King’s Cross Station

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
London King’s Cross
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowość Londyn
Lokalizacja London Borough of Camden
Zarządca

Network Rail

Data otwarcia 1852
Dane techniczne
Liczba peronów 11
Kasy T
Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Camden
Mapa konturowa gminy Camden, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „London King’s Cross”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „London King’s Cross”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „London King’s Cross”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „London King’s Cross”
Ziemia51°31′56″N 0°07′24″W/51,532222 -0,123333
Portal Transport szynowy
King’s Cross Station
Widok na perony
Żartobliwe przejście do peronu 9 i 3/4. Wyburzono część ściany, aby odbudować ją z wmurowanym wózkiem na walizki i inne wyposażenie. Jest do nawiązanie do powieści o Harrym Potterze.

King’s Cross Stationstacja kolejowa w Londynie, w dzielnicy Kings Cross. Budynek dworca pochodzi z 1852 roku i obecnie posiada 11 peronów. W 2005 roku obsłużył on 49,137 mln pasażerów.

18 listopada 1987 doszło na tej stacji do tragicznego w skutkach pożaru, w wyniku którego zginęło 31 osób. 7 lipca 2005 roku na stacji metra pod dworcem stacji miał miejsce zamach bombowy – jeden z serii ataków na londyński system transportu.

Dworzec jest obecnie eksploatowany przez czterech przewoźników, dla wszystkich pełni on rolę krańca ich tras. First Hull Trains jeździ stąd do Hull, zaś Grand Central Railway do Sunderlandu. East Coast oferuje szybkie połączenia do szeregu miast, m.in. Peterborough, Doncaster, Leeds, Yorku, Darlington, Durham, Newcastle, Edynburga, Glasgow, Dundee, Aberdeen i Inverness. Natomiast korzystając z usług First Capital Connect, można dostać się do północnego Londynu oraz hrabstw Cambridgeshire, Hertfordshire i Bedfordshire.

Dworzec w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Znany jest z serii powieści Harry Potter, w których mieści się na nim peron 9¾, dostępny jedynie dla czarodziejów. W rzeczywistości perony 9 i 10 są inaczej usytuowane i ich rolę w filmie grały perony 4 i 5, natomiast w filmie Harry Potter i Komnata Tajemnic pokazano neogotycką fasadę dworca St. Pancras. Jedna ze ścian zawiera tabliczkę informacyjną, że jest przejściem do czarodziejskiego peronu, oraz wmurowany do połowy wózek bagażowy co ma sugerować, że komuś niezupełnie udał się czar.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]