Kishu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kishu
紀州犬
Kishū-inu
Ilustracja
Kishu
Inne nazwy

Kishu Inu
Kishu Ken

Kraj patronacki

Japonia

Wymiary
Wysokość

48 – 55 cm (psy),
42 – 49 cm (suki)

Masa

20 – 25 kg

Klasyfikacja
FCI

Grupa V, sekcja 5,
numer wzorca 318

Wzorce rasy

Kishu (jap. 紀州犬 kishū-inu) – jest to jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana przez FCI do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych. Nie podlega próbom pracy[1].

Rys historyczny i użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Kishu jest rasą szpica, która podobnie jak Shikoku, Kai, czy Hokkaido, prezentują typ dawnego szpica japońskiego. Przodkowie tej rasy zamieszkiwali tereny ówczesnej prowincji Kishū (inaczej Kii), obecnie część prefektur Wakayama i Mie[2].

Dawniej, jak i współcześnie w środkowej części południowo-zachodnich obszarów Japonii, Kishu hodowany jest jako pies myśliwski do polowań na dziki i sarny, a także jako pies stróżujący. W Europie jest utrzymywany jako pies do towarzystwa.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Kishu jest psem o silnej i muskularnej sylwetce. Kufa jest w kształcie klina zwężająca się ku końcowi. Uszy są małe i trójkątne, noszone prosto i lekko pochylone do przodu. Ogon gruby i wysoko osadzony jest sierpowato zwinięty nad grzbietem lub noszony zwinięty na nim.

Szata i umaszczenie[edytuj | edytuj kod]

W przypadku szpiców japońskich to tylko u Kishu i Akity jest dopuszczalne umaszczenie całkowicie białe. Od lat czterdziestych maść pręgowana, beżowa lub ruda nie są dopuszczone. Obecnie jedynym prawidłowym umaszczeniem jest kolor biały. Dozwolony jest czerwony nalot na grzbiecie i końcówkach uszu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 195.
  2. Wzorce ras, Grupa 5. Związek Kynologiczny w Polsce. [dostęp 2019-06-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-08)]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
  • Eva-Maria Krämer "Rasy psów", Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2003, ISBN 83-7073-372-7
  • Hans Räber "Encyklopedia psów rasowych" tom I, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999, ISBN 83-7073-158-9