Kitty Genovese

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Susan Catherine Genovese (ur. 7 lipca 1935, zm. 13 marca 1964), powszechnie znana jako Kitty Genovese, była mieszkanką Nowego Jorku, która została brutalnie zamordowana pod swoim domem w Kew Gardens, dzielnicy Queens w Nowym Jorku.

Nietypowe okoliczności jej zabójstwa i całkowity brak reakcji sąsiadów, którzy byli świadkami całej sceny, były opisywane w gazetowym artykule opublikowanym dwa tygodnie później, przez co rozpoczęło się dochodzenie w sprawie psychologicznego fenomenu tej sytuacji, która została nazwana efektem widza lub "syndromem Genovese". Jest to typowy przykład dyfuzji odpowiedzialności. Kitty została pochowana w grobie rodzinnym na cmentarzu Lakeview w New Canaan, Connecticut.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Kitty była najstarszą z pięciorga dzieci włosko-amerykańskiej rodziny i dorastała w nowojorskim Brooklynie. Po tym, jak jej matka była świadkiem zabójstwa w mieście, rodzina w 1954 roku zdecydowała przenieść się do Connecticut. Kitty, mając dziewiętnaście lat, postanowiła pozostać w mieście, w którym mieszkała od dziewięciu lat. Przed śmiercią pracowała jako menadżer w barze na Jamajka Avenue w Hollis w Queens.

Atak[edytuj | edytuj kod]

Wracając do domu około 3:15, zaparkowała 30 metrów od swojego mieszkania. Wtedy podbiegł do niej Winston Moseley, dźgając ją nożem dwa razy w plecy. Kobieta wzywała pomoc krzykiem. Była słyszana przez kilku sąsiadów, ale podczas chłodnej nocy większość okien była zamknięta. Kiedy jeden z sąsiadów krzyknął do atakującego "Zostaw tę dziewczynę!", Moseley odbiegł od Kitty, a ona zdołała już dojść do narożnika swojego domu. Była bardzo poważnie ranna, ale z punktu widzenia sąsiadów nie było powodów, by sądzić, że potrzebowała pomocy.

Raporty z pierwszych wezwań policji są niejasne i nie były uznane przezeń za bardzo istotne. Jeden świadek zeznał, że jego ojciec wezwał policję po początkowym ataku i podał, że kobieta została pobita, ale wstała o własnych siłach.

Sprawca[edytuj | edytuj kod]

Inni świadkowie zaobserwowali Moseleya wsiadającego do swojego samochodu i odjeżdżającego, aby powrócić dziesięć minut później. W samochodzie zmienił kapelusz na inny z szerokim rondem ocieniającym twarz. Mosley dokładnie przeszukiwał pobliski parking, dworzec kolejowy oraz wiele małych kompleksów mieszkaniowych, aby ostatecznie znaleźć Kitty, leżącą wpółprzytomną w korytarzu na tyłach budynku. Poza zasięgiem wzroku i słuchu sąsiadów znów ją zaatakował, dźgając kilka razy. Rany na jej rękach świadczyły, że próbowała się bronić przed atakiem nożem.

Kiedy leżała umierając, wykorzystał ją seksualnie i ukradł około 49 dolarów, następnie ją pozostawił na korytarzu. Całe wydarzenie trwało nie więcej niż pół godziny. Podczas ostatniego ataku w korytarzu tylko jeden sąsiad otworzył drzwi i obserwował sytuację, nie reagując ani nie zatrzymując napastnika. Kilka minut po ostatecznym ataku świadek, Karl Ross, wezwał policję. Policja i personel medyczny przybyli w ciągu kilku minut od telefonu Rossa. Genovese została zabrana przez pogotowie, ale zmarła w drodze do szpitala.

Późniejsze śledztwo prowadzone przez policję i prokuratorów wykazało, że około kilkunastu (ale na pewno nie 38 przytoczonych w artykule Timesa) osób słyszało lub obserwowało atak częściowo, a żadna nie była świadoma całego zdarzenia. Tylko jeden świadek (Joseph Fink) zorientował się, że kobieta została dźgnięta nożem w początkowej fazie ataku, a tylko Karl Ross zaobserwował drugą.

Wiele osób było całkowicie nieświadomych, że są świadkami napaści i zabójstwa - niektórzy myśleli, że była to przykładowo kłótnia małżeńska lub odgłosy pijanej grupy przyjaciół, wracającej z pobliskiego baru.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]