Przejdź do zawartości

Kingsman: Złoty krąg

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kingsman: Złoty krąg
Kingsman: The Golden Circle
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

szpiegowski
akcja
sensacja

Rok produkcji

2017

Data premiery

18 września 2017
22 września 2017 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

141 minut[1]

Reżyseria

Matthew Vaughn

Scenariusz

Jane Goldman
Matthew Vaughn

Główne role

Colin Firth
Julianne Moore
Taron Egerton
Mark Strong
Halle Berry
Elton John
Channing Tatum
Jeff Bridges

Muzyka

Henry Jackman
Matthew Margeson

Zdjęcia

George Richmond

Scenografia

Darren Gilford

Kostiumy

Arianne Phillips

Montaż

Eddie Hamilton

Produkcja

Matthew Vaughn
David Reid
Adam Bohling

Wytwórnia

Marv Films
Cloudy Productions
TSG Entertainment

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

104 000 000 USD

Przychody brutto

410 902 662 USD

Poprzednik

Kingsman: Tajne służby (2014)

Kontynuacja

King’s Man: Pierwsza misja (2021)

Strona internetowa

Kingsman: Złoty krąg (oryg. Kingsman: The Golden Circle) – brytyjsko-amerykański szpiegowski film akcji z 2017 roku na podstawie serii komiksów o fikcyjnej organizacji o tej samej nazwie wydawnictwa Icon Comics. Za reżyserię odpowiadał Matthew Vaughn na podstawie scenariusza, który napisał razem z Jane Goldman. W rolach głównych wystąpili: Colin Firth, Julianne Moore, Taron Egerton, Mark Strong, Halle Berry, Elton John, Channing Tatum i Jeff Bridges.

Film opowiada dalszą historię agentów Kingsman, którzy muszą połączyć siły ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, Statesman, po tym, jak świat staje się zakładnikiem Poppy Adams i jej kartelu narkotykowego „Złoty Krąg”.

Światowa premiera Złotego kręgu miała miejsce 18 września 2017 roku w Londynie. W Polsce film zadebiutował 22 września tego samego roku. Złoty krąg, przy budżecie wynoszącym 104 miliony dolarów, zarobił ponad 410 milionów i otrzymał mieszane oceny od krytyków. Film jest kontynuacją Kingsman: Tajne służby z 2014 roku. W 2021 roku premierę miał prequel serii, King’s Man: Pierwsza misja. Planowana jest też czwarta część, zatytułowana Kingsman: The Blue Blood, oraz serial Statesman.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Pokonawszy Richmonda Valentine’a, Gary „Eggsy” Unwin został oficjalnie agentem Kingsman, działającym pod pseudonimem „Galahad” i zaczął spotykać się z Tilde, księżniczką Szwecji, którą uratował przed Valentinem. Rok po tych wydarzeniach zostaje napadnięty przez Charliego Hesketha, odrzuconego kandydata na Kingsmana, który stracił prawą rękę i struny głosowe podczas incydentu z Valentinem. Eggsy próbuje uciec przed Heskethem i jego poplecznikami, ale cybernetyczne ramię Hesketha włamuje się na serwery Kingsman przez komputer w samochodzie Eggsy’ego. Dzięki zdobytym w ten sposób informacjom Poppy Adams, przywódczyni największego na świecie kartelu narkotykowego, „Złotego Kręgu”, wystrzeliwuje pociski, które niszczą siedziby Kingsman i zabijają wszystkich agentów w Wielkiej Brytanii i przyjaciela Eggsy’ego, Brandona, który opiekował się jego psem. Eggsy i Merlin pozostają jedynymi agentami, którzy przeżyli atak[2].

Działając zgodnie z procedurami awaryjnymi, Eggsy i Merlin nawiązują kontakt ze Statesman, amerykańskim odpowiednikiem Kingsman, który działa pod przykrywką firmy zajmującej się produkcją burbonu w Kentucky. Tam odkrywają, że Hart przeżył strzał Valentine’a, jednak cierpi na amnezję, którą można wyleczyć tylko przez ponowne przeżycie traumatycznego wydarzenia. Statesman oferuje wsparcie przy pokonaniu Złotego Kręgu. Agent Whiskey zostaje przydzielony Eggsy’emu. Początkowo asystentem miał być agent Tequila, ale pojawiła się u niego tajemnicza wysypka. Eggsy zakłada nadajnik byłej dziewczynie Hesketha, Clarze Von Gluckfberg, podczas Glastonbury Festival, by móc go namierzyć[2].

