Klaps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klaps
Klaps

Klaps – urządzenie wykorzystywane przy kręceniu filmu umożliwiające synchronizację obrazu i dźwięku. Jest on wykorzystywany pomiędzy kolejnymi ujęciami filmu – sfilmowany klaps stanowi swego rodzaju nagłówek ujęcia. Zapisane są na nim różne dane techniczne filmu, między innymi: nazwa filmu, data, numer aktu, numer sceny, numer dubla i numer tonu dźwięku.

To urządzenie składające się z 2 części, tablicy i deseczki, zwykle tradycyjnie koloru czarno-białego. Przed rozpoczęciem każdego dubla klapser ustawia klaps w kadrze, mówi głośno i wyraźnie np. "Nigdy w życiu, akt ósmy, scena trzecia, dubel dwudziesty czwarty", po czym uderza górną częścią klapsa o dolną. Ułatwia on dostęp do poszczególnych ujęć w fazie montażu oraz służy do synchronizacji obrazu z dźwiękiem (moment uderzenia jego części o siebie jest wyraźnie widoczny a zarazem słyszalny).

Klaps, wersja z wyświetlaczem i kolorowym paskiem

Czasami niemożliwe jest ustawienie klapsa w kadrze przed rozpoczęciem ujęcia. Stosuje się wówczas tzw. "klaps końcowy", wykonywany po ujęciu. Klapser uderza wówczas górną częścią klapsa o dolną i ustawia klaps w kadrze "do góry nogami".