Klikawa (dopływ Metuje)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klikawa
Ilustracja
Klikawa wzdłuż trasy nr 8 w Lewinie Kłodzkim
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska
 Czechy

Potok
Długość 15,1 km
Źródło
Miejsce na E od wsi Zimne Wody, zbocza Jelenia (Góry Orlickie)
Wysokość

760 m n.p.m.

Współrzędne

50°23′05″N 16°21′10″E/50,384722 16,352778

Ujście
Recypient

Metuje

Miejsce w okolicy Kudowy-Zdroju po stronie czeskiej
Wysokość

320 m n.p.m.

Współrzędne

50°25′12″N 16°10′21″E/50,420000 16,172500

Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Klikawa (Kliklawa, Bystra, czes. Slánský potok, Střela i Šnela; niem: Schnelle)[1]potok górski w Sudetach Środkowych, przepływający przez Góry Orlickie i Wzgórza Lewińskie w woj. dolnośląskim.

Uchodzi do Metuje jako lewy dopływ tuż po przekroczeniu granicy z Czechami. Metuje należy do dorzecza Łaby i zlewiska Morza Północnego. Źródła położone są na wysokości ok. 760 m n.p.m., na zachodnim zboczu Jelenia w Górach Orlickich, w okolicy przysiółka Zimne Wody[1]. Potok w górnym biegu spływa stromą, mało zaludnioną doliną, której zbocza miejscami tworzą wąskie głębokie wąwozy. Od Lewina Kłodzkiego potok płynie wzdłuż drogi krajowej nr 8 w kierunku ujścia do Metuje po czeskiej stronie granicy, w okolicy wsi Słone (dzielnica Kudowy-Zdroju)[1]. W korycie potoku występują małe progi skalne. Dolina Bystrej należy do ciekawszych dolin Wzgórz Lewińskich.

Zasadniczy kierunek biegu Bystrej jest zachodni. Jest to potok górski, zbierający wody południowych zboczy Wzgórz Lewińskich[1]. Potok w większości swojego biegu nieuregulowany, o wartkim prądzie wody.

Ważniejsze dopływy[1]

Miejscowości przez które przepływa[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 13: Góry Stołowe. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PTTK „KRAJ”, 1992, s. 49. ISBN 83-7005-301-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]