Merlin próbuje wyleczyć Harta z amnezji, odtwarzając brutalne elementy szkolenia agentów, jednak bez skutku. Udaje się to ostatecznie Eggsy’emu, który zagroził, że zastrzeli szczeniaka, który przypomina zmarłego psa Harry’ego, Pana Pickle’a. Podczas ich następnej misji Poppy nadaje wiadomość, w której informuje, że dodała do wszystkich swoich narkotyków toksynę, która powoduje takie same objawy, jakie ma Tequila, następnie powoduje u ofiar paraliż, a później śmierć. Oferuje światu antidotum, jeśli prezydent Stanów Zjednoczonych zakończy wojnę z kartelami narkotykowymi i udzieli jej immunitetu przed ściganiem. Prezydent publicznie z nią negocjuje, jednak zamierza pozwolić zarażonym umrzeć. Jest gotów wyeliminować wszystkich narkomanów i tym samym uczynić interes Poppy bezużytecznym. Wiele ofiar, w tym szefa jego sztabu, poddaje kwarantannie na stadionie i pozostawia tam na śmierć[2].

Harry, Eggsy i Whiskey, śledząc Von Gluckfberg, trafiają do siedziby Złotego Kręgu we włoskich Alpach. Eggsy’emu udaje się ukraść próbkę antidotum, ale Whiskey niszczy ją podczas ataku najemników Złotego Kręgu. Hart podejrzewa, że Whiskey jest zdrajcą i celowo zniszczył próbkę. Hart strzela Whiskeyowi w głowę, ale Eggsy, sądząc, że Hart ma urojenia, ratuje go. Hesketh zabija Von Gluckfberg i niszczy siedzibę, by zapobiec zabraniu kolejnych próbek. Tilde dzwoni do Eggsy. Okazuje się, że ma objawy zatrucia wskutek palenia marihuany. Eggsy, Harry i Merlin odnajdują kryjówkę Poppy w Kambodży, „Poppy Land”[2].

Na miejscu Eggsy wchodzi na minę, ale Merlin poświęca się, aby uratować jego i Harta, równocześnie eliminując cześć strażników. Eggsy i Harry zabijają kolejnych. Eggsy unieszkodliwia Hesketha, a Hart eliminuje mechaniczne psy bojowe Poppy z pomocą Eltona Johna, którego Poppy porwała podczas ataku Valentine’a i zmusiła do śpiewania dla niej. Zabezpieczają laptop kontrolujący drony, które mogą dostarczać antidotum na cały świat, a następnie wstrzykują Poppy skoncentrowaną dawkę toksyny z heroiną, aby przytępić jej zmysły i ostudzić czujność. Majacząca Poppy podaje im hasło do laptopa do antidotum, ale umiera z powodu przedawkowania. Whiskey przerywa im uwolnienie dronów z antidotum, ujawniając, że jego ciężarna żona została zabita w napadzie dokonanym przez dwóch narkomanów i w zemście chce, aby umarli wszyscy, którzy zażywają narkotyki. Podczas walki Hart i Eggsy wrzucają Whiskeya do maszynki do mielenia mięsa Poppy. Następnie aktywują drony, dostarczając antidotum na cały świat[2].

Po zaistniałych wydarzeniach prezydent zostaje postawiony w stan oskarżenia i aresztowany za spisek mający na celu umożliwienie śmierci ofiar, a Statesman kupuje gorzelnię w Szkocji, aby pomóc w odbudowie Kingsman. Agentka zapewniająca wsparcie techniczne w Statesman, Ginger, zostaje mianowana nowym Whiskeyem; Eggsy poślubia Tilde, Kingsman otwiera sklep krawiecki w Londynie, a do brytyjskiej agencji dołącza wyleczony Tequila[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Colin Firth jako Harry Hart / Galahad, agent Kingsman, który został uznany za zmarłego, jednak został uratowany przez agentów Statesman[3][4].
 • Julianne Moore jako Poppy Adams, szefowa kartelu narkotykowego „Złoty Krąg”[3][4].
 • Taron Egerton jako Gary „Eggsy” Unwin / Galahad, agent Kingsman, który przejął pseudonim „Galahad” po rzekomej śmierci Harta[3][4].
 • Mark Strong jako Hamish Mycroft / Merlin, agent Kingsman zapewniający wsparcie techniczne[3][4].
 • Halle Berry jako Ginger, agentka Statesman zapewniająca wsparcie techniczne[3][4].
 • Elton John jako on sam, został porwany przez Poppy i zmuszony do śpiewania dla niej[3][4].
 • Channing Tatum jako Tequila, agent Statesman[3][4].
 • Jeff Bridges jako Champagne „Champ”, szef Statesman[3][4].

