Kladno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: Kładno.
Kladno
Ilustracja
Ratusz w Kladnie
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Czechy
Kraj Flag of Central Bohemian Region.svg środkowoczeski
Burmistrz Milan Volf
Powierzchnia 36,97 km²
Wysokość 381 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności
• gęstość

71 654
1 895,98 os./km²
Kod pocztowy 272 01
Tablice rejestracyjne S
Podział miasta 6 dzielnic
Plan
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kladno”
Ziemia50°09′N 14°06′E/50,150000 14,100000
Strona internetowa
Portal Czechy

Kladno – miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim. Według danych z roku 2005 powierzchnia miasta wynosiła 36,97 km², a liczba jego mieszkańców – 69 355 osób.

Miasto było ośrodkiem górnictwa węgla kamiennego (Kladneńsko-Rakowickie Zagłębie Węglowe), hutnictwa żelaza oraz przemysłu maszynowego, elektrotechnicznego, materiałów budowlanych.

Położenie i uwarunkowania naturalne[edytuj | edytuj kod]

Kladno położone jest 25 km na zachód od Pragi na równinnej wyżynie Kladenskiej będącej zachodnią częścią płaskowyżu Praskiego na granicy z Pogórzem Křivoklátskim. Południowa i zachodnia część znajduje się na płaskim terenie, który tworzy granicę dorzecza pomiędzy Wełtawą i Berounką. W kierunku północnozachodnim znajduje się kilka niedużych dolin. W mieście nie ma żadnych większych cieków wodnych prócz kilku potoków. Kladno jest prawie całe otoczone lasem.

Dzielnice[edytuj | edytuj kod]

W obrębie administracyjnym miasta Kladna znajduje się 6 dzielnic:

  • Dubí – z tej miejscowości są najstarsze archeologiczne znaleziska z obszaru dzisiejszego miasta z VII-IX wieku. Ta dzielnica obejmuje wcześniejsze wsie Dubí, Dříň i Újezd pod Kladnem.
  • Kladno
  • Kročehlavy – mała wieś aż do połowy XIX wieku, potem szybki rozwój, który doprowadził do tego, że po pierwszej wojnie światowej były jedną z największych wsi w Czechosłowacji. To spowodowało awans do rangi miasta w 1931 roku. Rok wcześniej też tutaj został zbudowany kościół. Po drugiej wojnie światowej razem z Dubí i Rozdělovem połączone z Kladnem.
  • Rozdělov – wieś powstała dopiero w XVIII wieku w rezultacie rozdzielenia pól folwarku.
  • Švermov – powstała dopiero w 1949 roku przez połączenie gmin Motyčín i Hnidousy. Połączona z Kladnem jako ostatnia dzielnica w 1980 roku.
  • Vrapice – połączone z Kladnem w 1960 roku. Wcześniej średniowieczna wieś, która zanikła w XV-XVI wieku, była odbudowana przez górników pod koniec XVIII wieku. Zabytkowy jest kościół pw. św. Mikołaja, nawa jest gotycka, ale prezbiterium jest tworzone połową rotundy, wcześniejszego kościoła.

Historia dzielnic jest mało opracowana, publikacje patrz do rozdziału o historii Kladna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do XVI wieku większa wieś z kościołem i twierdzą, która była siedzibą tutejszego rodu szlacheckiego Kladenskich z Kladna. Po wymarciu kladenskiej linii tego rodu dominium kladenskie odziedziczyli Żdziarscy ze Żdziaru. Jerzy ze Żdziaru dokonał w drugiej połowie XVI wieku awansu Kladna do rangi miasteczka. Chociaż miasteczko dostało różne przywileje, zostało małe aż do drugiej połowy XIX wieku. Kladenska linia Żdziarskich ze Żdziaru wymarła po mieczu w roku 1670. Po ostatnim z nich dziedziczyły jego siostry, które podzieliły między siebie dominium kladenskie. Kladno z okolicą dostała Maria Maxmiliana Ewa. Po niej dziedziczyli Lambergowie. Ci jednak dominium sprzedali już w 1701 roku właścicielce sąsiedniego dominium Busztehrad, a ta sprzedała je następnie 1705 r. benedyktynom z klasztoru w Brzewnowie koło Pragi. Ci posiadali dominium Kladno aż do zniesienia poddaństwa w 1848 roku. Wtedy zaczął się rozwój eksploatacji węgla i hutnictwa. To prowadziło do szybkiego rozwoju miasta. Z tego powodu dzisiaj miasto jest 13. pod względem wielkości miastem w Czechach.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

    Liczba ludności w latach 1869–2017
    Źródło: Czeski Urząd Statystyczny

Sport[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]