Klasztor Franciszkanów w Kętach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Klasztor franciszkanów w Kętach)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatów w Kętach
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. A-467 (B)[1] z 18.12.1986
widok ogólny
widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Kęty
Kościół Kościół katolicki
Właściciel Zakon Braci Mniejszych
Prowincja Matki Bożej Anielskiej
Typ zakonu męski
Obiekty sakralne
Kościół Niepokalanego Poczęcia N.P. Marii
Fundator Jan z Żydowa Żydowski, Jan Zdanowski, Jan Wielopolski
Styl barok
Materiał budowlany kamień, cegła
Data budowy 4 października 1714
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatów w Kętach
Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatów w Kętach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatów w Kętach
Klasztor Ojców Franciszkanów Reformatów w Kętach
Ziemia49°53′09″N 19°12′56″E/49,885833 19,215556

Klasztor Ojców Franciszkanów w Kętach został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Inicjatorem budowy był chorąży krakowski i rycerz chorągwi husarskiej Andrzej z Żydowa Żydowski. Celem jego przedsięwzięcia była w dużej mierze walka z popularnym w tej okolicy kalwinizmem. Kościół został konsekrowany 4 października 1714 roku przez biskupa krakowskiego Kazimierza Łubieńskiego. Zarówno klasztor jak i kościół są wybudowane w stylu zbliżonym do baroku. Przed kościołem znajduje się plac na którym usytuowano stacje drogi krzyżowej. Od wschodniej strony prezbiterium wybudowano kaplicę św. Dydaka, która korytarzem łączy się z kaplicą Przemienienia Pańskiego. Kaplica św. Dydaka została dobudowana w 1901 roku. Wewnątrz niej znajdują się freski przedstawiające św.Franciszka, który dostępuje łaski odpustu zupełnego, zwanego popularnie odpustem porcjunkuli. Kaplica ta jest miejscem szczególnym, gdyż co roku przybywają do niej wierni z Kęt i okolic w celu uzyskania odpustu.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest Pieta z I połowy XV wieku, nieznanego autora. Rzeźba jest polichromowana, częściowo zniszczona. Innym unikatem jest płaskorzeźba, na której przedstawiono ukrzyżowanie. Datuje się ją na I połowę XVII wieku. Płaskorzeźba ta jest sprowadzona ze Śląska, wykonana z alabastru, a oprawiona w profilowaną, drewnianą ramę. Przy kolumnie barokowej usytuowana jest rzeźba Chrystusa z końca XVIII wieku. Ołtarz główny kościoła znajduje się pośrodku prezbiterium i dzieli je na dwie części. W centralnym jego miejscu są rzeźby, przedstawiające ukrzyżowanie. Natomiast z tyłu ołtarza znajduje się chór zakonny - kaplica, wyposażona w stalle. W miejscu tym na modlitwie zbierają się zakonnicy. Ważnym zabytkiem klasztoru są organy, kupione w 1891 roku w fabryce organów w Krnov, na Śląsku Opawskim. Ich wykonawcą była firma Gebrüder Rieger. Organy te są wyposażone w 13 głosów, około 500 piszczałek, jeden manuał i pedał. Ciekawostką jest umieszczony na południowej ścianie klasztoru w wirydarzu zegar słoneczny z łacińskim napisem, a który po polsku brzmi: Ciągle ucieka godzina, czas ginie, ileż go umknęło, zaoszczędzony niech będzie twój czas.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 31 grudnia 2017; 4 miesiące temu. [dostęp 2016-01-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]