Swoje role z poprzedniej części powtórzyli: Sophie Cookson jako Roxanne „Roxy” Morton / Lancelot, agentka Kingsman; Edward Holcroft jako Charlie Hesketh, były kandydat na agenta Kingsman, który współpracuje z Poppy; Hanna Alström jako księżniczka Szwecji, Tilda; Tobias Bakare jako Jamal, przyjaciel Eggsy’ego[3][4].

W filmie ponadto wystąpili: Pedro Pascal jako Jack Daniels / Whiskey, agent Statesman[3][4]; Poppy Delevingne jako Clara Von Gluckfberg, była dziewczyna Hesketha; Bruce Greenwood jako prezydent Stanów Zjednoczonych; Mark Arnold jako generał McCoy, doradca prezydenta; Emily Watson jako Fox[4]; Björn Granath i Lena Endre jako król i królowa Szwecji, rodzice Tildy; Calvin Demba i Thomas Turgoose jako Brandon i Liam, przyjaciele Eggsy’ego[3][4] oraz Keith Allen i Tom Benedict Knight jako Charles i Angel, pracownicy Poppy[4].

Colin Firth
(Harry Hart / Galahad)
Julianne Moore
(Poppy Adams)
Taron Egerton
(Gary „Eggsy” Unwin / Galahad)
Mark Strong
(Hamish Mycroft / Merlin)
Halle Berry
(Ginger)
Elton John
Channing Tatum
(Tequila)
Jeff Bridges
(Champagne „Champ”)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Reżyser i współscenarzysta filmu, Matthew Vaughn

W lutym 2015 roku Mark Millar i Matthew Vaughn poinformowali, że powstanie kontynuacji uzależnione jest od wyników finansowych Tajnych służb[5]. W kwietniu ujawniono, że 20th Century Fox pracuje nad sequelem. Studio nie było pewne powrotu Vaughna na stanowisko reżysera z powodu jego chęci zrealizowania filmu na podstawie komiksów o Flashu Gordonie[6]. W czerwcu Matthew Vaughn poinformował, że rozpoczął pisanie scenariusza i że zajmie się reżyserią[7]. W październiku wyznaczono amerykańską datę premiery filmu na 16 czerwca 2017 roku[8]. W marcu 2016 roku ujawniono pełny tytuł filmu – Kingsman: The Golden Circle[9]. W listopadzie przesunięto datę premiery na 6 października 2017 roku[10]. W marcu 2017 roku ponownie zmieniono datę na 29 września[11], a miesiąc później ustalono ją ostatecznie na 22 września[12].

Vaughn napisał scenariusz wspólnie z Jane Goldman[13]. Film został wyprodukowany przez należące do Vaughna Marv Films przy współpracy z Cloudy Productions i TSG Entertainment. Vaughn został również jednym z producentów filmu, obok Davida Reida i Adama Bohlinga, a 20th Century Fox zajęło się dystrybucją filmu[1][4].

Casting[edytuj | edytuj kod]

Obsada podczas San Diego Comic-Conu w 2017 roku

We wrześniu 2015 roku Mark Millar wyjawił, że Matthew Vaughn i Jane Goldman pisząc scenariusz zastanawiają się nad tym, by w filmie powrócił bez wpływu na integralność historii Colin Firth jako Harry Hart. Potwierdzono wtedy również, że Taron Egerton ponownie zagra Eggsy’ego[13]. W tym samym miesiącu Egerton otrzymał również rolę w filmie Robin Hood: Początek, którego okres zdjęciowy początkowo kolidował z kontynuacją Tajnych służb[14]. Miesiąc później poinformowano, że studio doszło do porozumienia z Lionsgate i zdecydowało przesunąć początek zdjęć o kilka miesięcy[15].

