Kishu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kishu
紀州犬
Kishu.jpg
Kishu
Inne nazwy Kishu Inu
Kishu Ken
Kraj patronacki Japonia
Wymiary
Wysokość 48 – 55 cm (psy),
42 – 49 cm (suki)
Masa 20 – 25 kg
Klasyfikacja
FCI Grupa V, sekcja 5,
numer wzorca 318
Wzorce rasy
FCI

Kishu (jap. 紀州犬) - jest to jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana przez FCI do sekcji szpicy azjatyckich i ras pokrewnych. Nie podlega próbom pracy[1].

Rys historyczny i użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Kishu inu jest rasą szpicy, które podobnie jak Shikoku inu, Kai inu, czy Hokkaido, prezentują typ dawnego szpica japońskiego. Przodkowie tej rasy zamieszkiwali tereny Kishu, w prefekturze Wakayama i Mie.

Dawniej, jak i współcześnie w środkowej części południowo-zachodnich obszarów Japonii, Kishu hodowany jest jako pies myśliwski do polowań na dziki i sarny, a także jako pies stróżujący. W Europie jest utrzymywany jako pies do towarzystwa.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Kishu jest psem o silnej i muskularnej sylwetce. Kufa jest w kształcie klina zwężająca się ku końcowi. Uszy są małe i trójkątne, noszone prosto i lekko pochylone do przodu. Ogon gruby i wysoko osadzony jest sierpowato zwinięty nad grzbietem lub noszony zwinięty na nim.

Szata i umaszczenie[edytuj | edytuj kod]

W przypadku szpiców japońskich to tylko u kishu inu i u akity inu jest dopuszczalne umaszczenie całkowicie białe. Od lat czterdziestych maść pręgowana, beżowa lub ruda nie są dopuszczone. Obecnie jedynym prawidłowym umaszczeniem jest kolor biały. Dozwolony jest czerwony nalot na grzbiecie i końcówkach uszu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 195.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
  • Eva-Maria Krämer "Rasy psów", Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2003, ​ISBN 83-7073-372-7
  • Hans Räber "Encyklopedia psów rasowych" tom I, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999, ​ISBN 83-7073-158-9