Kino „Kosmos” (Katowice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kino „Kosmos”
Ilustracja
Kino „Kosmos”
Państwo  Polska
Miejscowość Katowice Herb.svg Katowice
Adres ul. Sokolska 66
Typ budynku kino
Styl architektoniczny socrealizm, postmodernizm
Architekt Stanisław Kwaśniewicz
Rozpoczęcie budowy 1959
Ukończenie budowy 1965
Ważniejsze przebudowy 2006
Właściciel Instytucja Filmowa „Silesia-Film”
Położenie na mapie Katowic
Mapa lokalizacyjna Katowic
Kino „Kosmos”
Kino „Kosmos”
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kino „Kosmos”
Kino „Kosmos”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kino „Kosmos”
Kino „Kosmos”
Ziemia50°16′07,4010″N 19°01′11,6720″E/50,268723 19,019909
Strona internetowa

Kino „Kosmos” − kino w Katowicach, przy ulicy Sokolskiej 66, prowadzone przez Instytucję Filmową „Silesia-Film”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek kina został wzniesiony w latach 1959-1965. Kino zostało zaprojektowane przez Stanisława Kwaśniewicza w stylu późno modernistycznym. Wówczas „Kosmos” posiadał jedną z największych sal kinowych na Śląsku – mogła jednocześnie pomieścić ok. 600 widzów - wyposażoną w jedyny w regionie wklęsły ekran panoramiczny.

W 2004 roku rozpoczęto gruntowną przebudowę. Otwarcie kina po modernizacji miało miejsce 7 października 2006 roku. Nazwę obiektu zmieniono na „Centrum Sztuki Filmowej”. Po poprzednim wystroju pozostały żyrandole i ścienna mozaika przedstawiająca Pana Twardowskiego na kogucie. W 2010 roku, po czterech latach od przebudowy kino powróciło do dawnej nazwy. Z tej okazji na elewacji budynku zamontowano nowy neon. W 2012 zmieniono aranżację holu budynku według projektu pracowni „Wzorro”. Architekci dostosowali stylistykę wnętrz do estetyki przełomu lat 50 i 60, gdy powstało Kino Kosmos.

Obecnie kino dysponuje dwiema salami kinowymi. Duża, nosząca nazwę Nostromo, posiada 367 miejsc na widowni i srebrny ekran. Mała, nazwana Solaris, mieści 46 składanych foteli z pulpitami. Kabina projekcyjna wyposażona jest zarówno w dwa projektory analogowe na taśmy 35 mm, jak i projektor cyfrowy.

Oprócz samego kina, w budynku mieści się również kawiarnia, galeria oraz Mediateka, gdzie znajdują się cztery stanowiska do oglądania filmów na DVD, VHS i Proxsys oraz czytelnia filmowa. Ponadto w Kinie Kosmos zlokalizowana jest siedziba Filmoteki Śląskiej oraz Zespołu Produkcji i Usług Filmowych Instytucji Filmowej „Silesia-Film”.

W 2011 plac za Centrum Sztuki Filmowej uzyskał nazwę skwer Gustawa Holoubka[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W kinie „Kosmos” funkcjonuje Dyskusyjny Klub Filmowy „Ambasada”. Odbywają się stałe cykle filmowe: „Filmoteka Konesera”, „Pora dla Seniora” oraz „Czwartki z kryminałem”. Można w nim również zobaczyć transmisje na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Yorku. Ponadto kino jest głównym obiektem Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN oraz organizatorem projektów edukacji filmowej, skierowanych do nauczycieli i uczniów wszystkich grup wiekowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skwer Gustawa Holoubka (pol.) www.katowice.eu [dostęp 2011-10-27]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]