Power Transfer
088 28
089 29 Goldar na odwrót Goldar’s Vice-Versa
090 30 Lustro żalu Mirror of Regret
091 31 Kiedy rangers nie jest rangersem When is a Ranger not a Ranger?
092 32 Rocky chce się tylko bawić Rocky Just Wants to Have Fun
093 33 Światła, kamera, akcja Light, Camera, Action
094 34 Where There’s Smoke, There’s Fire
095 35 Scavarger Hunt
096 36 Ucieczka Wielkiej Bookalii The Great Bookala Escape
097 37 Przyjaciele na zawsze Forever Friends
098 38 Przawdziwa historia ryby A Real Fish Story
099 39 Rangersi cofnięci w czasie Rangers Back in Time
100 40
101 41 Wesele The Weeding
102 42
103 43
104 44 Powrót starego przyjaciela Return of the Green Ranger
105 45
106 46
107 47 Wybory szkolne Best Man for the Job
108 48 Storybook Rangers
109 49
110 50 Pionierzy dzikiego zachodu Wild West Rangers
111 51
112 52 Niebieski ranger stał się zły Blue Ranger Gone Bad
SERIA TRZECIA
113 01 Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie A Friend in Need
114 02
115 03
116 04 Wojownicy Ninja Ninja Quest
117 05
118 06
119 07
120 08 Sztuka i przeznaczenie A Brush with Destiny
121 09 Passing the Lantern
122 10 Czarodziej przez dzień Wizard for a Day
123 11 Fourth Down and Long
124 12 Final Face-off
125 13 Powstrzymaj Mistrza Nienawiści Stop the Hate Master
126 14
127 15 The Potion Notion
128 16 Katastrofa Rangera A Ranger Catastrophe
129 17
130 18 Zmiana Zordów Changing of the Zords
131 19
132 20
133 21 Za ta Taksówką Follow That Cab!
134 22 Inna Strona Różowej A Different Shade of Pink
135 23
136 24
137 25 Rita’s Pita
138 26 Another Brick in the Wall
139 27 A Chimp in Charge
140 28 Mistrz Zła i Metaliczna Zbroja Master Vile and the Metallic Armor
141 29
142 30
143 31 Dysharmonia The sound of Dischordia
144 32 Wojownicy w odwrocie Rangers in Reverse
145 33 I’m Dreaming of a White Ranger

Film[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł
FILM
1 Power Rangers Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]