Klasztor Kiesariani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klasztor Kiesariani
Η Μονή Καισαριανής
Ilustracja
Państwo  Grecja
Miejscowość Kiesariani
Kościół grecko-prawosławny, obecnie państwowe muzeum
Eparchia Metropolia Kaisarianis Vironos kai Ymittou
Obiekty sakralne
kościół bizantyński Ofiarowania Matki Boskiej
Styl środkowobizantyński
Materiał budowlany kamień
Data budowy XI wiek
Data zamknięcia 1821
Data zburzenia 1821
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Klasztor Kiesariani
Klasztor Kiesariani
Ziemia37°57′39″N 23°47′54″E/37,960833 23,798333

Klasztor Kiesariani (gr. Μονή Καισαριανής, Moni Kiesarianis) – XI-wieczny klasztor bizantyński pod wezwaniem Ofiarowania Matki Bożej, położony w Attyce, w Grecji, na zachodnim zboczu góry Imitos, na wysokości 545 m n.p.m., na terenie Parku Krajobrazowego Kiesariani, obecnie dzielnicy Aten.

Już od VI wieku budowano tu świątynie wczesnochrześcijańskie. Ten klasztor zlokalizowano bezpośrednio na miejscu obfitego źródła zawsze zimnej wody, w miejscu wcześniejszego sanktuarium bogini Afrodyty i z wykorzystaniem jego elementów jako budulca. Powstał w XI wieku, a po raz pierwszy wzmiankowany jest w początkach XIII wieku. Stanowił lokalny ośrodek o niewielkiej roli administracyjnej. Przy klasztorze powstała wtedy obszerna łaźnia typu rzymskiego, reprezentująca wysoki poziom techniczny. Główna nawa świątyni reprezentuje architekturę środkowobizantyńską i oceniana jest jako drugi pod względem ważności jej przykład w Attyce, po Dafni.

W XVII wieku do głównej świątyni dobudowano narteks z kopułą w stylu późnobizantyńskim. Ściany wewnętrzne pokryto bogatą dekoracją malarską, przypisywaną głównie Ioannisowi Ippatosowi – inskrypcja informuje o roku ich wykonania 1682, choć część fresków może być późniejsza. W okresie zaboru tureckiego posiadłości klasztoru pokrywały plantacje oliwek, toteż pomieszczenia łaźni przebudowano na olejarnię, zachowaną tak do dziś. Obiekt stanowi obecnie muzeum państwowe.

W pobliżu zachował się jeszcze jeden podobny klasztor, nieco mniejszy, aktualnie niezamieszkany, sporadycznie użytkowany liturgicznie. Pozostałe bizantyńskie obiekty Kiesariani istnieją w stanie ruin. Są to klasztory, chrześcijańska bazylika z X wieku, powstała w miejscu VI-wiecznej, i strażnica wojskowa z wieżą obserwacyjną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. w przypadku sąsiednich, zrujnowanych świątyń chrześcijańskich (z VI i X wieku), praktykę tę dokumentuje materiał fotograficzny, zamieszczony w Commons

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Klasztor Dafni

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]