Klasztor Watopedi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klasztor Watopedi
Βατοπέδι
Ilustracja
Państwo

 Grecja

Miejscowość

Athos

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Typ zakonu

męski

Liczba zakonników

100

Obiekty sakralne
Katolikon

Zwiastowania Najświętszej Marii Panny

Założyciel klasztoru

Atanazy, Mikołaj i Antoni

Data budowy

972–985

Położenie na mapie Św. Góry Athos
Mapa konturowa Św. Góry Athos, w centrum znajduje się punkt z opisem „Klasztor Watopedi”
Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, u góry znajduje się punkt z opisem „Klasztor Watopedi”
Ziemia40°18′51″N 24°12′40″E/40,314167 24,211111
Strona internetowa
Trójca Święta – fresk we wnętrzu katolikonu Watopedi

Klasztor Watopedi (grec. Βατοπέδι lub Βατοπαίδι) – jeden z klasztorów na Górze Athos, zajmujący 2. miejsce w atoskiej hierarchii. Znajduje się w północno-wschodniej części atoskiego półwyspu. Nazwa pochodzi od greckich słów jeżyna i równina.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wedle tradycji założony został w latach 972–985 przez trzech majętnych ludzi: Atanazego, Mikołaja i Antoniego. Główna świątynia klasztoru (katholikon) z Х wieku zadedykowana została Zwiastowaniu Najświętszej Marii Panny. Klasztor składa się z 12 kaplic wewnątrz i 19 na zewnątrz murów[1]. Jednym z mnichów wywodzących się z Watopedi był Maksym Grek, później jeden z ważniejszych teologów w państwie moskiewskim.

W 1743 założona tu została Atoska Akademia, zniszczona po kilkunastu latach przez mnichów-przeciwników podnoszenia kultury umysłowej.

W klasztorze mieszka dziś około 100 mnichów. Biblioteka klasztoru przechowuje prawie 2000 rękopisów i ponad 35 000 drukowanych ksiąg[1]. Wśród rękopisów znajdują się manuskrypty dzieł Homera. Stąd pochodzi Kodeks Moskiewski II, który został wywieziony z klasztoru w 1655.

Wśród zbiorów ikon wyróżniają się cztery poświęcone Bogurodzicy.

Skandal finansowy[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2008 klasztor został bohaterem skandalu finansowego. Mnisi zostali oskarżeni o zamianę ziemi małej wartości na państwową nieruchomość dużej wartości w transakcji z rządem premiera Kostasa Karamanlisa z konserwatywnej partii Nowa Demokracja. Po ujawnieniu afery, pod naciskiem opinii publicznej, rząd odwołał tę transakcję, dwóch ministrów zrezygnowało[2], a parlament powołał komisję śledczą dla zbadania sprawy. Państwo straciło na rzecz klasztoru co najmniej 100 milionów euro, choć komisja parlamentarna wyceniła nieruchomość nawet na miliard euro. W 2011 archimandryta Efrem został aresztowany i uwięziony pod zarzutem oszustwa i malwersacji[3]. W październiku 2013 prasa doniosła, że czternaście osób, w tym archimandryta Efrem i mnich Arseniusz są postawieni w stan oskarżenia pod wieloma różnymi zarzutami, w tym prania brudnych pieniędzy, w związku ze „świętą wymianą” (jak nazwała transakcję prasa)[4].

Najważniejsze budynki wewnątrz klasztoru[edytuj | edytuj kod]

Wewnętrzny dziedziniec klasztoru Watopedi
  • Katolikon (główna świątynia), pod wezwaniem Zwiastowania
  • Refektarz
  • Wieża z zegarem pochodząca z czasów bizantyjskich
  • Pochodząca z X wieku wieża, w której mieści się biblioteka klasztoru

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]