Kislev

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy fikcyjnego państwa. Zobacz też: Kislew.

Kislev – fikcyjne państwo ze świata Warhammera, znajduje się w Starym Świecie na wschód od Imperium. Słynie w Starym Świecie jako pierwsza linia obrony w odwiecznej wojnie z Chaosem, jest domem enigmatycznych czarowników, zwanych Niosącymi Burze (w oryginale angielskim: Stormbringers) oraz jednostek wojskowych takich jak Skrzydlaci Ułani, Legion Gryfona czy Legion Niedźwiedzia.

Historia[edytuj]

Twierdzi się, że Kislev założony został 1000 lat przed czasami opisanymi w podręczniku Warhammer Fantasy Roleplay, przez wędrowny lud Gospodarów który osiadł na tym terenie. Kilka jego osiedli zostało zniszczonych podczas ostatniej inwazji Chaosu.

Na społeczeństwo Kisleva składają się także przedstawiciele nacji Ungołów i spokrewnionych z nimi Dolgan. Istnieją także niewielkie grupy ludności napływowej z Norski oraz Imperium.

Wedle jednego z podręczników[1] obecnym władcą Kisleva jest Caryca Katarina[2] zwana także Królową Lodu[3].

Geografia[edytuj]

Przez Kislev przepływają dwie rzeki - Urskoj będąca najdalej na wschód wysuniętym szlakiem handlowym Starego Świata oraz Linsk - będącą granicą między Kislevem a Północnymi pustkowiami. Głównymi miastami Kisleva są: - Kislev - stolica Kisleva, siedziba Carów i Caryc (wybudowana na bazie znacznie starszej metropolii: Dorogo); - Erengrad - drugi po Marienburgu co do wielkości port Starego świata; - Praag - miasto ongiś zniszczone, dziś odbudowane. Cały czas zmaga się z pozostałościami po ostatniej inwazji Chaosu;

Uwagi[edytuj]

Kislev wzorowany jest na siedemnastowiecznej Rosji, Polsce, Ukrainie i Litwie oraz innych państwach słowiańskich (np. Czechy), obecne są także odniesienia do ludów mongolskich/tatarskich. Struktura władzy, nazewnictwo, oddziały wojskowe oraz wiele innych elementów są wprost zaczerpnięte z historii tych państw/narodowości.

Przypisy

  1. (Army book - Kislev) do Warhammer Fantasy Battle (VI edycja)
  2. (córka zmarłego w 2517 r. KI Cara Borysa Bokhii - zwanego także Czerwonym Carem albo po prostu Czerwonym Bokhą - czyli po kislevsku: Radii Bokhia)
  3. Jest ona jednocześnie bowiem najwyższą czarodziejką bractwa magicznego parającego się Magią Lodu, tajemniczą Tradycją mroźnej północy - którą niektórzy uważają za jedną z gałęzi czarnoksięstwa.