King’s Bounty: Wojownicza księżniczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
King’s Bounty: Wojownicza księżniczka
King’s Bounty: Armored Princess
Producent Katauri Interactive
Wydawca Ubisoft
Seria gier King’s Bounty
Data wydania 2009
Gatunek strategiczna gra turowa z elementami RPG
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
Nośniki DVD, Dystrybucja cyfrowa
Kontrolery mysz i klawiatura
Cosplay na targach Igromir 2007

King’s Bounty: Wojownicza księżniczka – komputerowa strategiczna gra turowa z elementami RPG (rozwój i statystyki głównej postaci), bezpośrednia kontynuacja King’s Bounty: Legenda, pierwotnie tworzona jako samodzielny dodatek do niej[1]. Główną bohaterką jest księżniczka Amelia, jedna z pobocznych postaci obecnych w Legendzie. W stosunku do oryginału wniesiono pewne nowości do samych mechanizmów rozgrywki, jak nowi wrogowie, cała nowa rasa, postać smoka czy zwiększenie limitu doświadczenia[2][3][4].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry dzieje się w świecie fantasy, z demonami, czarami i magicznymi stworzeniami. Demon Baal, poprzednio powstrzymany przez Billa Gilberta (bohatera Legendy), obecnie urósł w siłę, i zebrał armię demonów i zaatakował królestwo Endorii. Z oblężonego zamku do równoległego świata wyrusza księżniczka Amelia – by ocalić królestwo musi ona odszukać zaginionego Gilberta. Świat gry, Teana składa się łącznie z 14 wysp[5].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Na początku gry Amelia dostaje jedną z 3 głównych specjalizacji – mag, paladyn lub wojownik, mające wpływ na zdolności księżniczki, jej wygląd, a także przebieg gry. Potem dostaje smoka – ten posiada własne umiejętności (9 unikalnych) przydatne w trakcie bitew. Jako, że jest to Strategia-RPG, sama Księżniczka również zdobywa nowe poziomy doświadczenia, zwiększające jej umiejętności, czary, a także maksymalną dostępną ilość jednostek w armii – poza pieniędzmi do rekrutacji wielu jednostek potrzebne są też odpowiednie umiejętności dowodzenia. Nowe zdolności wybiera ze specjalnego „drzewka umiejętności”, podzielonego na 3 części – „Siła”, „Umysł” i „Magia”. Do tego można wyposażyć Amelię w przeróżne przedmioty, takie jak broń, tarcze czy hełmy, zwiększające jej umiejętności. Gra ma wiele różnych jednostek do rekrutowania, należących do różnych ras – zarówno ludzi, jak łuczników, rycerzy, barbarzyńców czy magów, przez zwierzęta, jak niedźwiedzie, wilki czy wielkie węże, po fantastyczne stwory, a do znanych z poprzedniej części ras doszła nowa – jaszczuroludzie. Gra jest nieliniowa, a poziom wrogów nie dostosowuje się do poziomu gracza.

Poruszanie się po świecie gry[edytuj | edytuj kod]

Gracz kieruje księżniczką Amelią, odwiedza przeróżne zamki czy domy, w których rekrutuje nowe jednostki oraz podejmuje nowe misje, szuka zakopanych skarbów, a także prowadzi dialogi z napotkanymi postaciami. Odwiedza również przeróżne podziemia. Na mapie znajdują się również wrogowie – mają oni zdolność samodzielnego poruszania się, więc mogą gonić księżniczkę, jeśli ta podejdzie zbyt blisko. Każda wyspa, po której porusza się Amelia, jest zaznaczona na mapie świata.

Bitwy[edytuj | edytuj kod]

Bitwy w grze toczą się na specjalnym polu, podzielonym na heksy. Tak jak w serii Heroes of Might and Magic[6], każda grupa w trakcie bitwy symbolizowana jest przez jedną „figurkę”. Ilość osób w grupie decyduje o jej sile. Na polach bitew, poza jednostkami, znajdują się też różne przeszkody, a także skrzynie ze skarbami. Poza jednostkami Amelia może używać również czarów, a także umiejętności smoka, wspomagającego armię w walce. Walka toczy się w turach. Po każdej wygranej walce księżniczka dostaje punkty doświadczenia. Gra ma 5 bossów, znacznie silniejszych niż zwykłe jednostki[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CD-Action, 7/2009, strona 64
  2. King's Bounty: Armored Princess – PC – IGN, uk.ign.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
  3. King's Bounty: Wojownicza księżniczka, King's Bounty: Armored Princess (PC) | GRYOnline.pl, www.gry-online.pl [dostęp 2017-12-03] (pol.).
  4. CD-Action, 7/2009, strona 66-67
  5. CD-Action, 7/2009, strona 65
  6. Brett Todd: King’s Bounty: Armored Princess Review (ang.). GameSpot, 2010-01-04. [dostęp 2018-07-11].
  7. CD-Action, 7/2009, strona 67