W lutym 2016 roku ujawniono, że Julianne Moore negocjuje rolę złoczyńcy w filmie[16]. W marcu potwierdzono jej udział i poinformowano, że Halle Barry zagra w filmie, a Mark Strong powtórzy rolę Merlina[9]. W kwietniu do obsady dołączyli Pedro Pascal jako Jack Daniels[17], Elton John i Channing Tatum[18], a w maju – Jeff Bridges[19]. Ujawniono również, że Edward Holcroft i Sophie Cookson powrócą jako Charlie Hesketh i Roxy Morton[17][19]. W lipcu Firth potwierdził swój udział w filmie. Poinformowano wtedy również, że Vinnie Jones otrzymał rolę, jednak nie pojawił się on w ostatecznej wersji filmu[20].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 15 maja 2016 roku w Londynie[21]. W tym samym czasie zrealizowano sceny z udziałem kaskaderów w Birmingham[22]. Film kręcono również w Warner Bros. Studios w Leavesden pod Londynem[23] oraz w Dolinie Aosty we Włoszech[24]. Prace na planie zakończyły się 13 września[25]. Za zdjęcia odpowiadał George Richmond, scenografią zajął się Darren Gilford, a kostiumy zaprojektowała Arianne Phillips[1].

Montażem zajął się Eddie Hamilton[1]. Efekty specjalne przygotowały studia: Sony Pictures Imageworks, Framestore, Moving Picture Company, Milk VFX, The Senate VFX, Blind Ltd i BUF Compagnie, a odpowiadał za nie Angus Bickerton[26].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2016 roku poinformowano, że Henry Jackman i Matthew Margeson skomponują muzykę do filmu[27]. Album Kingsman: The Golden Circle (Original Motion Picture Score) został wydany 22 września 2017 roku przez La-La Land Records[28].

W filmie wykorzystano ponadto utwory z repertuaru Eltona Johna: „Rocket Man (I Think It’s Going to Be a Long, Long Time)”, „Daniel”, „Saturday Night’s Alright for Fighting” i „Jack Rabbit”, a także „Let’s Go Crazy” (Prince i The Revolution), „Don’t Leave Me This Way” (Harold Melvin & the Blue Notes), „Raining in My Heart” (Buddy Holly), „Annie’s Song” (John Denver), „Ashes” (Embrace), „Quicksand” (Tom Chaplin), „Word Up!” (The BossHoss) i „Take Me Home, Country Roads” (Matthew Margeson)[29].

2017Kingsman: The Golden Circle (Original Motion Picture Score)[28]
Nr Tytuł utworu AutorDługość
1.„Eggsy Is Back”H. Jackman, M. Margeson5:50
2.„Memories of Harry”H. Jackman, M. Margeson2:00
3.„The Golden Circle”H. Jackman, M. Margeson1:18
4.„Poppy”H. Jackman, M. Margeson2:17
5.„Incoming Missiles”H. Jackman, M. Margeson2:56
6.„You May Shed a Tear in Private”H. Jackman, M. Margeson3:02
7.„Tequila”H. Jackman, M. Margeson2:09
8.„The Lepidopterist”H. Jackman, M. Margeson2:16
9.„Rescuing Harry”H. Jackman, M. Margeson1:45
10.„Statesman”H. Jackman, M. Margeson1:48
11.„Ginger’s First Test”H. Jackman, M. Margeson1:15
12.„Whiskey’s Demons”H. Jackman, M. Margeson1:02
13.„Tornado in a Trailer Park”H. Jackman, M. Margeson2:30
14.„Poppy’s Terms”H. Jackman, M. Margeson3:01
15.„Dancing Disease”H. Jackman, M. Margeson3:05
16.„The Gondola Experience”H. Jackman, M. Margeson6:30
17.„Cabin Ambush”H. Jackman, M. Margeson4:13
18.„Horrific News Report”H. Jackman, M. Margeson2:41
19.„Flying to Poppyland”H. Jackman, M. Margeson5:09
20.„No Time for Emotion”H. Jackman, M. Margeson2:51
21.„Temple Battle”H. Jackman, M. Margeson6:54
22.„Viva Las Vegan”H. Jackman, M. Margeson2:44
23.„Not in Vain”H. Jackman, M. Margeson3:59
24.„A Man Who's Honorable”H. Jackman, M. Margeson2:41
25.„Kingsman Hoedown”H. Jackman, M. Margeson2:17
1:16:13

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera filmu Kingsman: Złoty krąg miała miejsce 18 września 2017 roku w Londynie. W wydarzeniu tym uczestniczyła obsada i ekipa produkcyjna filmu oraz zaproszeni specjalni goście[30].

