Bowser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z King Bowser Koopa)
Bowser
Pierwsze wystąpienie

Super Mario Bros. (1985)

Ostatnie wystąpienie

Super Mario Bros. Wonder (2023)

Twórca

Shigeru Miyamoto

King Bowser Koopa, znany również jako Bowser (jap. クッパ Koopa) – fikcyjna postać i główny czarny charakter w serii gier Mario, stworzonej przez firmę Nintendo. Choć przypomina z wyglądu smoka, należy do klanu żółwi o nazwie Koopas, którego jest królem. Po raz pierwszy pojawił się w grze Super Mario Bros. i od tego czasu występuje w niemal każdej grze z tej serii[1]. Jego jedynym synem według jego twórcy Shigeru Miyamoto jest Bowser Jr., choć miał jeszcze adoptowane dzieci o nazwie Koopalings[2].

W większości gier z serii Mario Bowser działa według tego samego schematu: porywa królewnę Księżniczkę Peach w celu poślubienia jej i zostania władcą Grzybowego Królestwa. Celem głównego bohatera jest mu w tym przeszkodzić, pokonując po drodze jego poddanych. Ostatecznie w każdej z gier plany Bowsera nigdy się nie udają, a on zostaje pokonany.

W Polsce Bowser, oprócz swojej oryginalne nazwy, w różnych mediach miał zmienione imię na Król Świrus[3] i Potwór[4]. W Super Mario Bros. Film W Polskiej wersji Bowser'owi użyczył głosu Maciej Maciejewski.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Bowser jest zwykle największą z postaci w grach, w których występuje. Na plecach nosi zieloną, kolczastą skorupę. Jego wygląd w pierwszych grach z serii często ulegał zmianom. Dla przykładu w grze Super Mario Bros. 3 otrzymał czerwone włosy, podczas gdy we wcześniejszych grach ich nie posiadał.

Wystąpienia poza grami wideo[edytuj | edytuj kod]

W 1993 roku Bowser pojawił się w pełnometrażowym filmie Super Mario Bros., w którym głosu użyczył mu Dennis Hopper. Gościnnie wystąpił również w filmie animowanym Ralph Demolka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bowser nie pojawia się w pięciu tytułach: Mario Bros., Super Mario Bros. 2, Super Mario Advance, Super Mario Land i Super Mario Land 2: 6 Golden Coins.
  2. Brian Ashcraft, Who Is Bowser Jr.'s Mother? (And Other Burning Mario Questions Answered), „Kotaku” [dostęp 2018-03-30] (ang.).
  3. Nowe przygody braci Mario, wersja z Markiem Włodarczykiem (ur. 1974).
  4. Super Mario 64 Instrukcja-Polnische Gebrauchsanweisung.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]