Klasztor Watopedi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klasztor Watopedi
Βατοπέδι
Ilustracja
Państwo

 Grecja

Miejscowość

Athos

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Typ zakonu

męski

Liczba zakonników

100

Obiekty sakralne
Katolikon

Zwiastowania Najświętszej Marii Panny

Założyciel klasztoru

Atanazy, Mikołaj i Antoni

Data budowy

972–985

Położenie na mapie Św. Góry Athos
Mapa konturowa Św. Góry Athos, w centrum znajduje się punkt z opisem „Klasztor Watopedi”
Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, u góry znajduje się punkt z opisem „Klasztor Watopedi”
Ziemia40°18′51″N 24°12′40″E/40,314167 24,211111
Trójca Święta – fresk we wnętrzu katolikonu Watopedi

Klasztor Watopedi (grec. Βατοπέδι lub Βατοπαίδι) – jeden z klasztorów na Górze Athos, zajmujący 2. miejsce w atoskiej hierarchii. Znajduje się w północno-wschodniej części atoskiego półwyspu. Nazwa pochodzi od greckich słów jeżyna i równina.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wedle tradycji założony został w latach 972–985 przez trzech majętnych ludzi: Atanazego, Mikołaja i Antoniego. Główna świątynia klasztoru (katholikon) z Х wieku zadedykowana została Zwiastowaniu Najświętszej Marii Panny. Klasztor składa się z 12 kaplic wewnątrz i 19 na zewnątrz murów[1]. Jednym z mnichów wywodzących się z Watopedi był Maksym Grek, później jeden z ważniejszych teologów w państwie moskiewskim.

W 1743 założona tu została Atoska Akademia, zniszczona po kilkunastu latach przez mnichów-przeciwników podnoszenia kultury umysłowej.

W klasztorze mieszka dziś około 100 mnichów. Biblioteka klasztoru przechowuje prawie 2000 rękopisów i ponad 35 000 drukowanych ksiąg[1]. Wśród rękopisów znajdują się manuskrypty dzieł Homera. Stąd pochodzi Kodeks Moskiewski II, który został wywieziony z klasztoru w 1655.

Wśród zbiorów ikon wyróżniają się cztery poświęcone Bogurodzicy.

Skandal finansowy[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2008 klasztor został bohaterem skandalu finansowego. Mnisi zostali oskarżeni o zamianę ziemi małej wartości na państwową nieruchomość dużej wartości w transakcji z rządem premiera Kostasa Karamanlisa z konserwatywnej partii Nowa Demokracja. Po ujawnieniu afery, pod naciskiem opinii publicznej, rząd odwołał tę transakcję, dwóch ministrów zrezygnowało[2], a parlament powołał komisję śledczą dla zbadania sprawy. Państwo straciło na rzecz klasztoru co najmniej 100 milionów euro, choć komisja parlamentarna wyceniła nieruchomość nawet na miliard euro. W 2011 archimandryta Efrem został aresztowany i uwięziony pod zarzutem oszustwa i malwersacji[3]. W październiku 2013 prasa doniosła, że czternaście osób, w tym archimandryta Efrem i mnich Arseniusz są postawieni w stan oskarżenia pod wieloma różnymi zarzutami, w tym prania brudnych pieniędzy, w związku ze „świętą wymianą” (jak nazwała transakcję prasa)[4].

Najważniejsze budynki wewnątrz klasztoru[edytuj | edytuj kod]

Wewnętrzny dziedziniec klasztoru Watopedi
  • Katolikon (główna świątynia), pod wezwaniem Zwiastowania
  • Refektarz
  • Wieża z zegarem pochodząca z czasów bizantyjskich
  • Pochodząca z X wieku wieża, w której mieści się biblioteka klasztoru

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]