Przejdź do zawartości

Klasztor Trójcy Świętej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klasztor Trójcy Świętej
Μονή Αγίας Τριάδος
Ilustracja
Klasztor Trójcy Świętej
Państwo

 Grecja

Miejscowość

Kalambaka

Kościół

Grecki Kościół Prawosławny

Typ zakonu

męski

Założyciel klasztoru

Dometiusz

Data budowy

1438

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Klasztor Trójcy Świętej”
Ziemia39°42′48″N 21°38′09″E/39,713333 21,635833

Klasztor Trójcy Świętej[1] (gr. Μονή Αγίας Τριάδος = Moni Ajias Triados) – średniowieczny monastyr w greckich Meteorach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z tradycją został on początkowo wybudowany w 1438 przez mnicha Dometiusza. Gromadzenie materiałów do budowy miało trwać prawie siedemdziesiąt lat, a sama budowa – osiemnaście. Jednakże z pisma wodza Symeona Uresi-Paleologa wynika, że monaster Trójcy Świętej już w 1362 był zorganizowanym zespołem klasztornym.

Klasztor został splądrowany podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Biblioteka (ze 120 manuskryptami oraz osobistymi zbiorami cennych książek podarowanych przez biskupa Stagi, Paischiosa) oraz skarbiec (z cennymi sprzętami liturgicznymi i kodeksami) zostały zdziesiątkowane, a utracone skarby bezpowrotnie stracone. Święte ikony przeniesiono wówczas do klasztoru Warłama, a manuskrypty do Ajos Stefanos.

Dawniej[kiedy?] w klasztorze przebywało dziesięciu mnichów, w czerwcu 2008 – trzech.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Główna świątynia klasztorna (katolikon) wybudowana została w 1476 na planie równobocznego krzyża zwieńczonego kopułą. Ozdobiona jest freskami pochodzącymi z 1741, nawiązującymi stylowo do późnobizantyjskiej epoki malarskiej, wykonanymi przez dwóch braci – prezbiterów Antoniego i Mikołaja. W kopule umieszczony jest Chrystus Pantokrator w otoczeniu czterech ewangelistów, z których święty Łukasz przedstawiony jest jako rysujący ikonę Matki Boskiej. Absydę katolikonu zdobią okna triforia otoczone dekoracją z ceglanych „zębów” z monogramami Chrystusa i krzyżami. Wewnątrz nawy stoi nowy, rzeźbiony, złocisty ikonostas. Stary ikonostas wraz z cennymi ikonami (Chrystus z 1662 i Maria Panna z 1718) został skradziony w 1979. Zachowały się natomiast ikony Trójcy Świętej i Chrystusa ubranego w strój tesalski. Przedsionek świątyni (narteks) o wypukłej kopule, wybudowano w 1689, a ozdobiono malowidłami w roku 1692.

W kompleksie znajduje się mała, okrągła kaplica pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, wyciosana w skale, ozdobiona freskami w 1682. Powstała najprawdopodobniej na miejscu wcześniejszej pustelni.

Poza tym zespół klasztorny obejmuje także: refektarz, cele mnichów, pokoje gościnne, pomieszczenia służbowe i gospodarcze.

Wnętrza świątyni klasztornej pw. Trójcy Świętej – galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim wprowadzony na 108. posiedzeniu KSNG.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Degiorgio L., Święte Meteory. Państwo mnichów na skałach, Holy Meteora, 1987, ss. 14–15, ISBN 960-7449-06-1
  • Rusin W., Grecja. Praktyczny Przewodnik, Wydawnictwo Pascal sp. z o.o., Bielsko-Biała 2007, ss. 250–251, ISBN 978-83-7304-753-2