Klawisze strzałek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Położenie klawiszy strzałek na klawiaturze

Klawisze strzałek (także: klawisze kierunkowe, strzałki kierunkowe) – klawisze na klawiaturze komputerowej służące do przemieszczania kursora w określonym kierunku. Umieszczone są one na dole klawiatury, po lewej stronie bloku numerycznego, w układzie odwróconej litery T. Klawisze te są najczęściej wykorzystywane do nawigacji po dokumentach oraz w grach komputerowych. W czasach kiedy myszki komputerowe nie były powszechnie używane wykorzystanie tych klawiszy było jedynym sposobem przemieszczania kursora po ekranie.

Oryginalne komputery Apple Mac nie miały klawiszy strzałek

W komputerach Apple Macintosh na klawiaturze nie było klawiszy strzałek, ponieważ do nawigacji wykorzystywana była myszka. Wczesne modele tych komputerów miały klawisze strzałek umieszczone w jednej linii poniżej prawego klawisza Shift (ze względu na brak bloku z klawiszami End, Insert, itp.).

Niektóre starsze klawiatury zwłaszcza do komputerów XT posiadały 8 klawiszy kierunków. oprócz podstawowych kierunków posiadały dodatkowo 4 kolejne, umożliwiające na poruszanie się po skosie. Sam układ przypominał Różę wiatrów o 8 kierunkach[1].

Alternatywy dla klawiszy strzałek:

  • klawisze WSAD lub WAXD (na klawiaturze QWERTY) lub AOE (na klawiaturze Dvoraka). Czasami kombinacja ta jest używana równocześnie z klawiszami strzałek, na przykład w grach komputerowych klawisze te mogą służyć do przemieszczania postaci gracza, a klawisze strzałek do poruszania kamerą.
  • ESDF
  • 8462 lub 7845 na klawiaturze numerycznej.
  • IJKL
  • HJKL (na przykład w edytorze vi)
  • ESDX używane w edytorze tekstu WordStar
  • OPQA (w niektórych starszych grach)


Zobacz też[edytuj]

Przypisy