Kinoplex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kinoplex
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania 26 stycznia 2011
Zakończenie nadawania kwiecień 2016
Właściciel Agora SA
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Strona internetowa

Kinoplex – nazwa polskiego internetowego serwisu VOD, oferującego oglądanie filmów online. Serwis został uruchomiony w styczniu 2011 roku[1], natomiast został zlikwidowany w kwietniu 2016 roku[2].

Dostawcą audiowizualnej usługi medialnej na żądanie pod nazwą „Kinoplex” była Agora Spółka Akcyjna. Usługa zapewniała dostęp do produkcji filmowych polskiej i światowej kinematografii. Część filmów oferowana była bezpłatnie. Resztę można było wypożyczyć po zalogowaniu się na swoje konto osobiste i uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Kinoplex.pl działał również w formie aplikacji mobilnej na urządzenia przenośne. Aplikacja była dostępna w języku polskim i do funkcjonowania wymagała systemu Windows Phone w odsłonie 8. Konieczne też było stałe połączenie z Internetem.

Sieć kinowa[edytuj | edytuj kod]

Kinoplex w Bielsku-Białej

Pod nazwą Kinoplex wcześniej funkcjonował polski operator kinowy powstały w 1995 roku. W 1996 roku firma rozpoczęła działalność od modernizacji istniejących, tradycyjnych kin. Ważną inwestycją okazała się przebudowa warszawskiego kina Femina. Pierwszy Kinoplex (nowoczesne kino wielosalowe) został otwarty w maju 2002 w Bielsku-Białej, w Opolu w lutym 2003 i w Kielcach w lipcu 2003. Od 1 czerwca 2007 właścicielem sieci Kinoplex jest Centrum Filmowe „HELIOS” S.A.

Miasta w których znajdowała się sieć Kinoplex:

  1. Bielsko-Biała – 7 sal (1533 miejsc) – galeria Sfera
  2. Gdańsk – 8 sal (1712 miejsc) – Alfa Centrum
  3. Kielce – 7 sal (1614 miejsc) – galeria Echo
  4. Opole – 6 sal (1240 miejsc) – Solaris Center (Helios)
  5. Warszawa – 4 sale (574 miejsca) – kino Femina

Przypisy[edytuj | edytuj kod]