Klasztorne Wzgórze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klasztorne Wzgórze
(Kozia Góra)
Ilustracja
Wieża widokowa na Klasztornym Wzgórzu
Państwo  Polska
Położenie Prudnik
Pasmo Góry Opawskie
(czes. Zlatohorská vrchovina)
(Sudety)
Wysokość 316 m n.p.m.
Położenie na mapie Prudnika
Mapa lokalizacyjna Prudnika
Klasztorne Wzgórze
Klasztorne Wzgórze
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Klasztorne Wzgórze
Klasztorne Wzgórze
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Klasztorne Wzgórze
Klasztorne Wzgórze
Położenie na mapie powiatu prudnickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu prudnickiego
Klasztorne Wzgórze
Klasztorne Wzgórze
Położenie na mapie gminy Prudnik
Mapa lokalizacyjna gminy Prudnik
Klasztorne Wzgórze
Klasztorne Wzgórze
Ziemia50°17′47,0″N 17°34′05,9″E/50,296389 17,568306

Kozia Góra lub Klasztorne Wzgórze (niem. Ziegen Berg) – wzniesienie o wysokości 316 m n.p.m. w polskiej części Gór Opawskich na skraju masywu Długoty w Sudetach Wschodnich[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Opawskich w północno-wschodniej części Gór Opawskich, na północnej ich krawędzi, około 4,0 km na południowy zachód od centrum miejscowości Prudnik.

Niewielki kopulaste wzniesienie w o regularnej rzeźbie i ukształtowaniu oraz łagodnych zboczach z mało wyrazistym płaskim szczytem. Wznosi się w końcowym odcinku bocznego grzbietu odchodzącego od głównego pasma Gór Opawskich w kierunku północno-wschodnim będącym przedłużeniem wschodniego grzbietu Okopowej. Wzniesienie charakteryzuje się regularną rzeźbą i ukształtowaniem oraz łagodnymi zboczami ponacinanych skarpami. Wzgórze ze wszystkich stron wyraźnie wydzielają wykształcone doliny bezimiennych dopływów Prudnika. Wzniesienie zbudowane z skał osadowych pochodzenia morskiego, głównie piaskowców, szarogłazy[2]. Zbocza wzniesienia pokrywa niewielka warstwa młodszych osadów z okresu zlodowaceń plejstoceńskich. Na wschodnim zboczu poniżej szczytu w Prudnickim Lesie znajduje się sanktuarium św Józefa. Większa część powierzchnia wzniesienia łącznie z partią szczytową porośnięta jest krzakami i zaroślami. Wzgórze co najmniej od XVIII w. było bezleśne, a tutejsze pola i łąki wchodziły w skład Lipna. Zboczami trawersują ścieżki i drogi a na szczyt prowadzi niewielka alejka. U północno-wschodniego podnóża wzniesienia, położona jest miejscowość Prudnik. Położenie wzniesienia, kształt oraz wieża widokowa czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wschodnim zboczem wzniesienia prowadzą szlaki turystyczne

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Nazwa szczytu pochodzi z przeszłości, kiedy na wzniesieniu okoliczni mieszkańcy wypasali kozy.
 • W przeszłości wzniesienie nosiło nazwę niem. Ziegen Berg , inne nazwy powojenne to Klasztorne Wzgórze i Klasztorna Góra, które jednak często mylono z sąsiednią Kapliczną Górą. Nazwa Kozia Góra zaczęła funkcjonować od kilkunastu laty dzięki przewodnikowi Marka Sitki, który odnalazł na starych mapach niemiecką nazwę wzniesienia, obecna nazwa Kozia Góra jest dokładnym tłumaczeniem niemieckiej nazwy.
 • Wcześniej na Koziej Górze do czasu likwidacji jednostek Wojska Polskiego stacjonujących w Prudniku funkcjonował poligon garnizonowy. Na poligonie istniało ćwiczebne miasteczko "Jedlicze", w którym żołnierze ćwiczyli walkę w terenie zabudowanym. Wojskowi nazywali wzniesienie Wzgórzem 108[4].
 • Atrakcją Koziej Góry jest Sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie.
 • Kozia Góra jest przedłużeniem wschodniego grzbietu Okopowej.
 • Na szczycie Koziej Góry (Klasztornego Wzgórza znajduje się „Zielony Krzyż Nadziei”, postawiony w 2001 roku. W krzyż wmurowany został kamień z Ogrodu Oliwnego, przywieziony z Ziemi Świętej przez jednego z zakonników pobliskiego klasztoru franciszkanów[5][6].
 • Z sanktuarium św. Józefa na szczyt wzniesienia prowadzi "Alejka Wilka z Gubbio", wykonana według pomysłu byłego gwardiana pobliskiego klasztoru. Wzdłuż ścieżki rozstawione są tablice prezentujące historię wilka przedstawioną w "Kwiatkach św. Franciszka". Rysunki umieszczone na tablicach wykonały prudnickie dzieci.
 • Na północno-zachodnim zboczu Koziej Góry (Klasztornego Wzgórza) na terenie byłego poligonu wojskowego na wysokości ok. 290 m n.p.m. położony jest głęboki jar, którego dno porasta roślinność zaroślowa a skarpy roślinność leśna. Niemcy mieszkający w Prudniku przed II wojną światową nazwali jar "Doliną Mordu".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Góry Opawskie. Zlatohorská vrchovina., mapa turystyczna, skala 1:40 000. Wyd. IV. Wrocław: Studio PLAN, 2012. ISBN 978-83-61829-94-2.
 • W. Brygier: Przewodnik, Góry Opawskie, Zlatohorska vrchovina. Wrocław: Studio PLAN, 2007. ISBN 83-60180-53-9.
 • red.M. Staffa: Słownik Geografii Turystycznej Sudetów t.18, Góry Opawskie. Wrocław: I-BIS, 2008. ISBN 978-83-85773-98-6.str.123-131