Klasztor Hradisko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klasztor Hradisko
Klášter Hradisko
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. 30199/8-1746
Panorama klasztoru Hradisko
Panorama klasztoru Hradisko
Państwo  Czechy
Miejscowość Ołomuniec
Kościół rzymskokatolicki
Właściciel benedyktyni, norbertanie
Założyciel klasztoru Otto I Piękny
Data budowy 1078
Data zamknięcia 1784
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Klasztor Hradisko
Klasztor Hradisko
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Klasztor Hradisko
Klasztor Hradisko
Ziemia 49°36′21,73″N 17°15′53,89″E/49,606036 17,264969
Klasztor Hradisko - fasada

Klasztor Hradiskobarokowy klasztor znajdujący się w Ołomuńcu, w Czechach. Obecnie szpital wojskowy.

Założony w 1078 roku przez księcia ołomunieckiego Otto I Pięknego, który sprowadził doń benedyktynów. W 1150 roku ich miejsce zajęli norbertanie i zajmowali go aż do roku 1784, kiedy to cesarz Józef II dokonał, w ramach reformy kościelnej, kasaty klasztoru. W trakcie wojny trzydziestoletniej został zniszczony przez okupujące Ołomuniec wojska szwedzkie. Budowa nowego klasztoru według projektu włoskiego architekta Giovanniego Pietro Tencalli rozpoczęła się w roku 1650 i trwała aż do pierwszej połowy XVIII wieku. Budynek został zbudowany w stylu barokowym. Ma cztery skrzydła, cztery wieże narożne i jedną centalną i trzy dziedzińce. Wnętrze jest bardzo bogato zdobione zabytkami sztuki z epoki, m.in. pracami malarzy: Paula Trogera, Daniela Grana czy rzeźbiarzy: Josefa Antonína Winterhaldera i Georga Antonína Heinza. Zeświecczenie obiektu spowodowało jednak, że sztukę baroku w pełnej krasie można podziwiać praktycznie wyłącznie w kaplicy św. Szczepana, która po likwidacji klasztoru pełniła funkcję kościoła parafialnego i zachowała się bez większych zmian.

Po kasacji klasztoru został on przekształcony w generalne katolickie seminarium. W roku 1790 obiekt przejęła armia austriacka, która początkowo używała go jako magazyn, następnie w 1800 roku jako więzienie dla francuskich jeńców wojennych, aż w 1802 roku nadała mu pełnioną do dzisiaj funkcję szpitala wojskowego. Turyści mogą zobaczyć wnętrza obiektu w czasie wizyt z przewodnikiem w określone dni miesiąca.

Biblioteka klasztorna

Bibliografia[edytuj]

  • Ołomuniec - historyczne miasto i okolice. Wyd.1, Unios CB spol. s. r. o., Czeskie Budziejowice 2005. ISBN 80-86141-65-5