Kleopatra I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kleopatra I
królowa starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia Seleucydów
Urodzona 204 p.n.e.
Zmarła 176 p.n.e.
Ojciec Antioch III Wielki
Matka Laodike
Mąż Ptolemeusz V Epifanes
Dzieci Ptolemeusz VI Filometor,
Ptolemeusz VIII Euergetes II,
Kleopatra II

Kleopatra I (ur. 204 p.n.e. - zm. 176 p.n.e.) – królowa Egiptu, współpanowała ze swoim mężem Ptolemeuszem V Epifanesem od 194 p.n.e., a od 180 p.n.e.-176 p.n.e. panowała jako regentka w imieniu syna Ptolemeusza VI. Córka Antiocha III Wielkiego i Laodike, matka Ptolemeusza VI, Ptolemeusza VIII i Kleopatry II.

Poślubienie przez Kleopatrę Ptolemeusza V w 194 roku p.n.e. było aktem politycznym, potwierdzającym pokój zawarty między państwem Seleucydów Antiocha III a Egiptem Ptolemeusza V i zapewniającym neutralność Egiptu w spodziewanej wojnie Antiocha z Rzymem. Ale nie tylko to było powodem zawarcia tego związku. Żądny władzy i ziemi Antioch, miał nadzieję, że w przyszłości całe terytorium Egiptu przejdzie pod panowanie Seleucydów. Nie stało się tak, ponieważ Kleopatra stanęła po stronie swojego męża. A kiedy wybuchła wojna między Antiochem III a Rzymianami, Egipt stanął po stronie Rzymu.

Po śmierci męża, jako regentka niepełnoletniego syna, Kleopatra sprawowała samodzielnie władzę w Egipcie, prowadząc umiarkowaną politykę i zachowując pokój z Syrią oraz dobre stosunki z Rzymem. Przez poddanych darzona była miłością i głębokim szacunkiem, nikt się nie sprzeciwiał też jej samodzielnej regencji.

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

  • gr. - basilissa Kleopatra I - królowa Kleopatra
  • egip. - Klupatrat
<
N29
E23
V4 Q3 G1 X1 D21
G1
X1
H8
>


Poprzednik
Ptolemeusz V Epifanes
HekaNemesNechacha PioMs.svg Okres grecko-rzymski
Ptolemeusze

194-180-176 p.n.e.
HekaNemesNechacha PioMs.svg Następca
Ptolemeusz VI Filometor