Kleopatra I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kleopatra I
ilustracja
królowa starożytnego Egiptu
Jako żona Prolemeusza V Epifanesa
Dane biograficzne
Dynastia Seleucydów
Data urodzenia 204 p.n.e.
Data śmierci 176 p.n.e.
Ojciec Antioch III Wielki
Matka Laodika III
Mąż Ptolemeusz V Epifanes
Dzieci Ptolemeusz VI Filometor,
Ptolemeusz VIII Euergetes II Fyskon,
Kleopatra II

Kleopatra I (ur. 204 p.n.e., zm. 176 p.n.e.) – królowa Egiptu, współpanowała ze swoim mężem Ptolemeuszem V Epifanesem od 194 p.n.e., a od 180 p.n.e.-176 p.n.e. panowała jako regentka w imieniu syna Ptolemeusza VI.

Córka Antiocha III Wielkiego i Laodiki III[1]. Matka Ptolemeusza VI Filometora, Ptolemeusz VIII Euergetesa II Fyskona i Kleopatry II[2].

Poślubienie przez Kleopatrę Ptolemeusza V w 194 roku p.n.e. było aktem politycznym, potwierdzającym pokój zawarty między państwem Seleucydów Antiocha III a Egiptem Ptolemeusza V i zapewniającym neutralność Egiptu w spodziewanej wojnie Antiocha z Rzymem. Ale nie tylko to było powodem zawarcia tego związku. Żądny władzy i ziemi Antioch, miał nadzieję, że w przyszłości całe terytorium Egiptu przejdzie pod panowanie Seleucydów. Nie stało się tak, ponieważ Kleopatra stanęła po stronie swojego męża. A kiedy wybuchła wojna między Antiochem III a Rzymianami, Egipt stanął po stronie Rzymu.

Po śmierci męża, jako regentka niepełnoletniego syna, Kleopatra sprawowała samodzielnie władzę w Egipcie, prowadząc umiarkowaną politykę i zachowując pokój z Syrią oraz dobre stosunki z Rzymem. Przez poddanych darzona była miłością i głębokim szacunkiem, nikt się nie sprzeciwiał też jej samodzielnej regencji.

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

  • gr. - basilissa Kleopatra I - królowa Kleopatra
  • egip. - Klupatrat
<
N29
E23
V4Q3G1X1D21
G1
X1
H8
>

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Walbank 1984 ↓, s. 490-491.
  2. Walbank 1984 ↓, s. 488.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • F.W. Walbank: The Cambridge ancient history, Volume 7, Part 1: The Hellenistic World. Wyd. 2. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1984. ISBN 0-521-23445-X. (ang.)