Dla szerszej publiczności film zadebiutował 20 września w Wielkiej Brytanii[30], Indonezji, na Filipinach i we Włoszech. Następnego dnia, 21 września, pojawił się w Niemczech, Izraelu, Holandii, Norwegii, Australii, Nowej Zelandii, Rosji i Portugalii[31]. Od 22 września dostępny był w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie[12], Hiszpanii, Turcji, Indiach[31] i w Polsce[32]. Do końca września zadebiutował w Korei Południowej, Belgii, Brazylii, Meksyku, Peru i Chile. Od 5 do 20 października pojawił się w Paragwaju, Francji, Argentynie i Chinach. W Japonii dostępny był od 5 stycznia 2018 roku[31].

Początkowo amerykańska data premiery zapowiedziana została na 16 czerwca 2017 roku[8]. Później przesunięto ją jeszcze trzykrotnie: na 6 października[10], 29 września[11] i ostatecznie na 22 września[12].

Film został wydany na nośnikach DVD i Blu-ray 12 grudnia 2017 roku w Stanach Zjednoczonych przez 20th Century Fox Home Entertainment[33]. W Polsce został on wydany 7 lutego 2018 roku przez Imperial CinePix[34].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film, przy budżecie szacowanym na 104 miliony dolarów, zarobił w weekend otwarcia na świecie w granicach 100 milionów dolarów, z czego Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ponad 39 milionów[35]. W sumie przychody z kin dla Złotego Kręgu wyniosły globalnie prawie 411 milionów, w tym ponad milion z Polski[31].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z mieszaną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 51% z 309 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 5,4/10[36]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen z 44 recenzji wyniosła 44 punkty na 100[37]. Natomiast według serwisu CinemaScore, zajmującego się mierzeniem atrakcyjności filmów w Stanach Zjednoczonych, publiczność przyznała mu ocenę B+ w skali od F do A+[35].

Dan Jolin z „Empire Magazine” stwierdził, że film jest „równie ultrabrutalny i ultrasprośny jak pierwszy film”, jednocześnie zaznaczając, iż Złoty Krąg „sprawi, że Kingsfani się uśmieją, nawet jeśli tym razem jego bohaterowie mają mniej do zrobienia”[38]. Todd McCarthy z „The Hollywood Reporter” stwierdził, że Złoty Krąg jest „pełną wyobraźni, międzynarodową igraszką, trzymającą się w ryzach i przez większość czasu niepozbawioną humoru”[1]. Peter Travers z „Rolling Stone” napisał, że film jest „tak maniakalny i przesadny, jak można się spodziewać, tylko bardziej […] Ci, którzy nienawidzili pierwszego filmu, będą dwukrotnie bardziej zirytowani […] Prawdziwi fani Kingsmana docenią”[39]. Peter Debruge z „Variety” stwierdził: „jakby oryginalny Kingsman nie był wystarczająco kreskówkowy, z zabójczą damą o ostrych nogach i nieuzasadnionym finałem w postaci eksplodujących głów, sequel […] popchnął bezczelną markę absurdu serii jeszcze dalej. Głupota zaczyna się od wskrzeszenia dwóch ważnych postaci, których jednoznacznej śmierci byliśmy świadkami w pierwszym filmie”[40]. Wendy Ide z „The Guardian” określiła Złoty krąg jako „świadome szyderstwo z filmu, który lekceważy swoje dziury w fabule, przy szczególnie niesmacznym podejściu do przemocy i tendencji do wykorzystywania postaci kobiecych jako ozdobnej puenty do żartów”[41].

