Kizia, Mizia i Fizia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kizia, Mizia i Fizia (w pierwszym wydanym z nimi komiksie w Polsce (Mickey Mouse 1/93) nosiły imiona Maja, Kaja i Taja, ang. April, May and June) – postacie fikcyjne ze świata Kaczora Donalda, siostrzenice Daisy.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Zostały po raz pierwszy narysowane przez Carla Barksa w 1953 roku, w komiksie "Flip Decision" (pl. Wyznawca rzucizmu, Kaczor Donald 14/94). Czasami mają na głowie kokardki, natomiast zawsze noszą buty na wysokim obcasie. Są żeńskimi odpowiednikami trzech siostrzeńców Donalda – Hyzia, Dyzia i Zyzia. Nigdy w komiksie nie pojawili się ich rodzice, zwykle mieszkają ze swoją ciotką.

Kizia, Mizia i Fizia należą do zastępu Sikorek, żeńskiej grupy harcerskiej, która konkuruje z Młodymi Skautami. Zastęp, do którego Kizia, Mizia i Fizia należą dowodzony jest przez panią Szczękościsk, z którą Donald jest w konflikcie.

Pierwowzorem postaci była postać Dottie[1] - czwartej siostrzenicy Daisy, która zaliczyła dwa występy w 1941 roku w paskach gazetowych Ala Taliaferro i Boba Karpa. Niewiele o niej wiadomo, oprócz tego, że mieszkała na farmie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]