Kira Muratowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kira Muratowa
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko

Kira Gieorgijewna Korotkowa

Data i miejsce urodzenia

5 listopada 1934
Soroki, Rumunia

Data i miejsce śmierci

6 czerwca 2018
Odessa, Ukraina

Zawód

reżyser, scenarzysta, aktorka

Współmałżonek

1) Aleksandr Muratow (córka); 2) Jewgienij Gołubienko

Lata aktywności

1961–2018

Odznaczenia
Order Księcia Jarosława Mądrego III klasy Order Księcia Jarosława Mądrego IV klasy Order Księcia Jarosława Mądrego V klasy

Kira Gieorgijewna Muratowa (ros. Ки́ра Гео́ргиевна Мура́това, ukr. Кіра Георгіївна Муратова; ur. 5 listopada 1934 w Sorokach, zm. 6 czerwca 2018 w Odessie[1]) – radziecka i ukraińska reżyserka i scenarzystka filmowa, okazjonalnie również aktorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej wczesne filmy charakteryzowały się przenikliwością portretów psychologicznych oraz oryginalnym stylem, zbliżonym nieco do francuskiej Nowej fali, za co często radziecka cenzura kierowała je na półki. Z czasem doceniono ich artystyczną wartość – zwłaszcza dotyczy to fabularnego debiutu Krótkie spotkania (1967) z Władimirem Wysockim i samą Muratową w rolach głównych oraz Długich pożegnań (1971) z wybitną kreacją Zinaidy Szarko.

Za turpistyczną wizję chylącego się ku upadkowi radzieckiego imperium w filmie Syndrom asteniczny (1989) Muratowa otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na 40. MFF w Berlinie. Obraz ten uważa się powszechnie za jej najwybitniejsze dokonanie reżyserskie.

Przez całe swoje artystyczne życie związana była z wytwórnią filmową w Odessie. Swoje filmy obsadzała przeważnie miejscowymi aktorami. Najczęściej współpracowała z Renatą Litwinową.

Zasiadała w jury konkursu głównego na 47. MFF w Wenecji (1990).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]