Łukasz Muszyński z portalu Filmweb ocenił, że „feminizujący widzowie będą pewnie drzeć szaty nad uwłaczającym wizerunkiem kobiet w filmie, zaś fani Channinga Tatuma i Jeffa Bridgesa słusznie oburzą się, że reżyser nie wykorzystuje potencjału obu aktorów. Dzieło Vaughna ma w sobie jednak tyle bezpretensjonalności i dystansu, że trudno się na nie boczyć. Złoty krąg to solidna angielska robota”[42]. Marcin Zwierzchowski z NaEkranie.pl stwierdził, że Złoty krąg „to film niemalże campowy, gdzie niemal każdy kolejny zwrot akcji sprawia, że nasze oczy otwierają się szerzej, a ręka sama wędruje do czoła, by pacnąć w nie w niedowierzaniu. Jeżeli ktoś jest w stanie przełknąć taką stylistykę, może w kinie bawić się całkiem nieźle, zresztą niektóre gagi są bardzo udane. Co za dużo jednak, to niezdrowo. I jak chyba mawia się w Hollywood: co za dużo, to sequel”[43]. Wojtek Smoła z IGN Polska napisał, że „Kingsman: Złoty krąg stanowi zaledwie dobre kino akcji. Sequel produkcji z 2014 roku nie jest filmem, który zaskoczy widza innowacyjnymi rozwiązaniami. Powielone schematy z pierwszej części nie robią już takiego wrażenia”[44]. Sławek Serafin z Gram.pl podsumował: „Zachowajcie w pamięci piękne wspomnienie pierwszego Kingsman: Tajne służby i udawajcie, że żadnej drugiej części nie ma, nie było i nie będzie nigdy. Ja bym tak zrobił, gdybym mógł”[45].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2018 Hawaii Film Critics Society Najgorszy film roku Kingsman: Złoty krąg Nominacja [46]
Empire Awards Najlepszy thriller Kingsman: Złoty krąg Wygrana [47]
Amerykańska Gildia Kostiumologów Najlepsze kostiumy w filmie współczesnym Arianne Phillips Nominacja [48]
National Film Awards Najlepszy brytyjski film Kingsman: Złoty krąg Wygrana [49]
Najlepszy film zagraniczny Kingsman: Złoty krąg Nominacja
Najlepsza komedia Kingsman: Złoty krąg Nominacja
Najlepszy reżyser Matthew Vaughn Wygrana
Najlepszy aktor Taron Egerton Nominacja
Najlepszy aktor drugoplanowy Keith Allen Nominacja
Najlepsza aktorka drugoplanowa Halle Berry Nominacja
Najlepszy przełomowy występ w filmie Elton John Nominacja
Halle Berry Nominacja
Saturn Awards Najlepszy film akcji / przygodowy Kingsman: Złoty krąg Nominacja [50]

Kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: King’s Man: Pierwsza misja.

W maju 2017 roku Matthew Vaughn poinformował, że planowana jest trzecia część i że rozpoczął już z Jane Goldman prace nad scenariuszem[51]. Firth i Egerton mają powrócić w swoich rolach w Kingsman: The Blue Blood[52][53].

