King’s Cross Station

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
London King’s Cross
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowość Londyn
Lokalizacja London Borough of Camden
Zarządca Network Rail
Data otwarcia 1852
Dane techniczne
Liczba peronów 11
Kasy T
Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Camden
Mapa lokalizacyjna gminy Camden
London King’s Cross
London King’s Cross
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
London King’s Cross
London King’s Cross
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
London King’s Cross
London King’s Cross
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
London King’s Cross
London King’s Cross
Ziemia51°31′56″N 0°07′24″W/51,532222 -0,123333
Portal Portal Transport szynowy
King’s Cross Station
Widok na perony
Żartobliwe przejście do peronu 9 i 3/4. Wyburzono część ściany, aby odbudować ją z wmurowanym wózkiem na walizki i inne wyposażenie. Jest do nawiązanie do powieści o Harrym Potterze.

King’s Cross Stationstacja kolejowa w Londynie, w dzielnicy Kings Cross. Budynek dworca pochodzi z 1852 roku i obecnie posiada 11 peronów. W 2005 roku obsłużył on 49,137 mln pasażerów.

18 listopada 1987 doszło na tej stacji do tragicznego w skutkach pożaru, w wyniku którego zginęło 31 osób. 7 lipca 2005 roku na stacji metra pod dworcem stacji miał miejsce zamach bombowy – jeden z serii ataków na londyński system transportu.

Dworzec jest obecnie eksploatowany przez czterech przewoźników, dla wszystkich pełni on rolę krańca ich tras. First Hull Trains jeździ stąd do Hull, zaś Grand Central Railway do Sunderlandu. East Coast oferuje szybkie połączenia do szeregu miast, m.in. Peterborough, Doncaster, Leeds, Yorku, Darlington, Durham, Newcastle, Edynburga, Glasgow, Dundee, Aberdeen i Inverness. Natomiast korzystając z usług First Capital Connect, można dostać się do północnego Londynu oraz hrabstw Cambridgeshire, Hertfordshire i Bedfordshire.

Dworzec w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Znany jest z serii powieści Harry Potter, w których mieści się na nim peron 9¾, dostępny jedynie dla czarodziejów. W rzeczywistości perony 9 i 10 są inaczej usytuowane i ich rolę w filmie grały perony 4 i 5, natomiast w filmie Harry Potter i Komnata Tajemnic pokazano neogotycką fasadę dworca St. Pancras. Jedna ze ścian zawiera tabliczkę informacyjną, że jest przejściem do czarodziejskiego peronu, oraz wmurowany do połowy wózek bagażowy co ma sugerować, że komuś niezupełnie udał się czar.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]