Klęczany (powiat gorlicki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w powiecie gorlickim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Klęczany
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat gorlicki
Gmina Gorlice
Liczba ludności (2013) 788[1]
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 38-333
Tablice rejestracyjne KGR
SIMC 0425343
Położenie na mapie gminy wiejskiej Gorlice
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Gorlice
Klęczany
Klęczany
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gorlickiego
Klęczany
Klęczany
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Klęczany
Klęczany
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Klęczany
Klęczany
Ziemia49°42′05″N 21°12′47″E/49,701389 21,213056

Klęczanywieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Gorlice, znajduje się na lewym brzegu rzeki Ropy przy ujściu potoku Moszczanka.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Integralne części miejscowości: Ćwiercie, Place, Za Górą[2]. Przez wieś przebiega droga krajowa 28 ZatorWadowiceNowy SączGorliceBieczJasłoKrosnoSanokMedyka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś została założona prawdopodobnie w XIII wieku przez przedstawicieli rodu Pieniążków, właścicieli pobliskich Dominikowic. Potrzeby gospodarcze spowodowały przeniesienie przez króla Kazimierza III Wielkiego w 1342 Klęczan na prawo niemieckie. Od XV wieku wioska była własnością Pawła Wierzbięty herbu Strzemię[3]. Jak podają akty parafialne pochodzące z niedalekiej Kobylanki kolejny dziedzic Klęczan – Jan Kleczewski został hojnym donatorem tamtejszego Kościoła[4]. Od XVI wieku nowymi właścicielami zostali Wielopolscy, natomiast od XVIII wieku Skrzyńscy. Za ich sprawą w wiosce powstały zabudowania dworskie.

Na przełomie XIX i XX wieku w Klęczanach działalność rozpoczęła szkoła powszechna. W 1920 otrzymała oddzielny budynek, dysponujący jedną salą lekcyjną. Budynek obecnej szkoły podstawowej powstał w 1962 roku. Od 2002 działa Zespół Szkół w Klęczanach, w którego skład wchodzą: Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej, Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej oraz Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej.

Od 14 września 2004 istnieje parafia Matki Bożej Saletyńskiej, należąca do dekanatu Biecz, diecezji rzeszowskiej. Wcześniej (od 1984) działała w wiosce kaplica pełniąca funkcje kościoła filialnego parafii Kobylanka[5].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W Klęczanach działa koło gospodyń wiejskich, uczniowski klub sportowy „Płomień” oraz ochotnicza straż pożarna, która powstała 14 lipca 2010[6].
Z Klęczanami związana jest była Miss Polonia, a obecnie prezenterka i producentka telewizyjna Ewa Wachowicz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]