We wrześniu 2017 roku Vaughn wyjawił, że w planach jest spin-off[54], a w czerwcu 2018 roku, że pracuje również nad prequelem serii, którego akcja ma się rozgrywać na początku XX wieku i opowiadać o początkach Kingsman, oraz nad ośmioodcinkowym serialem. Poinformował wtedy również, że spin-off ma opowiadać o amerykańskiej agencji Statesman i ujawnił, że Berry, Tatum i Bridges powtórzą swoje role ze Złotego kręgu[55]. Prequel, King’s Man: Pierwsza misja, po kilkukrotnym przesuwaniu daty premiery wskutek pandemii COVID-19, zadebiutował w 2021 roku. Vaughn zajął się reżyserią i napisał scenariusz razem z Karlem Gajdusekiem. W rolach głównych wystąpili: Ralph Fiennes, Gemma Arterton, Rhys Ifans, Matthew Goode, Tom Hollander, Harris Dickinson, Daniel Brühl, Djimon Hounsou i Charles Dance[56]. W grudniu 2021 roku Vaughn poinformował, że podjęto decyzję by zmienić film Statesman w serial telewizyjny[52][57].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Todd McCarthy: ‘Kingsman: The Golden Circle’: Film Review. The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-18)]. (ang.).
 2. a b c d e f Matthew Vaughn, Kingsman: Złoty krąg, 20th Century Fox.
 3. a b c d e f g h i j k Alan Cerny: Kingsman: The Golden Circle Review. Coming Soon. [dostęp 2017-09-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
 4. a b c d e f g h i j k l m n Kingsman The Golden Circle (2017). Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2022-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-26)]. (ang.).
 5. Alex Midy: Exclusive: Matthew Vaughn shares details on Kingsman 2 and Kick Ass 3. JoBlo.com. [dostęp 2015-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-09)]. (ang.).
 6. Todd Cunningham: ‘Kingsman: The Secret Service’ Sequel in Works at Fox (Exclusive). The Wrap. [dostęp 2015-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-04)]. (ang.).
 7. Kevin Jagernauth: Matthew Vaughn Says He’s Writing The ‘Kingsman’ Sequel And May Direct. Indie Wire. [dostęp 2015-06-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-18)]. (ang.).
 8. a b James White: Kingsman 2 Targets June 2017 Release Date. Empire Magazine. [dostęp 2015-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-09)]. (ang.).
 9. a b Alex Ritman: 'Kingsman: The Secret Service' Sequel Gets Title. The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-03)]. (ang.).
 10. a b Adam Holmes: Kingsman 2 Just Took A Step Backward. Cinema Blend. [dostęp 2016-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)]. (ang.).
 11. a b Sam Warner: Kingsman: The Golden Circle is arriving earlier than we thought. Digital Spy. [dostęp 2017-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
 12. a b c Scott Mendelson: Why Fox Pitted 'Kingsman: The Golden Circle' Against 'Lego Ninjago' (After Fleeing 'Cars 3'). Forbes. [dostęp 2017-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-03)]. (ang.).
 13. a b Simon Brew: Kingsman 2: Colin Firth Could Return. Den of Geek. [dostęp 2015-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-19)]. (ang.).
 14. Borys Kit: ‘Kingsman’ Star Creates Tug-of-War Between Lionsgate and Fox. The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-09-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-25)]. (ang.).
 15. Borys Kit: Robin Hood Reboot Pushed for ‘Kingsman 2’ Shoot (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2015-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-15)]. (ang.).
 16. Borys Kit: Julianne Moore Circling Villain Role for 'Kingsman 2' (Exclusive). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
 17. a b Ali Jaafar: ‘Games Of Thrones’ Pedro Pascal To Board ‘Kingsman: The Golden Circle’. Deadline Hollywood. [dostęp 2016-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
 18. Justin Kroll: Channing Tatum Joins the Cast of ‘Kingsman’ Sequel. Variety. [dostęp 2016-04-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
 19. a b Ross A.Lincoln: Jeff Bridges Infiltrates ‘Kingsman: The Golden Circle’. Deadline Hollywood. [dostęp 2016-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
 20. Catherine Shoard: Colin Firth back from the dead for Kingsman 2. The Guardian. [dostęp 2016-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
 21. Channing Tatum Spotted Filming Kingsman: The Golden Circle!. Coming Soon. [dostęp 2016-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-26)]. (ang.).
 22. Ben Hurst: Watch: Final preparations for Kingsman 2 filming in Birmingham city centre. Birmingham Mail. [dostęp 2016-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
 23. Taron Egerton: #NEW Kingsman: The Golden Circle shooting at Leavesden Studios in London today (what is happening?!). Twitter. [dostęp 2016-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
 24. Ian Failes: The VFX Secrets Behind Kingsman: The Golden Circle’s Stomach-Churning Cable Car Scene. alphr. [dostęp 2017-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-15)]. (ang.).
 25. Cooper Hood: Taron Egerton: Kingsman 2 Wrapped Filming; Will ‘Blow Everyone Away’. Screen Rant. [dostęp 2016-09-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
 26. Vincent Frei: Kingsman: The Golden Circle. Art of VFX. [dostęp 2017-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-21)]. (ang.).
