Kit Fisto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kit Fisto
Postać z Gwiezdnych wojen
Ilustracja
Kostium Kita Fisto
Dane biograficzne
Pochodzenie Glee Anselm
Przynależność Zakon Jedi, Republika Galaktyczna
Data urodzenia 70 BBY
Data śmierci 19 BBY
Inne informacje
Wzrost 1,98 m
Zajęcie Mistrz Jedi
Atrybuty Zielony miecz świetlny działający również pod wodą za sprawą specjalnego kryształu, Moc

Kit Fisto − postać fikcyjna z świata Gwiezdnych wojen. Był mistrzem Jedi, jego padawanem był Nahdar Vebb.

Kit Fisto był Mistrzem Jedi, członkiem Najwyższej Rady Jedi. Pochodził z planety Glee Anselm i był Nautolaninem. Biegle posługiwał się mieczem świetlnym (praktykował Shii-Cho - I formę walki mieczem świetlnym), jak i również Mocą. Jego miecz świetlny mógł działać pod wodą poprzez zastosowanie dwóch rzadkich kryształów. Był jednym z czterech dowódców oddziałów na Geonosis obok takich Mistrzów Jedi, jak Mace Windu, Shaak Ti i Luminara Unduli. Jego były padawan (uczeń) Bant Eerin, walczył w przestrzeni kosmicznej nad Geonosis.

Nautolanin był potężnym przeciwnikiem zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Kit Fisto doskonalił swoje techniki mocy, by móc używać wody podczas walki. W wojnach klonów dowodził siłami Republiki na Mon Calamari przeciwko siłom Quarreńskiej Ligi Izolacystycznej, wspieranej przez Separatystów. Jego macki na głowie pozwalały mu odczytać feromony i chemię ciała przeciwnika i w ten sposób empatycznie wyczuć stan jego emocji. Z takimi umiejętnościami spodziewał się, że zostanie wybrany na członka Rady Dyplomacji Jedi, ale ku jego zdziwieniu został członkiem Najwyższej Rady Jedi.

Chociaż Kit był mistrzem w prostej formie pierwszej, był jednym z najlepszych szermierzy w Zakonie. To był być może powód, że Mistrz Mace Windu wybrał go, aby wraz z innymi Mistrzami (Saesse Tiin oraz Agen Kolar) towarzyszył mu w celu aresztowania Kanclerza Palpatine’a, gdy odkryto, że jest on Mrocznym Lordem Sith, Darthem Sidiousem. Chociaż w pojedynku z Mrocznym Sithem udało mu się zablokować kilka ciosów, został zabity jako trzeci.

Fisto miał duże czarne oczy i często się uśmiechał, a pewnym okresie rozwinął romantyczną więź z członkinią Zakonu Jedi, Aaylą Securą, mimo zakazu związywania się emocjonalnie z kimś według Kodeksu Jedi.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]