Klasztor benedyktyński Św. Jana w Müstair

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klasztor benedyktyński Św. Jana w Müstair[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Szwajcaria
Typ kulturowy
Spełniane kryterium III
Numer ref. 269
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1983
na 7. sesji
Położenie na mapie Gryzonii
Mapa konturowa Gryzonii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Klasztor benedyktyński Św. Jana w Müstair”
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Klasztor benedyktyński Św. Jana w Müstair”
Ziemia46°37′46,8″N 10°26′53,8″E/46,629667 10,448278

Klasztor benedyktyński św. Jana w Müstair – klasztor położony w dolinie Gryzonii, w najbardziej wysuniętej na wschód części Szwajcarii.

Klasztor powstał w VIII w., prawdopodobnie na polecenie cesarza Karola Wielkiego i dziś jest jednym z nielicznych zabytków z czasów Karolingów na terenie Szwajcarii. Od 1163 roku służył benedyktynom. Cały kompleks składa się z wielu budynków pogrupowanych wokół kilku dziedzińców, a najcenniejszy jest położony w centrum kościoła-kaplica św. Krzyża i Wieża Planta (Plantaturm) z 960 r.[1] Kościół w dzisiejszym kształcie jest późnogotycką halą z końca XV wieku, podczas przebudowy nie zniszczono bezcennych fresków z VIII w. pokrywających boczne korpusy. Ogromne kompozycje przedstawiające sceny z życia Jezusa i wielki Sąd Ostateczny na ścianie zachodniej zostały dopełnione w XII wieku malowidłami w apsydach prezbiterium przedstawiającymi życie św. Jana. W kościele zachowały się także romańskie freski i sztukaterie oraz rzeźby.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]