 27. Henry Jackman & Matthew Margeson to Return for ‘Kingsman: The Golden Circle’. Film Music Reporter. [dostęp 2016-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-09)]. (ang.).
 28. a b ‘Kingsman: The Golden Circle’ Score Album Details. Film Music Reporter. [dostęp 2017-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-15)]. (ang.).
 29. Kingsman: The Golden Circle Soundtrack: Listen to all 13 songs with scene descriptions. Soundtrack Radar. [dostęp 2022-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-06-03)]. (ang.).
 30. a b Robert Mitchell: ‘Kingsman: The Golden Circle’ Set for Sept. 18 World Premiere in London. Variety. [dostęp 2017-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (ang.).
 31. a b c d Kingsman: The Golden Circle. Box Office Mojo. [dostęp 2022-01-04]. (ang.).
 32. Jakub Zagalski: Kontynuacja szpiegowskiego przeboju w kinach już 22 września. Sprawdź, dlaczego warto czekać na „Kingsman: Złoty krąg”. Wirtualna Polska. [dostęp 2017-09-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-02)]. (pol.).
 33. Aaron Couch: This ‘Kingsman: The Golden Circle’ Blu-Ray Comes With Whiskey Stones. The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-07)]. (ang.).
 34. Mateusz Zaczyk: Kingsman: Złoty krąg - przegląd ofert i specyfikacja. Filmożercy. [dostęp 2018-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-04)]. (pol.).
 35. a b Anthony D’Alessandro: ‘Kingsman: The Golden Circle’ Ropes $39M; ‘Ninjago’ Dulls Sword To $20M+; ‘Friend Request’ A Loner With $1.8M. Deadline Hollywood. [dostęp 2017-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-19)]. (ang.).
 36. Kingsman: The Golden Circle. Rotten Tomatoes. [dostęp 2022-01-04]. (ang.).
 37. Kingsman: The Golden Circle. Metacritic. [dostęp 2022-01-04]. (ang.).
 38. Dan Jolin: Kingsman: The Golden Circle Review. Empire Magazine. [dostęp 2017-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-20)]. (ang.).
 39. Peter Travers: ‘Kingsman: The Golden Circle’ Review: It’s ‘James Bond on Laughing Gas,’ Violent as Ever. Rolling Stone. [dostęp 2017-09-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-19)]. (ang.).
 40. Peter Debruge: Film Review: ‘Kingsman: The Golden Circle’. Variety. [dostęp 2017-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-09)]. (ang.).
 41. Wendy Ide: Kingsman: The Golden Circle review – sneering spy spoof sequel. The Guardian. [dostęp 2017-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-26)]. (ang.).
 42. Łukasz Muszyński: Powrót taty. Filmweb. [dostęp 2017-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-04)]. (pol.).
 43. Marcin Zwierzchowski: Kingsman: Złoty krąg: Typowy rozbuchany sequel – recenzja. NaEkranie.pl. [dostęp 2017-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-04)]. (pol.).
 44. Wojtek Smoła: Kingsman: Złoty krąg - Recenzja. IGN Polska. [dostęp 2017-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-27)]. (pol.).
 45. Sławek Serafin: Nie wszystko złoto, co się świeci. Recenzja filmu Kingsman: Złoty Krąg. Gram.pl. [dostęp 2017-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-24)]. (pol.).
 46. Barry Wurst: Hawaii Film Critics Society 2017 Nominees list. Hawaii Film Critics Society. [dostęp 2018-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-13)]. (ang.).
 47. Ben Travis: Star Wars: The Last Jedi Wins Big at Rakuten TV Empire Awards 2018. Empire Magazine. [dostęp 2018-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-16)]. (ang.).
 48. Kristopher Tapley: ‘Greatest Showman,’ ‘Young Pope,’ ‘Phantom Thread’ Earn Costume Designers Guild Nominations. Variety. [dostęp 2018-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)]. (ang.).
 49. Winners announced at the 4th annual National Film Awards UK. National Film Awards. [dostęp 2018-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-22)]. (ang.).
 50. Dave McNary: ‘Black Panther,’ ‘Walking Dead’ Rule Saturn Awards Nominations. Variety. [dostęp 2018-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-21)]. (ang.).
 51. Robert Mitchell: Matthew Vaughn Says Third ‘Kingsman’ Film Already Planned. Variety. [dostęp 2017-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-21)]. (ang.).
 52. a b Kyle Cruse: Kingsman 3 Director Drops Story Details About Eggsy & Harry’s Future. Screen Rant. [dostęp 2021-12-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-17)]. (ang.).
 53. Paolo Alfar: The King’s Man: 5 Things Fans Are Excited To See In The Prequel (& 5 That Make Them Nervous). Screen Rant. [dostęp 2020-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-01)]. (ang.).
 54. Corey Chichizola: How Many Kingsman Movies Matthew Vaughn Plans To Make. Cinema Blend. [dostęp 2017-09-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-30)]. (ang.).
 55. Ben Travis, Chris Hewitt: Kick-Ass Reboot and Kingsman Universe Coming from Matthew Vaughn’s New Studio – Exclusive. Empire Magazine. [dostęp 2018-06-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-16)]. (ang.).
 56. Steve Weintraub: ‘The King’s Man’s Rhys Ifans and Djimon Hounsou on Matthew Vaughn and Why Filming the Big Rasputin Fight was a “World of Pain”. Collider. [dostęp 2021-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-26)]. (ang.).
 57. Rachel Labonte: Loki Inspired King’s Man Director To Make Statesman TV Show Spinoff. Screen Rant. [dostęp 2021-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-30)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]