Klasa samochodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Klasa samochodu (inaczej zwana segmentem) – umowny zbiór, do którego należą samochody. Mogą być to samochody osobowe lub dostawcze o określonych cechach lub przeznaczeniu.

Podział na klasy[edytuj | edytuj kod]

W zależności od rynku motoryzacyjnego istnieją dwa podstawowe podziały. W Europie, czyli również w Polsce ważniejszy jest podział według wielkości samochodu, a w Ameryce Północnej cenowy. Jednak w celu porównania dwóch lub więcej samochodów należy dokonać obu podziałów jednocześnie. Ponieważ podział jest umowny i zmienia się wraz z rynkiem dla orientacji dodano przykłady w postaci wybranych marek i modeli.

Podział cenowy[edytuj | edytuj kod]

Dokonuje się go, aby porównywać ze sobą samochody z tego samego przedziału cenowego lub przeznaczenia.

Klasy samochodów osobowych według wielkości (Europa)[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej spotykane typy nadwozia: sedan, hatchback, liftback, kombi, coupé, kabriolet

Coraz częściej jednak przypisuje się do tej grupy także sportowe wersje samochodów z innych segmentów, technicznie wyraźnie różniące się od swoich podstaw:

Klasy samochodów osobowych według wielkości i ceny (Ameryka Północna)[edytuj | edytuj kod]

Dodatkowo w USA istnieją specyficzne klasy:

  • hot-rod – jedyna klasa nieseryjna. Należą do niej samochody ze zmodyfikowanymi przez właścicieli nadwoziami youngtimerów i oldtimerów oraz ze zmodyfikowanymi lub wymienionymi elementami zawieszeń i silników. Nie posiadają statusu samochodów zabytkowych. W USA dopuszcza się je do ruchu na specjalnych zasadach (w zależności od stanu).
  • muscle cars - powstała pod koniec lat 60. poprzez seryjne stosowanie potężnych silników o pojemnościach od 5,0 do 8,0 l. o dużych mocach do przeważnie dwudrzwiowych samochodów osobowych o nadwoziach typu sedan lub coupé.

Podział pozostałych samochodów według wielkości[edytuj | edytuj kod]

Następnie dzielimy według wielkości (dotyczy głównie samochodów bazujących na samochodach osobowych):

Samochody sportowe można też podzielić według takich parametrów jak: moc, moment obrotowy, masa własna, rodzaj silnika (liczba cylindrów, rodzaj zapłonu, doładowany czy wolnossący).

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Powyższy podział ma charakter orientacyjny i ma ułatwić wszystkim zainteresowanym poruszanie się po rynku. Należy jednak pamiętać, że nie istnieją sztywne granice i reguły przyporządkowywania. Jeżeli chodzi o wielkość, to parametrami decydującymi są: długość, rozstaw osi, szerokość, obszerność wnętrza, paleta silników. Oznacza to, że klasy się zazębiają i istnieją samochody z pogranicza, które można przyporządkować do dwóch klas. Przykłady:

Innym przykładem są pół-minivany, będące czymś pomiędzy hatchbackami a minivanami, takie jak: Suzuki Liana, czy Volkswagen Golf Plus.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]