Przejdź do zawartości

Klasztor Chagri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chagri Goempa
Ilustracja
Widok na dzong Chagri Goemba
Państwo

 Bhutan

Miejscowość

Dotanang

Kościół

buddyzm tybetański

Rodzaj klasztoru

dzong

Założyciel klasztoru

Ngawang Namgyal

Materiał budowlany

kamień, drewno

Data budowy

1620

Położenie na mapie Bhutanu
Mapa konturowa Bhutanu, po lewej znajduje się punkt z opisem „Chagri Goempa”
Ziemia27°35′54″N 89°38′50″E/27,598333 89,647222

Chagri Goempa, także Chagri Dorjedenbuddyjski dzong na terytorium Bhutanu, 15 km na północ od stolicy państwa – Thimphu, – w pobliżu wsi Dotanang. Jest to pierwszy klasztor wzniesiony przez szabdrunga Ngawang Namgyala.

Dzieje

[edytuj | edytuj kod]

Okolice, w której założono klasztor były odwiedzane już wcześniej przez wybitnych buddystów. W VIII w. przybył tam najpierw Padmasambhava, który rozpowszechnił buddyzm w Himalajach, a następnie na przełomie XII/XIII w.Phajo Drugom Zhigpo, ważny przedstawiciel szkoły Drukpa Kagyu. Był on pierwszym nauczycielem tej szkoły buddyzmu na terenie "Królestwa Smoka".

Dzong ukończono w 1620, cztery lata po przeniesieniu się Ngawang Namgyala z Tybetu na ziemie Bhutanu. Chagri stał się ośrodkiem polityczno-religijnym, w którym rozpoczęto ponownie nauczanie buddyzmu według szkoły Drukpa Kagyu, dotąd skutecznie wypieranej przez szkołę Ningma. W 1627 w dzongu goszczono pierwszych Europejczyków, którzy przybyli do Bhutanu, portugalskich misjonarzy-odkrywców: João Cabrala i Estêvão Cacellę. Sam Namgyal pierwotnie osiadł w klasztorze, a po zjednoczeniu państwa, do końca swojego życia nadal często odwiedzał założony przez siebie klasztor.

Na terenie dzongu spoczywają prochy Mipham Tenpai Nyima, ojca założyciela klasztoru. Współcześnie dzong jest nadal ważnym ośrodkiem nauki w tradycji Drukpa Kagyu.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Dargye Yonten, History of the Drukpa Kagyud School in Bhutan (12th to 17th Century A.D.), Thimphu 2001;
  • Dorji Sangay, The Biography of Zhabdrung Ngawang Namgyal: Pal Drukpa Rinpoche, Thimphu 2008;
  • Seeds of Faith: A Comprehensive Guide to the Sacred Places of Bhutan (volume 1), Thimphu 2008.