Klimaska (Beskid Mały)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klimaska
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały

Wysokość

787 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Klimaska”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Klimaska”
Ziemia49°47′36″N 19°24′22″E/49,793333 19,406111

Klimaska – szczyt w Paśmie Łamanej Skały w Beskidzie Małym. Znajduje się na krótkim, północno-zachodnim grzbiecie Potrójnej (847 m). Grzbiet ten oddziela doliny potoków Ryta (po zachodniej stronie) i Klimaska (po wschodniej stronie). W całości znajduje się w obrębie miejscowości Rzyki[1].

Grzbiet Klimaski ma dwa wierzchołki; południowy, blisko grzbietu głównego (787 m) i północny (720 m). Jest porośnięty lasem, ale na zdjęciach lotniczych mapy Geoportalu widoczne jest na nim kilka niewielkich i zarastających polan[2]. Z lasem na grzbiecie Klimaski i w ogóle z lasem na północnych stokach gór miejscowości Rzyki wiąże się ciekawa historia. Pod koniec XVIII wieku od dziedziczki Zofii Duninowej wykupił je pewien Niemiec z zamiarem całkowitego wyrębu – drewno miało być wykorzystane w miejscowej hucie. Wzburzyło to okolicznych mieszkańców, dla których las był niezbędnie potrzebny do życia. Mimo że były własnością dziedziczki przysługiwały im serwituty – możliwość korzystania z lasu w określony przepisami sposób. Negocjacje z dziedziczką nie powiodły się, umowa z Niemcem obwarowana było bowiem bardzo wysokim odszkodowaniem na wypadek jej zerwania. Zdesperowani mieszkańcy podpalili hutę i żywcem spalili w niej Niemca. Lasy ocalały[3].

Przez Klimaskę nie prowadzi żaden szlak turystyczny, ale z miejscowości Rzyki prowadzi jej stokami i grzbietem kilka dróg leśnych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  2. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  3. Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
Widok z Potrójnej na grzbiet z wierzchołkiem Na Beskidzie
Widok z Potrójnej na grzbiet z wierzchołkiem Na Beskidzie