King’s Cross Station

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
London King’s Cross
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Londyn

Lokalizacja

London Borough of Camden

Zarządca

Network Rail

Data otwarcia

1852

Dane techniczne
Liczba peronów

11

Kasy

T

Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Camden
Mapa konturowa gminy Camden, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „London King’s Cross”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „London King’s Cross”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „London King’s Cross”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „London King’s Cross”
Ziemia51°31′56″N 0°07′24″W/51,532222 -0,123333
Strona internetowa
King’s Cross Station
Widok na perony
Żartobliwe przejście do peronu 9¾. Wyburzono część ściany, aby odbudować ją z wmurowanym wózkiem na walizki i inne wyposażenie. Jest to nawiązanie do powieści o Harrym Potterze.

King’s Cross Stationdworzec kolejowy w centralnym Londynie, w dzielnicy King’s Cross, położony na wschodnim krańcu ulicy Euston Road. Budynek dworca pochodzi z 1852 roku i jest zabytkiem klasy I[1]. Znajduje się w nim 11 peronów. W 2005 roku stacja obsłużyła 49,137 mln pasażerów. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dworzec St Pancras International.

18 listopada 1987 doszło na tej stacji do tragicznego w skutkach pożaru, w wyniku którego zginęło 31 osób. 7 lipca 2005 roku na stacji metra pod dworcem stacji miał miejsce zamach bombowy – jeden z serii ataków na londyński system transportu.

Stacja jest obecnie eksploatowana przez czterech przewoźników, dla wszystkich pełni on rolę krańca ich tras. First Hull Trains jeździ stąd do Hull, zaś Grand Central Railway do Sunderlandu. East Coast oferuje szybkie połączenia do szeregu miast, m.in. Peterborough, Doncaster, Leeds, Yorku, Darlington, Durham, Newcastle, Edynburga, Glasgow, Dundee, Aberdeen i Inverness. Natomiast korzystając z usług First Capital Connect, można dostać się do północnego Londynu oraz hrabstw Cambridgeshire, Hertfordshire i Bedfordshire.

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Znana jest z serii powieści Harry Potter, w których mieści się na niej peron 9¾, dostępny jedynie dla czarodziejów. W rzeczywistości perony 9 i 10 są inaczej usytuowane i ich rolę w filmie grały perony 4 i 5, natomiast w filmie Harry Potter i Komnata Tajemnic pokazano neogotycką fasadę dworca St. Pancras. Jedna ze ścian zawiera tabliczkę informacyjną, że jest przejściem do czarodziejskiego peronu, oraz wmurowany do połowy wózek bagażowy co ma sugerować, że komuś niezupełnie udał się czar.

King’s Cross jest jednym z czterech dworców kolejowych, obok Marylebone, Fenchurch Street i Liverpool Street, które pojawiają się na standardowej, brytyjskiej wersji planszy do gry Monopoly[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kings Cross station. Historic England. [dostęp 2024-01-04]. (ang.).
  2. Chris Leadbeater: Escape the city: 10 amazing adventures less than an hour from London. The Telegraph, 2018-05-16. [dostęp 2024-01-06]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]