Kitanka drobnoucha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kitanka drobnoucha
Trichosurus caninus[1]
(Ogilby, 1836)
Kitanka drobnoucha
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada ssaki niższe
Nadrząd torbacze
Rząd dwuprzodozębowce
Rodzina pałankowate
Rodzaj kitanka
Gatunek kitanka drobnoucha
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Kitanka drobnoucha[3] (Trichosurus caninus) – gatunek torbacza z rodziny pałankowatych występujący w lasach Australii, w południowo-wschodnim Queensland, wschodniej Wiktorii i wschodniej Nowej Południowej Walii.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Niewielki torbacz mierzący 75-90 cm. (z czego połowa przypada na ogon). Waga wynosi 2,5-4,5 kg. Umaszczenie różnorodne, zazwyczaj szarawe. Podobny do spokrewnionej z nim kitanki lisiej, wyróżnia się niewielkimi, okrągłymi uszami.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Kitanki drobnouche prowadzą nocny tryb życia, dzień spędzają ukryte w koronach drzew. Żywią się roślinami, grzybami, czasem polują na owady. Nie łączą się w stada, ale są towarzyskie i chętnie przebywają w pobliżu innych przedstawicieli swojego gatunku.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Zachowania godowe kitanki drobnouchej nie są do końca poznane. Zakłada się, że jest ona poligamiczna, choć spotykano osobniki wyraźnie skojarzone w pary. Zwierzę rozmnaża się wiosną i latem, ciąża trwa ok. 16 dni po których na świat przychodzi jedno młode. Matka karmi dziecko mlekiem przez ok. 9 miesięcy. Pałanki osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 3 lat. Dożywają średnio 7 lat, najstarszy znany osobnik żył 17 lat.

Zagrożenie[edytuj | edytuj kod]

Kitanka drobnoucha jest pospolita na swoim obszarze występowania. Jako dobry wspinacz potrafi uniknąć większości australijskich drapieżników. Zwierzęta te są czasem uważane za szkodniki i zabijane, ponieważ lubią żerować na plantacjach sosnowych. Ludzie polują na nie także ze względu na cenne futro.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Trichosurus caninus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Trichosurus caninus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Animal Diversity Web [Dostęp 17 stycznia 2010]