Kit Fisto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kit Fisto
Postać z Gwiezdnych wojen
Ilustracja
Kostium Kita Fisto
Dubbing Piotr Zelt
Dane biograficzne
Pochodzenie Glee Anselm
Przynależność Zakon Jedi, Republika Galaktyczna
Data urodzenia 70 BBY
Data śmierci 19 BBY
Inne informacje
Wzrost 1,98 m
Zajęcie Mistrz Jedi
Atrybuty Zielony miecz świetlny działający również pod wodą za sprawą specjalnego kryształu, Moc

Kit Fisto − postać fikcyjna z świata Gwiezdnych wojen. Był mistrzem Jedi, jego padawanem był Nahdar Vebb.

Kit Fisto był Mistrzem Jedi, członkiem Najwyższej Rady Jedi. Pochodził z planety Glee Anselm i był Nautolaninem. Biegle posługiwał się mieczem świetlnym (praktykował Shii-Cho - I formę walki mieczem świetlnym), jak i również Mocą. Jego miecz świetlny mógł działać pod wodą poprzez zastosowanie dwóch rzadkich kryształów. Był jednym z czterech dowódców oddziałów na Geonosis obok takich Mistrzów Jedi, jak Mace Windu, Shaak Ti i Luminara Unduli. Jego były padawan (uczeń) Bant Eerin, walczył w przestrzeni kosmicznej nad Geonosis.

Nautolanin był potężnym przeciwnikiem zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Kit Fisto doskonalił swoje techniki mocy, by móc używać wody podczas walki. W wojnach klonów dowodził siłami Republiki na Mon Calamari przeciwko siłom Quarreńskiej Ligi Izolacystycznej, wspieranej przez Separatystów. Jego macki na głowie pozwalały mu odczytać feromony i chemię ciała przeciwnika i w ten sposób empatycznie wyczuć stan jego emocji. Z takimi umiejętnościami spodziewał się, że zostanie wybrany na członka Rady Dyplomacji Jedi, ale ku jego zdziwieniu został członkiem Najwyższej Rady Jedi.

Chociaż Kit był mistrzem w prostej formie pierwszej, był jednym z najlepszych szermierzy w Zakonie. To był być może powód, że Mistrz Mace Windu wybrał go, aby wraz z innymi Mistrzami (Saesse Tiin oraz Agen Kolar) towarzyszył mu w celu aresztowania Kanclerza Palpatine’a, gdy odkryto, że jest on Mrocznym Lordem Sith, Darthem Sidiousem. Chociaż w pojedynku z Mrocznym Sithem udało mu się zablokować kilka ciosów, został zabity jako trzeci.

Fisto miał duże czarne oczy i często się uśmiechał, a pewnym okresie rozwinął romantyczną więź z członkinią Zakonu Jedi, Aaylą Securą, mimo zakazu związywania się emocjonalnie z kimś według Kodeksu Jedi.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]